Florya sahili, Sayıştay raporu ve bir betonlaşma öyküsü

İBB'nin imar değişikliği girişimi ile gündeme gelen Florya Sahili yapılaşması, Sayıştay'ın 2014 raporunda da kendine yer buldu. Rapor, bölgede uzun zamandır işletmeye alınan kimi tesislerin "kaçak" olduğunu doğruladı

Florya sahili, Sayıştay raporu ve bir betonlaşma öyküsü

Sayıştay 2014 yılı Denetim Raporu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin imar planı değişikliği girişimiyle gündeme gelen Florya Sahili'ne ilişkin önemli bilgiler içeriyor. Raporun 8. maddesinde, Florya sahilinde yer alan Florya Akvaryum Kompleksine ilişkin olarak, "yasal zeminden yoksun olduğu görülmektedir..." ifadesine yer veriliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin imar planı değişikliği
Geçtiğimiz haftalar içerisinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, Florya Sahili'nde yer alan Atatürk Köşkü ve bitişiğindeki parsele ilişkin olarak gerçekleştirmeyi planladığı imar planı değişikliği, Sayıştay'ın 2014 yılı Denetim Raporu'nda da kendine yer buldu. Radikal'den Ömer Erbil imzasıyla yapılan haberlerde, İBB'ye ait parsellerin imar planında değişiklik yapılmaya çalışıldığı ve bu çalışmalar sonrasında imara açıldığı vurgulanmıştı.

Sayıştay 2014 Denetim Raporu ve TOKİ teslimatları... Ayrıntlar için tıklayın..

İBB'nin girişiminin amacı kaçak yapılara ruhsat vermek mi?
Çok daha ilginci Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu'nun, İBB'nin imar planı değişikliği girişiminin bölgedeki kaçak işletmelere resmiyet kazandırma gayesini taşıdığını bildirmesiydi. Kerimoğlu, bölgede inşa edilen İstanbul akvaryum, AVM ve Florya Crowne Plaza otelinin kaçak olduğunu ve değişiklikle bun binaların yasal hale getirilmesinin planlandığını iddia etmişti. 

Sayıştay raporu ve Florya sahilindeki yasal aykırılıklar
Sayıştay tarafından hazırlanan 2014 Denetim Raporu'nda da söz konusu iddiaları destekleyen yorumlara yer verildi. Raporda, bölgede faaliyetlerini sürdürmekte olan Florya Akvaryum Kompleksi ile ilgili açıklamasında projenin imar planı değişikliği ve ruhsat tadilatı işlemleri ile alakalı prosedür ve işlemlerin tekamül ettirilmemesi nedenleriyle yasal zeminden yoksun olduğuna vurgu yapıldı. Sayıştay ayrıca,  söz konusu işletmeyi 80 milyon yatırım tutarı ve yıllık 4 milyon 510 bin TL'lik işletme bedeli karşılığında İstanbul Akvaryum Tic. Ltd'ye bağlayan ihalenin de geçersiz olduğunu belirtti.