İBB'nin Bulgurlu arazisi İGDAŞ'ta kaldı

İBB mülkiyetindeki Üsküdar Bulgurlu'daki taşınmaz ihalesinin kazananı İGDAŞ oldu

İBB'nin Bulgurlu arazisi İGDAŞ'ta kaldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde İGDAŞ İkmal merkezi olarak kullanılmakta iken satış kararı alınan Üsküdar Bulgurlu'daki arazinin ihalesi sonuçlandı. Üsküdar Bulgurlu Mahellesi'nde İGDAŞ İKmal Müdürlüğü'nun kullanımındaki 29 bin 664 metrekarelik arazi İBB Saraçhane binasında gerçekleştirilen ihaleyi sadece İGDAŞ katıldı. İGDAŞ'ın 550 milyon TL'lik teklifinin kabul görmesi ile arazi İGDAŞ'ın mülkiyetine geçmiş oldu. z

Kadıköy Belediye Başkanı'ndan eleştiri gelmişti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kentin en değerli taşınmazlarından biri olarak gösterilen ÜSküdar İGDAŞ İkmal Müdürlüğü'nü ihaleyle satış kararı tartışmalara sebep olmuştu. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğhu, İstanbul'un kalan son kamu arazisinin satışa sunulmasına tepki göstererek: "İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin elinde arazi kalmadı." dedi. 

İstanbul'un son kamu arazisiydi

Aykurt Nuhoğlu, kalan son arazinin satışından ne gibi bir kazanç hedeflendiğini gündeme taşıyarak: "Kalan son kamu arazisini satip ne yapacaklar?" sorusunu gündeme taşıdı. İstanbul'un çok fazla ihtiyacı olduğunu ve bir kamu kurumunun halkın bunca ihtiyacına karşın arazi satmasının anlaşılır bir şey olmadığını belirten Nuhoğlu: "Kentin eğitim, spor, sağlık, sosyal sorunları var. İstanbul'un sorunları bitti mi? Bu araziyi neden satıyorsunuz.?" diye sordu.

 

 

Çocukların, gençlerin geleceği

Aykurt Nuhoğlu, ekonomik sorunların kamu alanlarının satışı ile çözülemeyeceğini ve savur ekonomisi yerine sürdürülebilir ve planlı bir bütçenin oluşturulması gerektiğini söyleyerek: "Çocukların oyun alanı, yuva, park hakkını, gençlerin kültür, sanat, spor alanı hakkını, yaşlıların sosyal yaşam evi, huzurevi hakkını satıyorsunuz. Bu kamu arazisini satarken bugüne değil geleceği satıyorsunuz. İBB'yi bu ihaleyi iptal etmeye davet ediyorum" dedi. 

Kentin en değerli arsası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, büyük gelir hedeflediği arsa satışlarından ilki için hazırlıklarını tamamladı. İstanbul'un en değerli taşınmazlarından biri olarak gösterilen Üsküdar'daki İGDAŞ İkmal Müdürlüğü arsası için Aralık ayının ilk haftasında ihaleye çıkan İBB, arazi için 385 milyon 643 bin 180 TL isteyecek. İhale katılımcıları için belirlenen geçici teminat tutarı ise 11 milyon 69 bin 295 TL.

Akasya Acıbadem AVM'nin karşısında

İstanbul Büyükşehir Belediyesi mülkiyetindeki İGDAŞ İkmal Müdürlüğü, Çamlıca Kız İmam Hatip Lisesi ve Kuba Camii'ne komşu ve Akasya Acıbadem'in tam karşısındaki konumuyla dikkat çekiyor. Diğer taraftan arazi Ünalan metro istasyonu ve metrobüs hattı Uzunçayır İstasyonuna da yürüme mesafesinde konumlanıyor. Kadıköy-Hasanpaşa sapağı ile Bostancı yönünde E-5 Acıbaden sapağına komşu arsa, Avrasya TÜneli Anadolu Yakası çıkışına da bağlantılı konuma sahip. 

