İmar Barışı'nın süresi uzatılacak mı?

İmar Barışı ve başvuru süresiyle ilgili açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: "Bugün itibarıyla uzatma düşüncemiz yok. Son gün 31 Ekim..." dedi.

İmar Barışı'nın süresi uzatılacak mı?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İmar Barışı ve başvuru süresiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bugün itibarıyla İmar Barışı'na başvuru sürelerinin uzatılmasına ilişkin bir düşüncelerinin olmadığını söyleyen Bakan Murat Kurum: "31 Ekim'de yeniden değerlendireceğiz." dedi. 

Bakan Murat Kurum'dan İmar Barışı açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sivas ziyareti sırasında önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye genelindeki milyonlarca kaçak ve ruhsatsız yapının Devlet ile barışmasına olanak tanımakta olan İmar Barışı ve Başvuru süreleriyle ilgili konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum:  "Şu anda İmar Barışı'na başvuru sürelerini uzatmaya ilişkin bir düşüncemiz bulunmuyor. Ancak bu konuyu 31 Ekim'de yeniden değerlendireceğiz." ifadelerini kullandı.

 

İmar Barışı'nın süresi uzatılacak mı?

 

İmar Barışı'ndan kimler yararlanabilir?

İmar Barışı kanunu imar ve gecekondu mevzuatına aykırı olarak yapılmış olan tüm yapıları kapsıyor. İmar Barışından kimlerin yararlanabileceği ise merak konusu. Peki, İmar Barışından kimler yararlanacak, İmar Barışı hangi binaları kapsıyor? 

İmar barışı neleri kapsıyor? 

'İmar Barışı' kanunu imar ve gecekondu mevzuatına aykırı yapılmış olan bütün yapıları kapsar. 

- Belediye ve mücavir alan sınırları içerisindeki yapılar,
- 6785 sayılı Kanuna 1605 sayılı Kanun ile eklenen Ek 8 ve 8'inci maddeler gereğince çıkarılan yönetmeliğin 103 maddesi kapsamına giren alanlardaki yapılar, 
- B bendi dışında kalan sanayi, depolama, turistik ve tarımsal yapıları kapsar.  

İmar Barışından kimler yararlanabilir?

İmar Barışından kimler yararlanabilir? 

* İmar Affı Kanunu kapsamına giren gayrimenkuller tamamı ya da bir kısmı kaçak yapılar, izne tabi olmayan tüm gayrimenkuller olarak belirlendi.

* Belediye ve mücavir alan sınırlarında olan yapılar, 6785 sayılı Kanuna 1605 sayılı kanunla eklenen Ek 8 ile 8'inci maddeler gereğince çıkartılan yönetmeliğin 103. maddesi kapsamına giren alanlardaki yapılar, B bendi ile belirlenmiş olanların dışında kalan sanayi, depolama, turistik ve tarımsal alanlar konuma göre imar affından yararlanabilecek yapılar olarak belirlendi. 

 

İmar Barışı'nın süresi uzatılacak mı?

 

* İmar Affı Yasası'nın 16 bendine göre hakkında anlaşmaya varılmış yapılar da kanundan yararlanabiliyor. 

İmar Barışı kredileri için '3 Kamu bankası İmar Barışı Kredi Oranları İndirimine Gitti' haberimizi inceleyebilirsiniz. 

İmar Barışından kimler yararlanabilir?

İmar Barışı başvuru sayısı için 'İmar Barışı başvuru sayısı 3.1 Milyona Ulaştı' haberimizi inceleyebilirsiniz. 

İmar Barışından kimler yararlanamaz? 

* İmar planında başka amaçlar ile ayrılmış, sınai kuruluşların tehlikeli madde depoları için ayrılmış yerlerde bu depolar dışındaki ruhsatsız yapılar kanundan yararlanamaz.

* 2565 sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu ile yapı yasağı olan ya da Milli Savunma Bakanlığı'nca kullanılan askeri bölgeler ile havacılık kanunu ile belirlenmiş yasaklı bölgelerde bulunan ruhsatsız yapılar kanundan yararlanamaz. 

* Çanakkale Boğazı'nda 1983 yılından sonra yapılan yapılar kanundan yararlanamayacak. 

* Kara yolları kamulaştırma alanlarına 10 metre yakın mesafede konut dışı yapı yapanlar, içme ve kullanma suyu temini için kullanılan bölgelerde yer alan yapılar, turizm alanlarındaki ruhsatsız yapılar kanundan yararlanamayacak yapılardandır.