Haydarpaşa yeniden gar olacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın tarihi Haydarpaşa binasının aslına uygun olarak kullanımını öngören yeni planının ayrıntıları belli olmaya başladı

Haydarpaşa yeniden gar olacak

Tarihi Haydarpaşa binasının, atlattığı şüpheli yangın sonrasında, AVM ve cafelere dönüşümüne karşı yürütülen mücadelede mutlu sona yaklaşıldı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni plan, tarihi binanın yeniden gar olarak kullanıma açılmasını öngörüyor

Trenler gara girecek ve ticari dönüşüm durdurulacak
Geçtiğimiz günlerde Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu tarafından aslına uygun olarak restorasyonuna başlanacağı duyurusu yapılan tarihi Haydarpaşa Binası'yla ilgili olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın hazırladığı plan da "hizmet alanı" olarak aslına dönüşü onayladı. Bakanlık planına göre trenlerin binaya girişi mümkün olacak ve ticaret alanlarına dönüşüm projeleri de durdurulacak.

 

Haydarpaşa yeniden

 

Lojman, hangar ve ağaçlar koruma altına alınacak
Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan Hazal Ocak imzalı habere göre, yeni plan hakkında bilgi veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi CHP'li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, 200 bin metrekareyi bulan ticaret alanlarında ciddi bir küçülme yaşandığını söyledi. Trenlerin gara döneceğini ve AVM projesinden vazgeçildiğini söyleyen Sağ, Devlet Demiryollarına ait ağaç, hangir ve lojmanların da korunacağını söyledi. 

Haydarpaşa'ya ne olacak? Son durum hakkında bilgi almak için tıklayınız...

Amfitiyatro yapılacak mı?
Sağ, Kadıköy Belediyesi tarafından planlanması koşuluyla, bölgeye bir de amfitiyatro yapılabileceğini vurgulayarak: "Raylı ulaşıma kapatılan gar yeni proje ile birlikte eski, görkemli günlerine geri dönecek. İlk planların ne kadar yanlış olduğunu, planı yapan kurum ve kuruluşlar da fark etti. Planlarını revize ediyorlar." ifadelerini kullandı.