TOKİ teslimat gecikmeleriyle Sayıştay raporunda

Sayıştay'ın 2014 yılı denetim raporu,TOKİ'nin 142 projede teslimlerini zamanında yapamadığını gösterdi. Sivas Suşehri 35, Ankara Polatlı ise 31 ay gecikme ile teslim edildi

TOKİ teslimat gecikmeleriyle Sayıştay raporunda

Sayıştay tarafından hazırlanan 2014 yılına ilişkin TOKİ raporu dikkat çekici bir detay ortaya koydu. TOKİ tarafından satışı yapılmakta olan 142 projede yer alan 39 bin 319 adet konut satışının sözleşmede belirlenen zamanda teslim edilmediğini vurgulayan Sayıştay 2014 raporuna göre, kimi projelerde gecikmeler 6 yıla dek varabildi.

TOKİ'den epeyce gecikmeli teslimler
Sözcü Gazetesi'nde yer alan İsmail Şahin imzalı habere göre 2014 yılı TOKİ denetim raporunu hazırlayan Sayıştay, çok sayıda projenin gecikmeli olarak teslim edildiğini belirledi. Buna göre 132 konut içeren Sivas Suşehri projesinde 35 ay, 249 adet konut teslimatı yapılan Ankara Polatlı 2. Etap'da 31 ay, 384 konut teslim edilen Erzurum Yakutiye'de 29 ay, 521 konut teslimi yapılan İzmir Menemen Asarlık 2. Etapta ise 23 aylık gecikme yaşandı. 20 ayın üzerinde gecikme yaşanan diğer projelerin başında ise Ankara Turkuaz Vadisi projesi geldi. Bu projede de 2 bin 893 konut geç tesilm edildi. 

Sayıştay'ın Atatürk Orman Çiftliği Raporu hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın...

TOKİ projelerindeki gecikme ve İhale kanunu uyarısı
Sayıştay tarafından hazırlanan TOKİ denetim raporu gecikmelerin temel nedeninin 2003 tarihli Kamu İhale Yasası'nda yapılan değişiklikten hareketle TOKİ'ye verilen yetkiler olduğuna vurgu yaptı. Buna göre, TOKİ'ye arsa temin etmeden kamulaştırma, mülkiyet ve imar işlemleri eksik halde ihaleye çıkma hakkı tanınıyor ve bu durumda da mülkiyet, imar ve altyapı sorunları ortaya çıkabiliyor. Raporda geç teslimlerin bir diğer nedeni olarak da yüklenici firmaların işi zamanında bitirememesi gösteriliyor. 

TOKİ'nin ödediği tazminatlar
Aralık 2014 itibarıyla TOKİ gecikmelerine yönelik olarak vatandaşlar tarafından açılan dava sayısı da 24 bin 175 adedi buldu. Bu davalaran 538 adedi kurum lehine sonuçlanırken 722 dava kısmen kabul edildi. Sürmekte olan dava sayısı ise 588 adet düzeyinde. TOKİ'nin gecikmelerden kaynaklanın tazminat ödemeleri ise son 5 yılda 130 milyon TL'yi buldu.