İmar Barışı Son Durum: Başvurular 1 Milyonu Aştı

İmar Barışı Son Durum: Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İmar Barışı'na başvuru sayısının iki haftada 1 milyon 38 bin 655'e ulaştığını söyledi

İmar Barışı Son Durum: Başvurular 1 Milyonu Aştı


Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki: "Bayram sonrası düzenlemeden yararlanmak isteyen konut ve iş yeri sahibi vatandaşlarımızın sayısında rekor bir artış yaşandı. İmar Barışı'na başvuru sayısı iki haftada 1 milyon 38 bin 655'e ulaştı. Vatandaş başvurusunu yaptıktan sonra konutlarda yüzde 3, iş yerlerinde ise yüzde 5 oranındaki bedelini de yatırdığında belgesine kavuşacak, böylece kaçaklık durumundan, devletle ihtilaflı olmaktan ve cezalardan kurtulacak" diye konuştu. 

Son başvuru tarihi 31 Ekim 

Yapı Kayıt Belgesi, 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış olan yapılar için verilecek. Belge için başvurular ise 31 Ekim 2018 tarihine kadar yapılacak. Belge bedeli de aynı tarihe kadar ödenebilecek. 

 

İmar Barışı Başvuruları 1 Milyonu Aştı

 

Başvurular e-Devlet üzerinden yapılacak 

Yapı Kayıt Belgesi başvuruları, yapı maliklerinden herhangi birisi veya vekili tarafından, e-Devlet üzerinden ''Yapı Kayıt Belgesi Formu''nun doldurulması veya kurum ve kuruluşlara yapılacak. e-devlet üzerinden yapılacak başvurularda formun eksiksiz doldurulması ve Yapı Kayıt Belgesi bedelinin yatırılmasından sonra sistem tarafından oluşturulan yapı belgesi, yapı sahibi tarafından e-Devlet üzerinden alınabilecek. Söz konusu başvuru kurum ve kuruluşlara yapılmışsa, Yapı Kayıt belgesi Formu başvuru sahibinin beyanına göre eksiksiz doldurulup Yapı Kayıt Belgesi bedelinin yatırılmasından sonra form sistem üzerinden onaylanması için müdürlüğe gönderilecek. Sonrasında ise örneği yapı sahibine verilebilecek. Söz konusu uygulamada sadece bir Yapı Kayıt Belgesi düzenlenecek. 

Yapı Kayıt Belgesi bedeli nasıl hesaplanacak? 

Yapı Kayıt belgesi bedeli, yapının yer aldığı arsanın 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu'na göre belirlenen emlak vergi değeri ile yapının maliyet bedelinin toplamı üzerinden, konutlarda yüzde 3, iş yerlerinden ise yüzde 5 olarak belirlendi. Söz konusu bedel, yapının bulunduğu arsanın emlak vergi değeri, belediyeden temin edilen arsa ve arazi asgari metrekare birim değerleri esas alınarak hesaplanacak. 

 

İmar Barışı Başvuruları 1 Milyonu Aştı

 

Türkiye'nin dönüşüme ihtiyacı var

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Başbakan Binali Yıldırım'ın İzmir mitingi sebebiyle gittiği kentte vatandaşlara seslendi. İzmir'de ve Türkiye'nin bir çok yerinde ideolojik belediyecilik yapıldığını belirten Özhaseki, kentsel dönüşümün Türkiye için bir zorunluluk olduğunu dile getirdi.

Son 100 yılda 6 ve üzeri yıkıcı deprem sayısı 56

Bakan Özhaseki, Türkiye'nin deprem kuşağı üzerinde bulunduğunu ve son 100 yıllık periyotta Türkiye'de 6 ya da üzerinde şidette yıkıcı deprem sayısının 56 olduğunu belirterek: "Ölen insan sayısı 83 bin, mali kayıp ise 100 milyar dolar." ifadelerini kullandı. İzmir'in de 1. Derece deprem bölgesinde bulunduğunu ve Kentsel Dönüşümün bir an önce ele alınması gerektiğini vurgulayarak:

"Karabağlar'da dönüşüm başladı. İnşaat çalışmaları başladı ve 50 bin konutluk bir yer var. Bu konutların bir kısmı kamuya ait. Bir kısmı ise vatandaşlara ait. Bakanlığa geçen konutları ise satmayacağız. 3. etap ise yakında bitecek. Karabağlar kentsel dönüşümü yepyeni modern bir mahalle sağlayacak. Herkes rahat edecek." dedi. 

