Florya sahilinin yapılaşma çatlağı büyüyor

Sayıştay 2014 denetim raporu ile gündeme gelen Florya Sahili'ndeki yapılaşma ile ilgili her gün yeni bir bilgiye ulaşılıyor. Akvaryum projesinin hemen yanındaki 305 yataklı otele de 9 gün içinde "ÇED gerekli değildir" raporu verildiği anlaşıldı

Florya sahilinin yapılaşma çatlağı büyüyor

Sayıştay 2014 denetim raporu ile gündeme  gelen Florya Sahili'ndeki yapılaşma ile ilgili olarak her geçen gün yeni bir bilgiye ulaşılıyor. Hafta içerisinde Radikal'de yer alan haberlerle tartışmalara konu olan akvaryum projesinin yanı başında yer alan 302 yataklı otele de 9 gün içerisinde ÇED Gerekli Değildir raporu verildiği anlaşıldı.

Florya Sahili'ndeki otele "ÇED Gerekli Değildir raporu"
Radikal'de yer alan Ercan Sarıkaya imzalı habere göre, ilk olarak ofis ve bir bölümü otel olarak inşaatı olarak başlayan çalışmalar, bir süre sonra tamamen otele çevrildi. Projede deişiklik yapılmasının ardından büyük bölümü tamamlanan inşaat şirketinin başvurusu üzerine harekete geçen İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, 383 yatak kapasite ve 305 odalı Crowne Plaza Otel Florya Oteli ile ilgili ÇED sürecinin başlatılmasına karar verdi.

Florya Sahili yapılaşmaya açılıyor... Ayrıntılar için tıklayın...

Florya sahiline ilişkin İBB'nin yasa tasarısı değişikliğini değerlendiren Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu da, bu girişimin, akvaryum, AVM ve otel projelerinin kaçak niteliğinin sonlandırılması ve yasallık kazanması amacıyla gerçekleştirildiğini vurgulamıştı. 

Hazırlanan ÇED raporunda ofis olarak inşa edilen bölümlerin odaya dönüştürüldüğüne de vurgu yapılarak, 37 bin metrekarelik inşaat alanına sahip ve en fazla 10 metrelik yüksekliğe sahip 305 odanın otel projesine dönüştürüldü, bu halde de ÇED raporunun alınması gerektiğine  işaret edildi.

ÇED sürecinin başladığı otel projesinde 9 gün sonra ise karar değiştirildi ve 13 Mayıs 2015 tarihinde, "Çevresel etki değerlendirmesi gerekli değildir..." kararı verildi. Bu tür raporların en az bir ayda vurgu yapan uzmanlar, bu kadar hızlı bir sürede bu kararın alınmasını şaşkınlıkla karşıladı.