Hazine'den Osmangazi'ye iki haftalık ödeme: 20 milyon dolar

Devletin günde 40 bin geçiş garantisi sunduğu Osmangazi Köprüsü'nden iki haftada 100 bin araç geçti. Hazine açığı kapatmak için 20 milyon dolar ödedi

Hazine'den Osmangazi'ye iki haftalık ödeme: 20 milyon dolar

Açılışı devlet töreniyle yapılan Osmangazi Köprüsü'ne ilgi beklenen düzeyin çok altında kaldı. Devlet tarafından günde 40 bin araç geçişinin garanti edildiği projede günlük geçiş ortalaması 5 binler düzeyinde kaldı. 

Devlet geçmeyen araçlar için iki haftada 20 milyon dolar ödedi
Yapılan açıklamaya göre 11-26 Temmuz tarihleri arasında Osmangazi Köprüsü'nden geçen araç sayısı 100 binde kaldı. Bir diğer ifadeye, devletin yüklenici firmaya 2.5 günde geçişini garanti ettiği araç sayısı 16 günde geçti. Bu durumda da Devlet, yapılan anlaşma uyarınca boş günlerin ücretinin de ödemesini gerçekleştirdi. Söz konusu süre içerisinde devletin kasasında yaklaşık 20 milyon dolar çıktı. 

Hazine'den Osmangazi'ye iki haftalık ödeme: 20 milyon dolar

Bu anlaşmada bir sorun var: Osmangazi'nin Hazine'ye yükü...
Medyada yer alan haberlere göre, ücretli geçişin başladığı 11 Temmuz'dan, aynı ayın 26. gününe kadar Osmangazi Köprüsü'nden geçen toplam araç sayısı 97 bin 535 adette kaldı. Ağır vasıtaların da içinde olduğu bu istatistiğin otomobil eşdeğer geçiş sayısına uyarlanmasında ise 100 bin 932 adede ulaşıldı. İDO ile kıyaslandığında yüzde 35 daha pahalı olan Köprü'den geçişlerin beklenen düzeyin altın kalması nedeniyle devletin iki haftada ödediği para 59 milyon 541 TL düzeyine ulaştı. 

40 binlik araç garantisi süresi: 22 yılı
Anlaşma uyarınca devlet 40 bin adetlik geçiş garantisinin bedelini 22 yıl daha karşılamaya devam edecek. Bu durumda da devletin kasasından çıkan para günlük 1.2 milyon dolar düzeyinde olacak.