İmar Barışı'nda hedef tutmadı

31 Ekim 2018 tarihinde başvuruların sona ereceği İmar Barışı için 5 milyonun üstünde vatandaş başvuru yaptı. İmar Barışı Uzmanı Hakan Çatalkaya, 13 milyon başvuru ve 50 milyarlık gelir hedefinin yalnızca yüzde 35'lik kısmına ulaşıldığını söyledi.

İmar Barışı'nda hedef tutmadı

İmar Barışı'na başvurular 31 Ekim tarihinde sona erecek. Buna karşın uzmanlar sürenin uzatılmasının ekonomiye büyük bir katkı sunacağına dikkat çekiyor.

İmar barışında hedef tutmadı

Tektaş İmar Barışı Uzmanı ve İnşaat Yüsek Mühendisi Hakan Çatalkaya, İmar Barışı başvurularının bugüne dek 5 milyonu aştığını ve 3 milyar TL'lik bir ödeme düzeyine ulaşıldığını belirterek: "İmar Barışı'nadn 13 milyon başvuru ve 50 milar TL'lik gelir bekleniyordu. Hedefin yalnızca yüzde 35'ine ulaşıldı" dedi

50 milyarlık hedef hala mümkün

Çatalkaya, bugün itibarıyla 3 milyar TL'ye yakın bir gelirin ekonomiye kazandırıldığını ve bu rakamların hedeflenenin fazlasıyla altında gibi durduğuna işaret ederek: "Başvuru süresi bir yıl daha uzatılırsa hedeflenen rakamlara ulaşılabilir." şeklinde konuştu. Kanun içinde bir yıl daha uzatılabilir ibaresinin bulunduğunu ve başvuru süresinin uzatılmasının ekonomiye önemli bir katkı sunacağını belirten Çatalkaya: "Çok uzun geçirilen bir tatil dönemi, ekonomik durgunluk ve okul dönemi rakamların bu seviyede kalmasında önemli bir rol oynadı..." şeklinde konuştu. 

[resim2]

İmar Barışı geliri geçen hafta 2.8 milyar TL düzeyindeydi

İmar Barışı'na başvurular çığ gibi büyüyor. Başvurularla ilgili son durumu açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, başvuru sayısının 5 milyonu aştığını söyledi.

5 milyon 160 bin başvuru, 2.8 milyar TL gelir

19 Eylül 2018 tarihi itibarıyla İmar Barışı'na başvuru yapan vatandaş sayısı 5 milyonu aştı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, net başvuru sayısını 5 milyon 160 bin olarak açıklarken elde edilen gelirin de 2 milyar 800 milyon TL seviyesine ulaştığı bilgisini verdi. 

 

İmar Barışı'ndan elde edilen gelir 2.8 milyar TL'ye ulaştı

 

Temmuz'da başvuru rakamları neydi

8 Haziran 2018 tarihinde başlayan İmar Barışı'ndan vatandaşların yararlanabilmesi için 31 Ekim 2018 tarihine kadar başvuruda bulunmaları ve 31 Aralık 2018 tarihine kadar imar barışı ödemelerinin yapmaları gerekiyor. 

İlk 3 ayda 4 milyondan fazla başvuru

Her geçen gün ilginin arttığı İmar Barışı'nda ilk 3 ayda elde edilen gelir ise 3,6 milyarı geçti. Başvurulardan elde edilen gelir 1 milyar 643 milyon 280 bin TL'ye ulaştı. İmar Barışı'na başvuruda bulunanların sayısı ise henüz 3 ay dolmadan 4 milyon 141 bin 52 kişi oldu. 

Başvuruların çoğu konut için yapıldı

Başvuruların 3 milyon 654 bin 601'i konut, 376 bin 27'si ticari yapı, 110 bin 300'ü tarımsal yapı ve 124'ü güneş enerjisi santrali için yapıldı. 