 

İmar Barışı Başvuruları 1 Milyonu Aştı

 

İmara uygun yapı stoğu toplamın yüzde 35'i

Mehmet Özhaseki, Türkiye'de bulunan toplam 26 milyon 358 bin yapıdan yüzde 35'inin imara uygun olduğunu ve yasa ile birlikte vatandaşlara 'yapı değerini belirleme' olanağı tanıdıklarını vurguladı. İmar Barışı ile elde edilecek 35-40 milyar TL'nin kentsel dönüşüme harcanacağını söyleyen Özhaseki: "Şayet kentsel dönüşüme girerlerse bu parayı, belediyelere sıfır faizli para olarak vereceğiz. Türkiye'yi depreme hazırlayacağız. Bu para kaybolmayacak. Sağlam, kimlik ve kişilikli binalar oluşturacağız." şeklinde konuştu. 

Başvurular bayram süresince de devam etti

İmar Barışı başvurularına vatandaşların yoğun ilgisi bayram süresince de devam etti. Ramazan Bayramı'nın yalnızca ilk gününde gerçekleştirilen başvuru sayısı 88 bin kişi olarak ölçüldü. Böylece yalnızca Bayramın birinci günü olan 15 Haziran Cuma itibarıyla toplam başvuru sayısı da 448 bin 234 kişiye ulaştı. Bayram süresince devam eden başvurularla birlikte 500 bin başvuru barajının aşıldığı tahmin ediliyor. 

10 günde 500 bin başvuru

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre vatandaşların İmar Barışı için başvuruların Ramazan Bayramı süresince de devam etti. İmar Barışı düzenlemesi kapsamında Yapı Kayıt Belgesi alınması amacıyla e-Devlet üzerinden yapılan başvurular ilk tarih olan 8 Haziran'dan günümüze dek önemli bir toplama ulaştı. 8 Haziran ile 15 Haziran tarihleri arasındaki ilk 1 haftalık sürede 450 bin başvuru seviyesine ulaşıldığı açıklanırken, bu sürenin 18 Haziran 2018 tarihi itibarıyla 500 bin başvuru barajını aştığı tahmin ediliyor. 

 

İmar Barışı başvuruları 500 bin barajını aştı

 

 

3 günde 270 bine ulaşılmıştı

İmar Barışı için yasal başvuru süresinin başlamasıyla birlikte e-devlet kanalı ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri yoğun bir talebe tanıklık etmeye başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, tahmin edilen rakamlara yaklaşıldığını ve tespitlerin doğru çıktığnıı belirterek: "3-4 gün oldu. 270 bin bağımsız birim devletle barışmak için girişim gerçekleştirdi." ifadelerini kullandı. 

Sorunlu bina sayısı 15 milyona yakın

İmar Barışı uygulamasına vatandaşlar yoğun ilgi göstermeye başladı. İmar Barışı başvurularının başlamasıyla birlikte vatandaşların gösterdiği ilgiye ilişkin bir değerlendirme yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Tahmin ettiğimiz rakamlarımızı yakaladık. Tespitlerimiz doğruydu." ifadeleini kullandı. Bakan Özhaseki, başvuruların başladığı 3-4 günlük zaman içinde 270 bin bağımsız birimin devletle barışmak için girişimde bulunduğuna dikkat çekerek: "Vatandaşlar devletle kavgalı olmaktan bıkmışlar Şimdi bunları sona erdirecek yasa geldi. Halkta müthiş bir memnuniyet var. İnternet ve il müdürlüklerine de binlerce vatandaş başvuru yapıyor" şeklinde konuştu. 

İmar Barışından yayla evleri de yararlanacak... Ayrıntılar için tıklayın...

Bundan sonra hapis cezası geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, imar barışının kaçak yapılaşmaya yol açacağı şeklindeki eleştirilere yanıtında: "Geriye dönük bakıldığında farklı dönemlerde 13 tane imar affı çıkarıldı. Böyle olunca eleştiriler geliyor. Bir korku ve tedirginlik yaşanıyor." dedi. Yapılan her düzenlemede kötü yapılaşmanın önünün açılıp açılmayacağı yönünde bir şüphenin uyandığını ancak bu seferki düzenlemede bu tip bu sorunun yaşanmayacağını belirten Özhaseki:

"Bu kez olmaz. Kaçak yapılaşmayı hızlandırır mı? Hayır. Bunun teminatı var. Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nca alınan bir karar. Kamu hizmeti yapan kamu görevlilerine hapis cezasına hükmediyor. Eskiden çok uygulanmamış ancak Yargıtay'a müracaat edilmiş. Hükmü erteleme istenmiş ama Yargıtay da kabul edilmemiş. Yatmak zorundasın demişler. Artık yapan da yaptıran da göz yuman da en az 1 sene hapis yatacak...,"  şeklinde konuştu. 

