Fuzul Grup gözünü İran'a çevirdi

Fuzul Grup, Birleşmiş Milletler ambargosunun kaldırılmasıyla birlikte Türkiye gayrimenkul sektörünün ilgi alanına giren İran pazarı ile üst düzey görüşmeleri tüm hızıyla sürdürüyor.

Fuzul Grup gözünü İran'a çevirdi

Birleşmiş Milletler ambargosunun kaldırılmasının ardından Türkiye gayrimenkul piyasasının ilgi alanına giren İran ile sektör temsilcileri arasındaki iş bağlantıları son aylarda önemli bir artış ivmesi gösterdi. Henüz büyük yatırımcıların girmediği son büyük ekonomi olarak dikkat çeken pazar bugünlerde Türkiye'den giden çok sayıda iş heyetine ev sahipliği yapıyor. 

Fuzul Grup'tan Arabistan'a know how ihracı... Ayrıntılar için tıklayın...

İran'ın dinamikleri diğer Körfez ülkelerinden farklı
İran pazarını büyük bir ciddiyetle değerlendiren Türk şirketlerinden biri olan Fuzul Grup'un Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, İran'ın dinamiklerinin diğer Ortadoğu ülkelerinden farklı olduğunu söyledi. Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden olan inşaatın iki ülke arasındaki işbirliğinin kapısını açacağına da değinen Akbal:

"Ambargoların kalkmasından sonra Türkiye-İran   arasında 10 milyar dolar olan ticaret hacminin, bu yıl sonu itibarıyla 30 milyar dolar seviyelerine çıkması bekleniyor. Büyük bir potansiyel  olduğunu düşünüyorum. Pazarda yerel ortaklar ile iş geliştirmek gerekiyor. Biz de uygun iş ortakları arayışlarındayız, geçen hafta gittiğimizde birkaç grupla görüştük, görüşmelerimiz devam edecek..." dedi. 

 

Fuzul Grup gözünü İran'a çevirdi

 

İran'da kentsel dönüşüm ve ticari bina artışı
Akbal, Türkiye ile İran arasında yalnızca inşaat alanında değil, turizm, sağlık ve perakende sektörlerinde de önemli bir iş hacminin doğabileceğine değinerek, İran'ın da Türkiye gibi bir deprem ülkesi olduğunu ve kentsel dönüşüm konusunda Türkiye'nin tecrübelerinden yararlanabileceğine vurgu yaptı. Ambargonun kaldırılmasıyla birlikte ticari bina sayısından da önemli bir artış yaşanacağını belirten Akbal:

"Görüştüğümüz gruplar bizden konutun yanı sıra AVM yatırımı yapmamızı istediler. İran pazarı bu açıdan da değerlendirilmeli..." dedi. 

Firma Bilgisi: Fuzul Grup