 

İmar Barışı'ndan elde edilen gelir 1.6 milyar TL'ye ulaştı

 

10 gün önce 3.1 milyondu

İmar Barışı Başvuruları ve elde edilen gelirle ilgili belli periyotlarla bilgi aktaran Murat Kurum, vatandaşların imar barışından 31 Ekim'e kadar yararlanabileceğini belirtmişti. Murat Kurum geçen hatfa yaptığı değerlendirmede, "Bugüne kadar bununla ilgili 3 milyon 158 bin başvuru oldu. İzmir'de de 275 bin başvurumuz var ve yaklaşık 1 milyar lira da hazineye kaynak sağlanmış oldu.'' dedi. 

İzmir'deki yapı stokunun yüzde 65'i riskli

İzmir'den gelen başvuru sayısının yüksekliğini de değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ''İzmir'deki yapılara baktığımızda 2,5 milyon yapımız var ve bu yapı stokunun yaklaşık yüzde 65'i de riskli. Bu başvuru sayısının yüksek olmasının en önemli sebebi de budur diye düşünüyoruz. Bugünkü gündemimizde bu riskli yapı stokuyla alakalı Bakanlığımız olarak hızlı, pratik kararlar alıp uygulamaya nasıl geçebiliriz, açıkçası tüm genel müdürlüklerimizle buradayız yapılması gerekenler neyse bunların kararlarını burada alıp hayata geçirmek istiyoruz" şeklinde konuştu.

İmar Barışı'ndan kimler yararlanabilir? Ayrıntılar için İmar Barışı'ndan Kimler Yararlanabilir? konulu haberimizi inceleyebilirsiniz

Kanun sadece 2017 sonuna kadar yapılan binaları kapsıyor

Bakanlığa bağlı kurumların ilçelerdeki sorunların çözümleri ile ilgili yerinde incelemeler yapacağını ve bu çözümlere en kısa zamanda ulaşılacağını belirten Kurum, imar barışı ile ilgili denetimlerin yapıldığı ve İmar Barışı'nın yeni kaça yapı yapma kanunu olmadığının altını çizdi. Kanunun sadece 2017 sonuna kadar yapılan yapıları ilgilendirdiğini söyleyen Kurum,  ''Buradan bütün belediye başkanlarınıza duyuruyorum, kesinlikle yeni bina yapılmaması noktasında hassasiyetlerini göstermelerini kendilerinden rica ediyorum. Buna ilişkin ekiplerimiz yine sahadalar bizim tabiat varlıkları alanlarında, çevre koruma alanlarında yeni yapı yapılmasına müsaade etmeyeceğiz. Yeni yapılan yapılarla ilgili kanuni işlem neyse gereğini yapacağız" dedi.

 

İmar barışında başvuru sayısı 3.1 milyona ulaştı

 

Bilgi verirken tapu hakkını kaybetmeyin

İmar Barışı'na vatandaşların yoğun ilgisi devam ederken, uzmanlardan da başvuru süreciyle ilgili uyarılar gelmeye devam ediyor. İstanbul Zirve Yapı Denetim ve Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Cumhur Akpınar, Yapı Kayıt Belgesi alan vatandaşların bu süreçten sonra kat mülkiyetli tapuya geçiş yapabileceklerini vurgulayarak: "Vatandaşların başvuru esnasında verdikleri bilgiler binaların proje-ölçüm çalışmaları ile örtüşmemesi durumunda tapu hakkını yitirmelerine yol açabilir." şeklinde konuştu

13 milyon yapıda ruhsat sorunu var

Akpınar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre Türkiye genelinde 13 milyona yakın yapıda ruhsat sıkıntısı yaşandığını ve bu sebeple de İmar Barışı'nın yürürlüğü girdiğini vurgulayarak, imara aykırı ya da mülkiyet sorunu çözülmemiş yapıların kayıt altına alınması için gerekli yasal düzenleme ihtiyacından doğduğunu belirtti.

