İmar Barışı'ndan 'yayla evleri' de yararlanacak

Yaylalara inşa edilen kaçak inşaatların da 'imar barışı' kapsamına dahil olduğu açıklandı. Yapı izin belgesi alan evler elektrik ve su gibi altyapı hizmetlerine de sahip olacak.

İmar Barışı'ndan 'yayla evleri' de yararlanacak

Çok yakın bir döneme kadar ülke gündeminde tartışılmaya devam edilen  'yaylalardaki' kaçak yapılaşmalar problemi, İmar Barışı uygulaması ile yeni bir aşamaya sıçradı. Özellikle Karadeniz'in doğal güzelliklere sahip bölgelerinde 'kentsel dönüşüm' hamlesi ile çözümlenmesi planlanan ve kaçak yapılaşmaların yıkımına ilişkin planların rafa kaldırılmasına yol açan "İmar Barışı", yeni süreçte çok sayıda yayla evinin 'yasal' hale gelmesini sağlayacak. 

Kaçak yayla evleri de af kapsamında

Karadeniz ve Akdeniz'in yüksek rakımlı bölgelerinde yoğunlaşan ve kaçak yapılaşma niteliğiyle çok yakın dönemde Hükümet'in 'kentsel dönüşümlü yıkım' projeksiyonuna dahil olan 'yayla evleri' de İmar Barışı uygulamasının kapsamına girdi. Konuyla ilgili açıklama yapan AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, 'imar barışı' kararı ile birlikte yaylacıların en büyük problemi olan 'yıkım' faaliyetlerinin ve ilişkili cezai işlemlerin sona erdiğini söyledi. İmar Barışı kapsamında gerekli başvuruları yapan vatandaşlar 'barış bedellerini' ödemeleri ve gerekli prosedürleri yerine getirmeleri halinde 'yayla evleri'ne elektrik, su ve internet gibi altyapı hizmetlerini de bağlayabilecek. 

Uzmanlar imar barışı hakkında ne söyledi?

Yaylacıların en büyük sorunuydu

Atılan "İmar Barışı" adımı kapsamında ruhsata ve imar mevzuatına aykırı biçimde inşa edilen yapılara  verilecek Yapı Kayıt Belgesi ile 'yaylacıların' imar problemlerinin çözümleneceğini söyleyen Öztürk: "31 Aralık 2017 tarihinden önce inşa edilen ruhsatsız ya da ruhsat eklerine aykırı biçimde inşa edilen meralar, kentsel alanlar ve yaylalardaki yapılar İmar Barışı Kapsamında değerlendirilecektir. İstisnai alanlar dışında kalan yerler olarak meralar ve yaylalar da İmar Barışı'na dahildi" ifadelerini kullandı. 

Çevre Bakanı Uyardı: Yapı kayıt belgesi alırken dolandırılmayın!

31 Ekim tarihine kadar müracaat edecekler

Yaylalarda mevzuata aykırı inşa edilmiş binaların sahipleri, diğer vatandaşlar gibi İmar Barışı'ndan yararlanmak için e-devlet üzerinden ya da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine Başvuruda bulunabilecek. Bu müracaatların ise 31 Ekim 2018 tarihine kadar yapılması gerekecek. Vatandaşlar arsa emlak değeri v eyapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden hesaplanan bedelin, konut tipi yapılaşmalarda yüzde 3, ticari birimlerde ise yüzde 5'i kadar bir bedel ödemek suretiyle Yapı Kayıt Belgesi alabilecekler. 

Yıkım kararları ve cezalar iptal

Vatandaşlar alacakları Yapı Kayıt Belgesi ile İmar Barışı'na kadar olan yıkım kararları ve ödemekle yükümlü oldukları cezai bedellerden de kurtulmuş olacaklar. Böylece cezai süreçler nedeniyle uzun süredir su ve elektrik gibi hizmetlere de kavuşmuş olacaklar. Diğer taraftan Yapı Kayıt Belgeleri ile vatandaşlar taşınmazlarını da ekonomik bir değer olarak gösterebilecekler.