İngiltere'de konut fiyat artışında yavaşlama

İngiliz Ulusal İstatistik ofisi tarafından yapılan açıklamaya göre, Aralık 2015'te konut fiyatları yüzde 6.7 düzeyinde değer kazandı. Bu oran, İngiltere'de konut fiyatlarındaki artış ivmesinin hızını yitirdiğini gösteriyor

İngiltere'de konut fiyat artışında yavaşlama

İngiltere'de konut fiyatlarındaki artış hızı durdu. İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi tarafından yapılan açıklamaya göre, konut fiyatları Aralık 2015 döneminde yüzde 6.7'lik bir artış yaşadı. Ancak bu artış, daha önceki aylarda yaşanan yükselme ivmesinin sonlandığını gösteriyor.

İngiltere'nin lüks konutları Türkiye'de tanıtıldı... Ayrıntılar için tıklayın...

İngiltere'de konut fiyatlarındaki artış durdu mu?
İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi tarafından açıklanan rakamlar, ülkedeki konut fiyat artışının sürmekte olduğunu gösterdi. Yaklaşık 45 aydır aralıksız biçimde devam eden konut fiyatlarındaki artışa ilişkin son veriler Aralık 2015 dönemini kapsıyordu. Bu dönemde yaşanan artış yüzde 6.7 düzeyinde gerçekleşti.

Bununla birlikte son veriler, konut fiyatlarındaki artış hızının daha önceki aylara kıyasla düştüğünü gösterdi. Bir düşüş eğiliminin işareti olarak okunan yavaşlama, daha önceki aylara yönelik kıyaslamadan doğdu. Zira Kasım 2015 döneminde kaydedilen artış yüzde 7.7 düzeyindeydi. Son bir ayda 1 puanlık düşüşüşün boyutları, 2014 yılı süresince yaşanan artış hızı ile kıyaslanınca çok daha güçlü bir karakter taşıyor. Zira bu dönemde konut fiyatlarındaki artış yüzde 9.8 düzeyinde gerçekleşmişti.

İngiltere'nin doğusunda fiyatlar yükselişini sürdürdü
İngiltere'ye ilişkin Aralık 2015 dönemine ait konut verilerindeki endişe, kimi lokasyonlardaki yüksek performans ile daha da büyüyor. İngiltere'nin özellikle Doğu kesimi, yüzde 9.7 ile konut fiyatlarındaki artışa ciddi bir katkı yapmış durumdu. Londra'da fiyat artışı ise yüzde 9.4 ile devam ederken, güneybatı kesimindeki artış yüzde 8.8 olarak gerçekleşti.

İngiltere'de konut fiyatları
Yapılan açıklamalara göre konut fiyatlarında yaşanan 45 aylık artış ile birlikte ortalama bir evin fiyatı 288.000 sterlin düzeyine çıktı.