Tapu hakkı yitirilebilir

Bu düzenleme ile birlikte istisna tutulan alanlar harçi imar ve mülkiyet sorunu olan tüm yapılara yasallık kazandırılmasının da amaçlandığına dikkat çeken Akpınar:

"Vatandaşlarımız Yapı Kayıt Belgesi aldıktan sonra isterse kat mülkiyetli tapuya geçiş yapabilecek. Bunun için de mevcut binanın projesinin çizilmesi gerekiyor. Bundan dolayı da mühendislik, yapı denetim büroları ile iş birliği yapılması mümkün. Binanın projesinin çiziminin ve onay alınmasının ardından kat mülkiyeti tapusunu vatandaşlar alabilecek. Ancak bu esnada vatandaşları başvuru esnasında verdiği bilgilerde doğruluk aranacak. Bu bilgiler proje-ölçüm çalışmalarıyla örtüşmezse tapu hakkı yitirilebilir." ifadelerini kullandı. 

 

İmar barışında başvuru sayısı 3.1 milyona ulaştı

 

İmar Barışı başvurularında son durum

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İmar Barışı'nda gelinen son noktaya ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Yapı Kayıt Belgesi almak üzere yapılan başvuru adedinin rekor bir düzeye ulaştığını söyleyen Bakan Kurum: "Başvuru sayısı bir ay gibi kısa sürede 2.5 milyon adedi aştı." dedi. Murat Kurum, bu başvurulardan elde edilen geliri ise 659 milyon 506 bin 741 TL olarak açıkladı. 

İmar Barışı tarihi hakkında bilgi almak için Türkiye'de çıkarılan İmar Afları konulu haberimizi inceleyebilirsiniz

133 bini aşkın yapıya "yapı kayıt belgesi" verildi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum İmar Barışı kapsamında bugüne dek 2.5 milyonu aşkın başvuru sonrasında 133 bin 64 yapı için Yapı Kayıt Belgesi verildiğini söyledi. Bu başvurular sonrasında 650 milyon TL'nin üzerinde bedelin hesaplara aktarıldığını dile getiren Murat Kurum:

"İmar Barışı'nda başvuru sayısı bir ay gibi çok kısa bir sürede 2.5 milyonu aştı. 2 milyon 614 bin 570 adede ulaşan başvurulardan 2 milyon 340 bin 450 adedi konut niteliği taşıyor. Ticari nitelikli bina sayısı ise 223 bin 428 adet düzeyinde. Başvuran binalardan 50 bin 611 adedi ise tarımsal yapılar ve 81 adedi ise güneş santrallerinden oluştu." yorumunda bulundu. 

659 milyon 506 bin 714 TL gelir elde edildi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bugüne kadar yapı sahiplerince 133 bin 64 yapı için verilen bedeli ise 659 milyon 506 bin 741 TL olduğunu belirterek: "Bakanlık olarak bu kaynağı vatandaşlarımız için en verimli şekilde kullanacağız." ifadelerini kullandı. 

En çok başvuru İstanbul, İzmir ve Konya'dan

Başvuruların yoğunluğu hususunda da son gelen bilgileri aktaran Murat Kurum, en çok ilginin İstanbul, İzmir ve Konya'dan geldiğini belirtti. Kurum, İstanbul'dan 484 bin, İzmir'den 242 bin, Konya'dan ise 156 binin üzerinde başvuru aldıklarını vurgulayarak: "Bu kentlerimizi sırasıyla 124 bin 639 adet başvuruyla Kocaeli, 123 bin 39 başvuruyla Bursa, 93 bin 344 başvuruyla Ankara ve 76 bin 605 adet başvuruyla Gaziantep izliyor." ifadelerini kullandı. 

Eski bakan Özhaseki'den başvuru niteliği açıklaması

Eski Bakan Mehmet Özhaseki de konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunmuştu. Özhaseki, "Başvuruların yüzde 49'u, yani yarısı bir-iki katlı yapı sahiplerince, yüzde 39'u ise üç-yedi katlı yapı sahipleri tarafından yapıldı. Bu sorunun giderilmesi noktasında bu başvurular memnuniyet vericidir. Bu ilgi böyle oldukça iskan sorunu olan vatandaşımız kalmayacaktır." diye konuştu. 

