En yetkili isim yanıtladı: Mega projeler ne zaman hizmete açılacak?

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 3. Boğaz Köprüsü'nden Kanal İstanbul'a, Çanakkale Köprüsü'nden Hızlı Tren ihalelerine dek, kamuoyu tarafından yakından takip edilen mega projelerde gelinen son nokta ve açılış hedefleri hakkında açıklamalarda bulundu

En yetkili isim yanıtladı: Mega projeler ne zaman hizmete açılacak?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ülke gündemini belirleyen mega projelerde gelinen son nokta ve hizmete alınma tarihleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Katıldığı 6. Uluslararası Demiryolu Hafif Raylı Sistemler Altyapı ve Lojistik Fuarı'nda konuşan Bakan Yıldırım'ın başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye'de yürütülmekte olan projelerle ilgili olarak yaptığı açıklamaları sizlere özet halinde sunuyoruz:

- 3. Köprüde iki yaka birleşiyor: "Üçüncü Köprü'de son tabliye Pazar günü (6 Mart 2016) yerleştiriliyor. Köprüde yürüyerek ya da araçla ilerlemek ancak Mayıs ayında mümkün olacak. "

- Çanakkale Köprüsü ne zaman açılacak?: "Çanakkale Köprüsü ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Bu çalışmalar 2023 yılında tamamlanacak ve Köprü bu tarihte hizmete girecek. Uzunluğu 2023 metre olacak

 

En yetkili isim yanıtladı: Mega projelerde son durum!

 

- Kanal İstanbul güzergah çalışmaları önümüzdeki aylarda tamamlanacak: "Kanal İstanbul için hiçbir zaman güzergah açıklamadık. Dolayısıyla, bu nedenle ya da şu nedenle güzergah değiştirildi yönündeki haberlerin bir karşılığı yok. Ben Kanal İstanbul için 5 farklı güzergah üzerinde çalışma yürütüyoruz, dedim. Bir güzergah varmış gibi düşünüp yanlış hesap yapmayın. Güzergah çalışmalarımızı önümüzdeki aylarda bitirmiş olacağız."

- Demiryollarına 10 yılda 40 milyar dolar yatırım yapılacak: Bugüne dek demiryollarına yaptığımız yatırım miktarı aşağı yukarı 20 milyar doları buldu. Önümüzdeki 10 yıl içinde yapacağımız yatırım 40 milyar doların üzerinde olacak. 10 bin kilometrelik bir yol daha inşa edeceğiz ve 14 şehir demiryolu ile birbirine bağlanacak.

Körfez Köprüsü'nden kaç liraya geçilecek? Öğrenmek için tıklayın...

- 3. Havalimanı 2018'de: 3. Havalimanı için yürütülen çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Dünyanın en büyük havalimanı olacak. İlk etabının 2018 yılının ilk çeyreğinde hizmete açılacağını tahmin ediyoruz.