 

 

29 bin 664,86 metrekare büyüklüğünde

Toplam yüzölçümü ise 29 bin 664, 86 metrekare olan arsanın imar nitelikleri ise kısmen ticaret konut alanı, kısmen özel ortaokul alanı, kısmen sağlık tesis alanı, kısmen park alanı, kısmen imar yolu alanı, kısmen meydan alanı şeklinde belirlendi. 

İhale takvimi

İGDAŞ İkmal Müdürlüğü arsasının satış ihalesi ise 5 Aralık 2018 Çarşamba günü yapılacak. İhale saati ise 15.00 olacak. Emlak Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek satışta kapalı teklif usulü baz alınacak. İhalenin yapılacağı yer ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Ecümen Salonu olarak belirlendi. 

Arsa satışından 2.2 milyar gelir hedefi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, önümüzdeki süreçte kent genelinde mülkiyetinde bulunan arsaların satışından büyük bir gelir hedefliyor. İBB'nin meclis toplantısında masaya yatırılan satışların toplamı ise 3.2 milyar TL seviyesinde. Listede en önemli pay Etiler Polis Okulu arsasının olacak. 

Hangi arsadan ne gelir bekleniyor?

İBB önümüzdeki aylarda mülkiyetinde bulunan çoksayıda arsayı satışa çıkarmayı planlıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Kasım ayı meclis toplantısında yapılan açıklamalara göre, ihalesini KİPTAŞ'ın kazandığı Etiler Polis Okulu olmak üzere ciddi bir gelir bekleniyor. Gelir beklenen araziler şöyle:

- Etiler Polik Okulu: Beklenen gelir 1 milyar 388 milyon TL
- Fatih: 6.8 bin ve 2.4 bin metrekarelik iki arsadan toplam 181 milyon TL bekleniyor
- Pendik: İlçenin Seşhli beldesindeki 11.9 bin metrekarelik parselin 29 milyon 775 bin TL'lik gelir sunması hedefleniyor. Ayrıca Kurtköy'deki 31 bin 460 metrekarelik bir diğer arasıdan de 180 milyon 900 bin TL gelir hedefleniyor. 
- Şile: İBB mülkiyetinde bulunan Şile'deki 18.9 bin metrekarelik arsadan 21 milyon 845 bin TL gelir bekleniyor.
- Üsküdar: Bulgurlu'da yer alan arsadan beklenen gelir 385 milyon 643 bin TL

 

 

Kağıthane arsası satışa çıkarılmıştı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kağıthane Merkez'de bulunan arsasını ihaleyle satışa çıkaracağını duyurdu. İBB mülkiyetindeki 256 metrekarelik arsa, toplu konut alanı imar durumu ve 64 parselle tevhit şartı içeriyor. Konuyla ilgili duyuru bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. 

1.6 milyonluk muhammen bedel

Fonlar İhale Yönetmeliği'nin 38'inci maddesine uygun olarak Açık Teklif Usulü ile gerçekleştirilecek ihale ile satışa sunulacak arsanın muhammen bedeli ise 1 milyon 664 bin TL olarak belirlendi. Katılımcıların yatıracğı geçici teminat ise 49 bin 920 TL olacak. İhale takvimi ise şu şekilde belirlendi:

- İhale Şartname Bedeli: 500 TL
- İhalenin Yapılacağı Yer: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Encümen Salonu
- İhale Tarihi: 17 Ekim 2018
- İhale Saati: 13.00

 

 

İBB Tuzla'daki iki arsayı satıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi diğer taraftan, Tuzla'daki iki taşınmazını da satışa çıkardığını duyurmuştu. Söz konusu arsaların satışına ilişkin ihale ilanı, Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Ticaret+konut alanı imarlı iki arsa

Tuzla Merkez'de yer alan taşınmazlardan ilki 5 bin 775,57 metrekare büyüklüğünde ve ticaret+konut alanı imar durumuna sahip. Muhammen bedeli 1 milyon 872 bin 240 TL olarak belirlenen arsa ihalesine katılım için yatırılacak geçici teminat ise 56 bin 167,20 TL düzeyinde. Açık teklif usulü ile gerçekleştirilecek ihale şartnamesi ise 500 TL karşılığında edinilebilecek. İhale tarihi ise 10 Ekim 2018 saat 13.00 olarak belirlendi. 