Ankaralılar ilgi göstermedi, İstanbul ve İzmir'den başvuru yağdı

İmar Barışı'na en yoğun ilgi ise beklendiği gibi İstanbul'dan geldi. 2 milyona yakın kaça yapının var olduğu tahmin edilen İstanbul'dan yapılan toplam başvuru sayısı 330 bin seviyesini bulurken, İzmir ikinci sırada yer aldı. İzmir'den imar barışı için yapılan başvuru sayısı bugüne dek 172 bin adet seviyesine ulaştı. Başkent Ankara'da ise imar barışına ilginin çok düşük olduğunu belirten yetkililer, diğer taraftan Konya, Bursa ve Kocaeli kentlerinden de yoğun ilginin gelmekte olduğu bilgisini veriyor. Konya'dan yapılan başvuru sayısı 133 bin, Bursa'dan yapılan başvuru sayısı 88 bin, Kocaeli'den yapılan başvuru sayısı ise 87 bin 500 adet seviyesinde. 

Günde 100 bin başvuru

Türkiye genelinde milyonlarca ruhsatsız ve kaçak nitelikli yapının "yapı kimlik belgesi almasına olanak tanıyaca "imar barışı" uygulaması vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, imar barışına günlük başvuru adedinin 100 binler seviyesinde oludğuna dikkat çekerek sürecin sonunda 40 milyar TL'ye yakın bir gelir beklendiğini söyledi. 

 

54 bin yapı için Yapı Kayıt Belgesi verildi

 

Hedef 40 milyar TL

31 Ekim'de sona erecek İmar Barışı uygulamasına vatandaşların yoğun bir ilgi gösterdiğini belirten Bakan Özhaseki, bu ilginin imar barışının ne denli doğru bir karar olduğunu gösterdiğine işaret etti. Özhaseki çok kısa bir süre önce yaptığı hesapta toplam başvuru sayısının 1 milyon 650 bin adet seviyesinde ölçüldüğünü hatırlatarak: "Günlük ortalama müracat 100 bin sevyiesinde. Vatandaş devletle barışmak istiyor." şeklinde konuştu. 

Kentsel dönüşüme aktarılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, vatandaşlar yapı kayıt belgesi ile binalarını yasal hale getirmenin keyfini yaşarken, hükümetin de bu parayı kentsel dönüşüme yönlendirme hedefinin olduğunu belirterek: "Vatandaşımız bedelleri yılın sonuna kadar yatırabilcek. Biz de sene sonunda elimize geçen paranın 30-40 milyar TL civarında olmasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı. 

Uyarı: Süre uzatılmayacak

Vatandaşların İmar Barışı uygulamasına ilgisi giderek büyüyor. 8 Haziran 2018 tarihinde başlayan süreç, bugün 1 milyon 500 bin barajına doğru ilerliyor. Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş 8 Haziran'dan bu yana geçen süre içinde İmar Barışı başvurularının 1 milyon 300 bin düzeyine ulaştığını söyledi. Başvurular 31 Ekim tarihine kadar yapılabilecek

İlk müracaatlar basit yapılardan

Müsteşar yardımcısı Demirtaş, bu süreçte basit yapıların müracaatının daha yoğun olduğuna da dikkat çekerek: "Halihazırda bağımsız bölüm için ortalama ödenecek rakam 2 bin 500 TL'ye çıktı. Ama bu rakamın ilerleyen dönemde ortalama 5 bin TL'yi kadar çıkacağını düşünüyoruz." dedi. 

Süreler uzatılmayacak, taksit yapılmayacak

Vatandaşların imar barışı ile ilgili belirlenen takvime de dikkat etmeleri gerektiğini ve belirlenen son tarihin uzatılmayacağını da vurgulayan Demirtaş: "Ödemeler ise yıl sonuna kadar yapılabilecek. 31 Aralık'a kadar 6 ay daha var." şeklinde konuştu. 

Bakan Özhaseki de büyüyen talebe dikkat çekmişti

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, fırsattan yararlanmak isteyen vatandaşların rekor başvuru düzeyine ulaştığını belirterek: "Vatandaş başvurusunu yaptıktan sonra konutlarda yüzde 3, iş yerlerinde ise yüzde 5 oranındaki bedelini de yatırdığında belgesine kavuşacak, böylece kaçaklık durumundan, devletle ihtilaflı olmaktan ve cezalardan kurtulacak" diye konuştu. 