 

İmar Barışı Başvuruları 1 Milyonu Aştı

 

Gelirler kentsel dönüşümde kullanılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, elde edilecek gelirlerin kullanım alanına ilişkin açıklamasında da: "İmar barışından gelecek geliri kentsel dönüşümde kullanacağız. Yılda 500 bin konut yapmayı planlıyoruz." şeklinde konuştu. 

Yapı kayıt belgesi alırken dolandırılmayın

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, imar barışı kapsamında binaları için Yapı Kayıt Belgesi girişimlerinde bulunan vatandaşlara "dolandırılmayın' uyarısında bulundu. Vatandaşların bu hususta dolandırıcılara ya da kötü niyetli kişilere, yetkiliyiz diye pankar asanlara kulak asmaması önerisinde bulunan Özhaseki: "Bunlara asla inanmayın. Direkt İstanbul'da bürolarımıza, diğer yerlerde bölge ve il müdürlüklerimize, ilçelerde ise tapu müdürlüklerine başvursunlar" ifadelerini kullandı. 

 

İmar Barışı Başvuruları 1 Milyonu Aştı

 

Yapı kayıt belgesi dolandırıcılarına dikkat

Yapı Kayıt Belgesi konusunda vatandaşlara yönelik dolandırıcılık faaliyetlerine dikkat çeken Bakan Özhaseki: "Vatandaşlarımızın hiç kimseye aldanması gerekmez. Başka bir yere gitmelerine gerek yok. Şimdi bazı bürolar, biz size yardımcı oluruz diyorlar. Gerek yok. Vatandaşlarımız bunlara itibar etmesin. Belge için internetten ya da müdürlüklerden başvurular yapılabilir." dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bu süreç için yalnızca İStanbul'da 40 tane müdürlük açtıklarını vurgulayarak: "Vatandaşlarımız E-devlet şirflereni kimseye vermesin." ifadelerini kullandı. 

Esas düzenleme imar barışı değil, yeni yasalar geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, çok yakında kentsel dönüşümü kolaylaştıracak yasaların geçerlilik kazanacağını söyledi. İmar Barışı düzenlemesinin esas olmadığını vurgulayan Bakan Özhaseki: "İmar Barışı çalışmalarımızın ilk kapısıydı. Arkasından da imar yasaları geliyor. Sonra da kentsel dönüşümü kolaylaştıracak yasalar yapılacak." dedi.

İmar Barışı'ndan sonra yeni yasalar geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İmar Barışı ve kentsel dönüşüm hamlesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.  Kamuoyunda "İmar Barışı" olarak isimlendirilen 'Yapı Kayıt Belgesi' verilmesine ilişkin olarak "Devletin vatandaşla ihtilafları sona erecek" diyen Bakan Özhaseki, diğer taraftan da ekonomik bir değerin oluşacağını dile getirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki: "Yönetmelikler yayımlanmaya devam ediyor. Cuma günü itibarıyla da müracaatlar alınmaya başlanacak." ifadelerini kullandı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki kimdir?

Yanlış beyan varsa başa bela olur

Bu süreçte yalan yanlış bir beyanın yapılması halinde sürecin zora gireceğini söyleyen Mehmet Özhaseki: "Yanlış bir beyan yapılırsa, resmi işlemler başladığında bela olur. O halde işlem geçersiz olur. Toplamda 40-50 milyar TL düzeyinde bedel toplanacağına inanıyoruz." şeklinde konuştu. Bakan Mehmet Özhaseki, İmar Barışı düzenlemesinde üç istisna bulunduğunu, bunlarında Boğaziçi ön görünümü, Sultanahmet Çevresi ve Gelibolu Yarıdaması olduğunu da hatırlatarak: "Asıl yasa bu değil. Bu yapmak istediklerimizin ilk ayağıydı. Bunu takiben imar yasaları geliyor. Sonra da kentsel dönüşümü kolaylaştıracak yasalar geliyor." şeklinde konuştu. 