 

İBB Tuzla'daki 2 taşınmazını ihaleyle satışa sunuyor

 

Satışı gerçekleştirilecek Tuzla Merkez'deki bir diğer konut+ticaret alanı imarlı arsa ise toplamda 6 bin 18,21 metrekare büyüklüğünde. Muhammen bedeli 3 milyon 194 bin 660 TL olarak belirlenen arsa için geçici teminat 95 bin 839,80 TL olarak yatırılacak. 10 Ekim 2018 tarihi ve saat 13.00da gerçekleştirilecek bu ihale de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı İEncümen Salonu Saraçhane İstanbul adresinde yapılacak. Bu ihalenin şartname bedeli de 600 TL olacak. 

Temmuz'da 4 taşınmaz satılığa çıkmıştı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi mülkiyetindeki 4 taşınmaz ihaleyle satışa sunulacak. Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre Kağıthane'de bulunan ve konut alanı imar niteliği taşıyan arsalar 'açık teklif usulü" ile ihale edilecek. Halihazırda 'işgalli' durumunda bulunan taşınmazların ihalesi 4 Temmuz 2018 tarihinde ve saat 13.00'da yapılacak. 

Kağıthane'de 328 metrekarelik arsa

İBB kararı ile satışa sunulan taşınmazlardan ilki İstanbul Kağıthane ilçesi Merkez-Hamidiye mahallesinde yer alıyor. 328 metrekare büyüklüğünde olan ve arsa niteliği taşıyan taşınmaz, konut alanı imar durumuna sahip. Kentsel dönüşüm faaliyetlerinin hız kazandığı bir bölgede yer alan ve geçici teminat bedeli olarak 44 bin 280 TL'nin belirlendiği bu arsanın muhammen bedeli ise 1 milyon 476 bin TL olarak tespit edildi.  Bu taşınmazın ihalesi 4 Temmuz 2018 tarihinde saat 13.00'da İsanbul Büyükşehir  Belediye Başkanlığı Encümen Salonu'nda gerçekleştirilecek. İhale Fonlar İhale Yönetmeliğinin 38'inci maddesine istinaden Açık Teklif Usulü ile gerçekleştirilecek. İhaleye katılmak isteyenler şartname bedelini 500 TL karşılığında edinebilecek. 

İBB'nin Etiler arsa ihalesini KİPTAŞ kazandı... Ayrıntılar İBB Etiler İhalesi konulu haberimizi inceleyebilirsiniz

Kağıthane'de 319 metrekarelik arsa

Yine İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin mülkiyetindeki Kağıthane-Merkez konumlu 319 metrekarelik arsa da ihale usulüyle satışa sunulmuştu. Konut alanı imar durumuna sahip bu arsa için de geçici teminad 43 bin 65 TL olarak belirlendi. Muhammen Bedeli 1 milyon 435 bin 500 TL olarak belirlenen bu arsanın ihalesi de 4 Temmuz 2018 tarihinde ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Encümen Salonu'nda gerçekleştirildi. Katılımcılar bu ihale şartnamesini de 600 TL karşılığında satın alabilecek. Bu ihale de 'açık teklif usulü' ile yapılacak. 

Kağıthane'de 322 metrekarelik arsa

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin İstanbul Kağıthane'de bulunan ve ihaleye konu bir diğer arsası da 322 metrekare genişliğe sahip. Yine konut alanı imar durumuna sahip bu arsa için istenen muhammen bedel 1 milyon 449 bin TL düzeyinde. Geçici teminat bedeli ise 43 bin 470 TL olan bu arsanın ihalesi de 4 Temmuz 2018 tarihi ve saat 13.00'da, İBB binası Encümen Salonu'nda yapılacak. İhaleye katılmak isteyenler ihale şartnamesini 500 TL karşılığında satın alabilecek. Bu ihale de 'açık teklif usulü' ile yapılacak. 