3 günde 270 bine ulaşılmıştı

İmar Barışı için yasal başvuru süresinin başlamasıyla vatandaşlar  e-devlet kanalı ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine yönelmiş ve ciddi bir yoğunluğun oluşmasına yol açmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, tahmin edilen rakamlara yaklaşıldığını ve tespitlerin doğru çıktığnıı belirterek 3-4 günlük süre içinde 270 bin bağımsız birimin devletle barışmak için başvuruda bulunduğunu söylemişti. 

10 günde 500 bin başvuru

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre vatandaşların İmar Barışı için başvuruların Ramazan Bayramı süresince de devam etti. İmar Barışı düzenlemesi kapsamında Yapı Kayıt Belgesi alınması amacıyla e-Devlet üzerinden yapılan başvurular ilk tarih olan 8 Haziran'dan günümüze dek önemli bir toplama ulaştı. 8 Haziran ile 15 Haziran tarihleri arasındaki ilk 1 haftalık sürede 450 bin başvuru seviyesine ulaşıldığı açıklanırken, bu sürenin 18 Haziran 2018 tarihi itibarıyla 500 bin başvuru barajını aştığı tahmin ediliyor. 

Başvurular bayram süresince de devam etti

İmar Barışı başvurularına vatandaşların yoğun ilgisi bayram süresince de devam etti. Ramazan Bayramı'nın yalnızca ilk gününde gerçekleştirilen başvuru sayısı 88 bin kişi olarak ölçüldü. Böylece yalnızca Bayramın birinci günü olan 15 Haziran Cuma itibarıyla toplam başvuru sayısı da 448 bin 234 kişiye ulaştı. Böylece Ramazan Bayramı'nın bitimine dek başvuruların 500 bin barajını aştığı tahmin ediliyor. 

 

İmar Barışı Başvuruları 1 Milyonu Aştı

İmar Barışı hakkında kritik soruların yanıtları 

- Son başvuru tarihi ne zaman?
- Başvurular nasıl yapılacak?
- Yapı Kayıt Belgesi Bedeli Nasıl Hesaplanacak?
- İmar Barışı'ndan sağlanan gelir nereye harcanacak?
- Yeni bir imar barışı gelecek mi?
- Yapı Kayıt Belgesi alırken nelere dikkat edilmeli?

Bu soruların yanıtı için "İmar Barışı'nın temel ilkeleri" haberimizi inceleyebilirsiniz

İmar Barışı Başvuruları 1 Milyonu Aştı

Hangi binalar imar barışından yararlanamayacak?

İmar Affı'nın istisnaları

İmar Affı uygulamasındaki istisnai hal hakkında da bilgi veren Başbakan Binali Yıldırım, başka bir vatandaşın arazisine gidip haksız şekilde bina yapan bir vatandaş için İmar Barışı usüllerinin işlemeyeceğini belirterek: "Arsa sahibi rıza göstermedikçe bizim devlet olarak yapacak bir şeyimiz var. " şeklinde konuştu. Başbakan Binali Yıldırım ayrıca Çanakkale şehitliğinin korunması ve tarihi yarımada gibi alanlarda da istisna İmar Barışı hükümlerinin işe yaramayacağını belirterek: "Bu alanların dışında tüm bu imar aykırılıkları sorunları yasa ile çözülmüş olacak. Vatandaşlarla el sıkışarak kardeşçe yolumuza devam edeceğiz. Bu asanın kentsel dönüşüm ile ilişkili tarafları da var. Bu sayede kentsel dönüşümün de önü açılmış olacak. Yapı kayıt belgelerine de öncelik sağlanmış olacak. " dedi. 

