İmar Barışı süresini uzatan karar Resmi Gazete'de

İmar Barışı kapsamında başvuru sürelerinin 31 Aralık 2018 tarihine uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete'de yayımlandı

İmar Barışı süresini uzatan karar Resmi Gazete'de

Daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından duyurulan İmar Barışı başvuru sürelerininin uzatılmasına ilişkin karar bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. 257 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararına ilişkin Resmi Gazete duyurusunda, 3194 sayılı İmar Kanunu'nun geçici 16'ıncı maddesi gereğince 31.12.2017 tarihinden önce yapılmış ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapılar için 'Yapı Kayıt Belgesi Başvuru" süresinin 31.12.2018 tarihine kadar uzatıldığı belirtildi. 

İmar Barışı süresini uzatan karar Resmi Gazete'de

Murat Kurum duyurmuştu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kaynaklarına dayandırılan günün ilk haberlerinde İmar Barışı süresini 31 Aralık tarihine kadar uzatılacağını açıklanmıştı. Kısa bir süre sonra konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çok yoğun bir başvuru alındığını belirterek: "31 Aralık 2018 tarihine kadar süreyi uzatmayı hedefliyoruz." dedi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum'un İmar Barışı düzenlemesinde başvuru tarihinin uzatılmasına dair açıklaması... pic.twitter.com/GGYqGhDlcp Çevre ve Şehircilik (@csbgovtr)

Başvuru hedefi: 13-14 milyon

Bakan Kurum, çok yoğun bir başvuru ve talep aldıklarını ve bugün itibarıyla da yaklaşık 8 milyon 150 bin vatandaşın başvuruda bulunduğunu vurgulayarak: "Başvuru bedellerinde yaklaşık 15 milyar 120 milyon TL oluştu. Talebin 13-14 milyon seviyesine ulaşmasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı. 

Reel sektörden baskı vardı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un İmar Barışı sürecinin uzatılmasına yönelik talepleri değerlendirecekleri yönündeki açıklamasının ardından reel sektörün İmar Barışı'nın uzatılması yönündeki eğilimi güçlendi. İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, bugün yayınladığı değerlendirmede 6 aylık ek süre önerisinde bulundu.

 

İmar Barışı süresi uzatıldı! Son tarih ne zaman?

 

6 ay uzatılsın

İmar Barışı'nda 13 milyon potansiyel müracaatın henüz 6 milyonunun gerçekleştiğini ve kalan 7 milyona ulaşmak için devletin imar barış elini 6 ay daha çekmemesi gerektiğini söyleyen Avdagiç: "İmar Barışı’nda başvuru süresini uzatırsak, hem şimdiye kadar ödenen 5 milyar liralık başvuru bedeli ikiye katlanır, hem de devlet babanın şefkat eli bir sebeple başvuru yapamamış vatandaşa da uzanmış olur" şeklinde konuştu. 

 

İTO Başkanı'ndan İmar Barışı 6 ay uzatılsın önerisi

 

Ticari binaların durumu daha elzem

Avdagiç diğer taraftan ticari binalarda İmar Barışı'na başvuru tutarlarını çok yüksek olduğunu da hatırlatarak: "Yaşadığımız süreç de göz önünde bulundurularak, sanayi üretimi yapılan yerler ve ticari binalarda İmar Barışı’nda taksitlendirme ve ödeme kolaylığına ihtiyaç var. Bu, başvuruları da artıracaktır" ifadelerini kullandı. 

Murat Kurum 'İmar Barışı uzatılacak mı?" sorusunu yanıtladı

31 Ekim tarihinde ilk belirlenen başvuru süresinin dolacak olması sebebiyle, 'ek süre' talebi yoğun olarak dile getirilmeye başlanmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum konuyla ilgili açıklamasında: "31 Ekim tarihinde başvuru süreci bitiyor. Yeniden değerlendirmeye alacağız. Bu yönde bir talep var ve bu talebe kayıtsız kalmayacağız gibi gözüküyor." şeklinde konuştu. 

İmar Barışı'na başvuru kaç kişi başvurdu, ne kadar gelir elde edildi?

Murat Kurum'dan "İmar Barışı uzatılacak mı?" sorusuna yanıt

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, son yılların en büyük imar affı ve imar barışı düzenlemesinin süresinin uzatılmasına yeşil ışık yaktı. Milyonlarca yapıyı ilgilendiren ve mevzuata aykırı yapılaşmaların bedellerinin ödenmesi karşılığında kamu ile barışmasına olanak tanıyan İmar Barışı sürecinin 31 Ekim'de sonlanacağını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yoğun bir taleple karşılaşıldığını söyledi. Kurum bu taleplerin yeniden değerlendirileceğini belirterek: "Bu talepe kayıtsız kalmayacağız gibi gözüküyor." ifadelerini kullandı. 

İmar Barışı başvuru süresi

İmar Barışı'na başvuru yapılmazsa ne olur? Ayrıntılar için İmar Barışı zorunlu mu? konulu haberimizi inceleyebilirsiniz. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İmar Barışı ve başvuru süresiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bugün itibarıyla İmar Barışı'na başvuru sürelerinin uzatılmasına ilişkin bir düşüncelerinin olmadığını söyleyen Bakan Murat Kurum: "31 Ekim'de yeniden değerlendireceğiz." dedi. 

Bakan Murat Kurum böyle bir düşüncemiz yok demişti

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sivas ziyareti sırasında önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye genelindeki milyonlarca kaçak ve ruhsatsız yapının Devlet ile barışmasına olanak tanımakta olan İmar Barışı ve Başvuru süreleriyle ilgili konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum:  "Şu anda İmar Barışı'na başvuru sürelerini uzatmaya ilişkin bir düşüncemiz bulunmuyor. Ancak bu konuyu 31 Ekim'de yeniden değerlendireceğiz." ifadelerini kullandı.