Kağıthane son 5 yılda yüzde 65 değer kazandı... Ayrıntılar için Kağıthane'de Değer Artışı konulu haberimizi inceleyebilirsiniz

Kağıthane'de 314 metrekarelik arsa

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin satışa sunduğu son arsa yine Kağıthane ilçesi Merkez-Hamidiye Mahallesinde bulunuyor. 314 metrekare genişliğe sahip bu arsanın imar durumu da konut alanı niteliği taşıyor. Muhammen bedeli 1 milyon 413 bin TL olarak belirlenen bu arsa için istenen geçici teminat tutarı ise 42 bin 390 TL. Yine 4 Temmuz 2018 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın Saraçhane'deki Encümen Salonu'nda gerçekleştirilecek ihale, açık teklif usulüyle yapılacak. Bu ihaleye katılmak isteyenler de 500 TL karşılığında şartname bedelini satın alabilecek. 


Etiketler:

Benzer Haberler

Torba Yasa'dan ihaleler ve yüklenici firmalara ilişkin önemli düzenleme

Torba Yasa'dan ihaleler ve yüklenici firmalara ilişkin önemli düzenleme

TCDD'den taşınmaz satışı

TCDD'den taşınmaz satışı

Mimarlardan Ankapark uyarısı: 'Zemin tema park  için uygun değil...'

Mimarlardan Ankapark uyarısı: 'Zemin tema park için uygun değil...'

Gölcük Tabiat Parkı'nda mahkeme kararına rağmen süreç işliyor

Gölcük Tabiat Parkı'nda mahkeme kararına rağmen süreç işliyor

Şile konut fiyatlarında otoyolu etkisi: 4 yılda yüzde 110 artış

Şile konut fiyatlarında otoyolu etkisi: 4 yılda yüzde 110 artış

İnşaat sektöründe kırılganlık uyarısı

İnşaat sektöründe kırılganlık uyarısı

Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları: Faizler stabil

Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları: Faizler stabil

Beyttürk İnşaat'a Katarlı ortak

Beyttürk İnşaat'a Katarlı ortak

Gayrimenkul Nedir?

Gayrimenkul Nedir?

Türkiye kentleri temiz hava ölçümlerinde sınıfta kaldı

Türkiye kentleri temiz hava ölçümlerinde sınıfta kaldı

MIPIM'de Göbeklitepe heyecanı

MIPIM'de Göbeklitepe heyecanı

Sinop Nükleer'de beklenen karar: Japonlar çekildi

Sinop Nükleer'de beklenen karar: Japonlar çekildi

2018'de konut fiyatları hangi kentte ne kadar arttı?

2018'de konut fiyatları hangi kentte ne kadar arttı?

Haliç Tersanesi'nde 98.4 milyonluk bilim merkezi dönüşümü

Haliç Tersanesi'nde 98.4 milyonluk bilim merkezi dönüşümü

Taşınma planından en çok Basın Ekspres Yolu etkilenecek

Taşınma planından en çok Basın Ekspres Yolu etkilenecek

Kira artışında TÜFE düzenlemesine sektörden destek

Kira artışında TÜFE düzenlemesine sektörden destek

İnşaat maliyet endeksinde düşüş

İnşaat maliyet endeksinde düşüş

Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nde son durum: Ayrıntılar belli oluyor

Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nde son durum: Ayrıntılar belli oluyor

Çanakkale Köprüsü son durum: Geçiş garantisi tartışması daha güçlü geliyor

Çanakkale Köprüsü son durum: Geçiş garantisi tartışması daha güçlü geliyor

Millet Bahçeleri'ne Millet Konakları eşlik edecek

Millet Bahçeleri'ne Millet Konakları eşlik edecek

Gebze Halkalı Marmaray durakları: Ayrılık Çeşmesi 1.5 aylığına  kapatıldı

Gebze Halkalı Marmaray durakları: Ayrılık Çeşmesi 1.5 aylığına kapatıldı

Çekmeköy askeri arazi için hazırlanan dönüşüm planı İBB'de

Çekmeköy askeri arazi için hazırlanan dönüşüm planı İBB'de

2018'de müteahhitlerin en büyük pazarları: Rusya, Arabistan, Katar

2018'de müteahhitlerin en büyük pazarları: Rusya, Arabistan, Katar

Konkordatodan dönüş başladı

Konkordatodan dönüş başladı

EN ÇOK OKUNANLAR