 

İmar Barışı Başvuruları 1 Milyonu Aştı

İmar barışından sonra yeni yasalar geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, çok yakında kentsel dönüşümü kolaylaştıracak yasaların geçerlilik kazanacağını söyledi. İmar Barışı düzenlemesinin esas olmadığını vurgulayan Bakan Özhaseki: "İmar Barışı çalışmalarımızın ilk kapısıydı. Arkasından da imar yasaları geliyor. Sonra da kentsel dönüşümü kolaylaştıracak yasalar yapılacak." dedi.  İmar Barışı ve kentsel dönüşüm hamlesi hakkında önemli açıklamalarda bulunan Özhaseki, Kamuoyunda "İmar Barışı" olarak isimlendirilen 'Yapı Kayıt Belgesi' verilmesine ilişkin olarak "Devletin vatandaşla ihtilafları sona erecek" diyen Bakan Özhaseki, diğer taraftan da ekonomik bir değerin oluşacağını dile getirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki: "Yönetmelikler yayımlanmaya devam ediyor. Cuma günü itibarıyla da müracaatlar alınmaya başlanacak." ifadelerini kullandı. 

İmar Barışı başvuruları 500 bin barajını aştı

Görevini yapmayanlara gözdağı

Başbakan Binali Yıldırım, atılan adımların bir milat niteliği taşıdığını ve takiben bu tür teşebbüslere izin verilmeyeceğini dile getirerek: "Görevini layıkıyla yapmayan olursa bunlar da ağır bedeller ödeyecek. Yasada bununla ilgili olarak da düzenlemeler yaptık." şeklinde konuştu.

İmar Barışından yayla evleri de yararlanacak... Ayrıntılar için tıklayın...

İmar Barışı Başvuruları 1 Milyonu Aştı

Başbakan'dan çağrı: İmar barışı için acele edin

Son haftalarda Türkiye gündeminin en önemli maddelerinden biri olmaya devam eden İmar Barışı'yla ilgili olarak Başbakan Binali Yıldırım'dan vatandaşlara önemli bir çağrı geldi. Müracaatların en kısa sürede yapılmasının önemine işaret eden Başbakan Binali Yıldırım, geç kalınması halinde köklü sorunların çözülmeden kalmaya devam edeceği uyarısında bulundu.

İmar Barışı Başvuruları 1 Milyonu Aştı

Yanlış beyan varsa başa bela olur

Bu süreçte yalan yanlış bir beyanın yapılması halinde sürecin zora gireceğini söyleyen Mehmet Özhaseki: "Yanlış bir beyan yapılırsa, resmi işlemler başladığında bela olur. O halde işlem geçersiz olur. Toplamda 40-50 milyar TL düzeyinde bedel toplanacağına inanıyoruz." şeklinde konuştu. Bakan Mehmet Özhaseki, İmar Barışı düzenlemesinde üç istisna bulunduğunu, bunlarında Boğaziçi ön görünümü, Sultanahmet Çevresi ve Gelibolu Yarıdaması olduğunu da hatırlatarak: "Asıl yasa bu değil. Bu yapmak istediklerimizin ilk ayağıydı. Bunu takiben imar yasaları geliyor. Sonra da kentsel dönüşümü kolaylaştıracak yasalar geliyor." şeklinde konuştu.

İmar Barışı Döneminin Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki kimdir?

İmar Barışı Başvuruları 1 Milyonu Aştı

Başbakan'dan vatandaşa çağrı

İmar Barışı birlikte 13 milyon haneyi çok yakından ilgilendiren bir düzenlemeye imza atan hükümetten vatandaşlara 'acele edin' çağrıları gelmeye devam ediyor. Son olarak Ankara'da bazı çevre projelerinin açılışında söz alan Başbakan Binali Yıldırım, İmar Barışı kapsamından yararlanmak isteyen vatandaşlara acele edin çağrısında bulundu. İmar düzenlemesiyle birlikte vatandaşların yıllardan beri sürmekte olan kangrenleşmiş sorunu çözme yolunda önemli bir adım atmış olduklarını belirten Yıldırım: "13 milyona yakın haneyi, büyük bir kitleyi ilgilendiren  imarla ilgili sorun, yaptığımız düzenleme ile birlikte inşallah tamamen ortadan kalkmış olacak..." şeklinde konuştu. 

 

İmar Barışı Başvuruları 1 Milyonu Aştı