İBB Yedikule yıkımı için tarih verdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz aylarda ülke gündemini meşgul eden Yedikule-Mevlanakapı bostanlarının yıkımı ile ilgili yeni bir adım attı. Belediye, çiftçilerden Mart ayına kadar hasatlarını yapıp gitmeleri için ihtarda bulundu

İBB Yedikule yıkımı için tarih verdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Mevlanakapı ile Yedikule arasında,İstanbul'un tarihi surlarının hemen yanı başında yer alan tarım alanlarının yıkımı için yeni bir adımattı. Yedikule Bostancılar Derneği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı bir açıklama ile alan üzerinde bulunan yapıların yıkımına başlanacağını ve Mart 2016'ya kadar bu yıkımların tamamlanacağını bildirdiğini söyledi. Dernek, ayrıca Belediye'nin çiftçilere bu tarihe kadar ürünlerini toplamaları ihtarında bulunduğunu vurguladı.

Oysaki İstanbul 2. İdare Mahkemesi'nin tarihi yarımadayı kapsayan ve ele alınan 61 maddeden 37'sine ilişkin durdurma kararı aldığı kapsama Yedikule Bostanları da girmişti. Mahkeme tarafından alınan kararda UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan ve Yedikule'den başlayan ve Ayvansaray'a kadar uzanan koruma bandındaki işlemler hakkında yürütmeyi durdurma kararı alınmıştı. 

Yedikule Bostanları ile ilgili mahkeme kararı hakkında bilgi almak için tıklayınız...

İBB'nin tarihi bostanları yıkım gerekçesi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin tarihi bostanlar üzerindeki ısrarı, tarihi alanın imara açılabileceği yönündeki kuşkuları da giderek tırmandırıyor. Yedikule Bostancılar Derneği tarafından yapılan açıklamada İstanbul Büyükşehir Belediyesi çifte standart uygulamakla nitelendiriliyor. 1723 yılından bugüne Silivrikapısı'ndan denize kadar olan alan içerisinde yer alan hendeklerde sebze bostanları, dolap, havuzlar ve sulama kanallarının bulunduğunun kayıtlı olduğu bilgisi bir tarafa, Dernek, kale burçlarının tarım faaliyetleri için kullanıldığını hatırlatırken, İBB tarafından dile getirilen, işgalcilik, görüntünün bozulması ve güvenlik gibi gerekçelerin de gerçeği yansıtmadığı iddia ediyor.

Piyalepaşa Camii Bostanı ve otopark projesindeki son durumu öğrenmek için tıklayınız...

İşgal, güvenlik ve görüntü bozukluğu
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Yedikule Bostanları'nın yıkımı için dile getirdiği "görüntünün bozukluğu" iddiası, İstanbul'un silüeti tartışmalarının ekseninde, İBB'nin pek de iyi bir sınav veremediği bir kategori oluşturuyor. Diğer taraftan Dernek tarafından dile getirildiği gibi, söz konusu arazi, tıpkı burçlar gibi tarihi miras olma özelliği taşıyor.

İşgalcilik suçlaması ise, zaten mahkeme kararlarıyla geçerliliğini yitirmiş durumda. Yıllardır bölgeye kira bedelinin üzerinde ecrimisil ödemeleri yapan Dernek, İdare Mahkemesi'ne açılan davayı da kazanmış durumda. Dernek, halen Milli Emlak ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne düzenli olarak ödemeler yapıyor.

Surların güvensizliği iddiası ise, akla ilk olarak bu tarihi şehri çeviren surların bütününün neden bu tip kaygının muhatabı olamadığı sorununu ve olası bir restorasyonla surların güçlendirilmesinin ardından, buradaki tarım faaliyetlerinin devamının sağlanıp sağlanamayacağı sorusunu akla getiriyor. Diğer taraftan Bostancılar Derneği de bu iddianın bahane olmaktan öteye geçemediğini vurguluyor.

Derneğin iddalar karşısındaki yanıtları ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin söz konusu alan üzerindeki yetersiz bahanelerin desteklemeye yetmediği ısrarı üst üste konulduğunda, inşaat için yeterli yeri kalmayan İstanbul'un bu gözde merkezindeki dönüşümün niteliğini sorgulamadan edemiyor insan... Belki de bostanların kötü görüntüsünden modern ölçütlere göre dizayn edilmiş bir AVM projesiyle kurtulabilir, İstanbullular.