 

İmar Barışı Başvuruları 1 Milyonu Aştı

 

Başbakan'dan çağrı: İmar barışı için acele edin

Son haftalarda Türkiye gündeminin en önemli maddelerinden biri olmaya devam eden İmar Barışı'yla ilgili olarak Başbakan Binali Yıldırım'dan vatandaşlara önemli bir çağrı geldi. Müracaatların en kısa sürede yapılmasının önemine işaret eden Başbakan Binali Yıldırım, geç kalınması halinde köklü sorunların çözülmeden kalmaya devam edeceği uyarısında bulundu.

Başbakan'dan vatandaşa çağrı

İmar Barışı birlikte 13 milyon haneyi çok yakından ilgilendiren bir düzenlemeye imza atan hükümetten vatandaşlara 'acele edin' çağrıları gelmeye devam ediyor. Son olarak Ankara'da bazı çevre projelerinin açılışında söz alan Başbakan Binali Yıldırım, İmar Barışı kapsamından yararlanmak isteyen vatandaşlara acele edin çağrısında bulundu. İmar düzenlemesiyle birlikte vatandaşların yıllardan beri sürmekte olan kangrenleşmiş sorunu çözme yolunda önemli bir adım atmış olduklarını belirten Yıldırım: "13 milyona yakın haneyi, büyük bir kitleyi ilgilendiren  imarla ilgili sorun, yaptığımız düzenleme ile birlikte inşallah tamamen ortadan kalkmış olacak..." şeklinde konuştu. 

Görevini yapmayanlara gözdağı

Başbakan Binali Yıldırım, atılan adımların bir milat niteliği taşıdığını ve takiben bu tür teşebbüslere izin verilmeyeceğini dile getirerek: "Görevini layıkıyla yapmayan olursa bunlar da ağır bedeller ödeyecek. Yasada bununla ilgili olarak da düzenlemeler yaptık." şeklinde konuştu.

8 Haziran'da başvurular başlıyor

Başvuruların 8 Haziran'da resmen başlayacağını ve yönetmelik düzenlemesinin de bugün yarın yayımlanmış hale getirileceğini söyleen Başbakan Yıldırım: "Cuma gününden itibaren bismillah deyip, vatandaşlarımız müracaatlarını yapabilecek. İsterlerse e-devlet üzerinden de başvurular yapılabilecek. Ancak bunu tercih etmezlerse bulundukları şehir veya ilçenin çevre şehircilik müdürlüklerine müracaat edebilecekler ve işlemlerini yapabilecekler." ifadelerini kullandı. 

 

İmar Barışı Başvuruları 1 Milyonu Aştı

 

31 Ekim'e kadar sürecek

Başbakan Yıldırım, İmar Barışı Başvuru sürelerinin 8 Haziran ile 31 Ekim tarihleri arasında yapılacağını hatırlatarak: "Vatandaşlardan özellikle talebim, müracaatlarını bir önce yapmalarıdır." dedi. Müracaat geciktiğinde değerlendirmenin de geç olacağını vurgulayan Başbakan Binali Yıldırım: "Bu nedenle sorunların erken çözümü için erken müracaat lazım. Mümkün olan en kısa zamanda müracaatlar yapılırsa bu şekilde bakanlık çalışmaları devam edecek. Yapı kayıt belgesi alınacak sonra da mahrumiyetler ortadan kalkmış olacak." ifadelerini kullandı. 

İmar Affı'nın istisnaları

İmar Affı uygulamasındaki istisnai hal hakkında da bilgi veren Başbakan Binali Yıldırım, başka bir vatandaşın arazisine gidip haksız şekilde bina yapan bir vatandaş için İmar Barışı usüllerinin işlemeyeceğini belirterek: "Arsa sahibi rıza göstermedikçe bizim devlet olarak yapacak bir şeyimiz var. " şeklinde konuştu. Başbakan Binali Yıldırım ayrıca Çanakkale şehitliğinin korunması ve tarihi yarımada gibi alanlarda da istisna İmar Barışı hükümlerinin işe yaramayacağını belirterek: "Bu alanların dışında tüm bu imar aykırılıkları sorunları yasa ile çözülmüş olacak. Vatandaşlarla el sıkışarak kardeşçe yolumuza devam edeceğiz. Bu asanın kentsel dönüşüm ile ilişkili tarafları da var. Bu sayede kentsel dönüşümün de önü açılmış olacak. Yapı kayıt belgelerine de öncelik sağlanmış olacak. " dedi.