Forum İstanbul Akvaryum

Bayrampaşa’da bulunan Forum İstanbul’un içindeki akvaryum, büyüklüğü ve balıklarıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Forum İstanbul Akvaryum hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Forum İstanbul Akvaryum

Bayrampaşa’daki Forum İstanbul AVM kapsamında yer alan akvaryum, Türkiye’nin ilk dev akvaryumu özelliğini taşıyor. Turkuazoo adı verilen akvaryum 17 milyon euroluk yatırımla hayata geçirilirken, tasarımında Yeni Zelanda kökenli Marinescape firmasının imzası var. Çok çeşitli balıklarıyla 7’den 70’e herkese hitap edebilen Forum İstanbul Akvaryum’da aynı zamanda birçok bölümde yer alıyor. İşte Forum İstanbul Akvaryum’u oluşturan o bölümler;

Yağmur Ormanları

Bu bölümde, Mekong Nehri, Amazon Nehri, Malavi Gölü ve tatlı su ile tuzlu suyun birleştiği alanda ortaya çıkan acı suda yaşayan, dili yerliler tarafından zımpara olarak kullanılan Amazon nehrinin en büyük canlısı Arapayma’dan etobur piranalara, etçil Mata Mata kaplumbağalarından okçu balıklarına kadar birbirinden çeşitli sualtı canlısı yer alıyor.

Falezler

Yağmur Ormanları’ndan sonraki falezler bölümünde ise; iğneli vatozlar, bambu köpekbalıkları, boynuzlu zebra köpekbalıkları, Port jackson köpekbalığı, yüzgeçleri ile yürüyebilen Epaulette köpekbalığı, uzun kuyruklu rina ve mavi benekli vatozlar mevcut.

Karadeniz

Bu bölümde, yöresel balıklarımız yer alıyor. İstavrit, izmarit vb.

Dokunma Havuzu

Dokunma havuzunda, nesli dinazorlardan önceye dayanan, dünyadaki en eski ve en ilginç canlılar arasında yer alan at nalı yengeçlerini görmek mümkün.

Akdeniz

Akdeniz temalı akvaryumda ise; ıstakoz, karagöz, mığrı, eşkina, kalkan balığı, çipura, müren, ayna yengeci, deniz böceği ve dünya yüzeyindeki en zehirli türlerden biri olan iskorpit türleri yer alıyor.

Forum İstanbul Akvaryum’da bu bölümler dışında, Tehlikeli ve Esrarengiz, Limanlar ve İskeleler, Mağara, Ana Tank ve Sualtı Tüneli, Büyük Mercan Resifi, Hint Pasifik Resifi ve Keşif Bölgesi gibi bölümlerde ziyarete açık. 

Forum İstanbul Akvaryum'la ilgili diğer bilgiler için tıklayın.