İnşaat maliyetleri ve döviz konut fiyatları üzerinde baskı uyguluyor

Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, uzun süredir fiyat artışının yaşanmadığı konut sektörünün inşaat girdi maliyetleri ve dövizdeki artışın baskısını iyice hissetmeye başladığını söyledi.

İnşaat maliyetleri ve döviz konut fiyatları üzerinde baskı uyguluyor

Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, sektör gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Teknik Yapı'nın geleneksel iftar yemeğinde konuşan Umut Durbakayım gayrimenkul sektöründe tarihi bir kampanyanın içinde bulunulduğu ve bu kampanyanın "olası bir fiyat artışı öncesindeki' son fırsatlardan biri olduğunu söyledi. 

İnşaat maliyetleri ve döviz konut fiyatlarını baskı altına alıyor

Umut Durbakayım, sektörde uzun süredir fiyat artışının yaşanmadığını ve kampanya ile birlikte 1 ay boyunca da fiyat artışının yapılmayacağını taahhüt ettiklerini hatırlatarak: "Ancak artan girdi maliyetleri + dövizdeki artış fiyat açısından sektörde büyük baskı yaratıyor." dedi. 

Teknik Yapı kampanya kapsamında 253 bağımsız birim sattı

Teknik Yapı'nın kampanya kapsamında satışını gerçekleştirdiği konut ve ofis sayısının bugün itibarıyla 253 adet olarak gerçekleştiğini ve toplam ciroda da 174 milyon TL düzeyine ulaştığını belirten Durbakayım: " Kampanyanın ilk haftası oturum amaçlı satışların oranı yüzde 95’in üzerindeydi. Devlet tarafından ofis ve işyeri satışlarındaki KDV’nin %18’den %8’e düşmesiyle grafik bir miktar değişti ve şu sıralar bu oran yüzde 90 konut, yüzde 10 ofis ve işyeri şeklinde bir satış dağılımına dönüştü." ifadelerini kullandı. Durbakayım, kampanya kapsamındaki satışların demografik yapısına ilişkin analizde daha öncekilerden farklı bir çerçeveye yayılımın gözüktüğüne de dikkat çekerek:

"Mesela dövizin suni olarak şişmesi, yurtdışında yaşayan Türk vatandaşların yatırım stratejilerindeki gayrimenkulun payını arttırdı. Değerlenen dövizde kar realizasyonuna giden yurt içi yatırımcılar da buna eklenince, ‘yatırım amaçlı” satışlarda hızlı bir artış oldu. Bu gelişme, “peşin satış” oranını yüzde 25’e yükseltti. Satışların yüzde 70’lik kısmında ise yüzde 0.98’lik fazli konut kredisinden faydalanıldı. Geri kalan yüzde 5 ise kısa vadeli olarak Teknik Yapı bünyesinden finanse edildi." ifadelerini kullandı. 

5 Soruda Konutta Güç Birliği Kampanyası! Ayrıntılar için tıklayın...

Sadece Evore Denizli'de 141 konut satıldı

 

Umut Durbakayım, yalnızca Evora Denizli projesinde gerçekleşen satış miktarının 141 adet olduğunu da vurgulayarak: "İstanbul’daki projelerimizde gerçekleşen 112 adetlik satışın sıralaması ise YücelPark, Metropark, Uqlife Kadıköy, Deluxia Park Residence, Concord İstanbul, Deluxia Park Business oldu.  Tercih edilen dairelerin yüzde 32’si 2+1 tipi dairelerden oluşurken, yüzde 31’i 1+1 tipi,  yüzde 30’u 3+1 ve yüzde 7’si 4+1 den büyük daireleri kapsadı." dedi. 

Hükümetin destek stratejisi doğruydu

Umut Durbakayım, Hükümet tarafından alınan destek kararlarının doğru olduğunu ve kamu bankalarının da faiz indiriminden dolayı bir kayıp yaşamadığını vurgulayarak: "Çünkü kamu bankaları vasıtasıyla yapılacak kampanyadaki faiz sübvansiyonu, hem sektörü canlandıracak hem de fazlasıyla devlete geri dönecektir. Kamu bankalarının sübvanse ederek indirdiği konut kredisi faizlerinin maliyeti; yüzde 3’lük tapu harcı ile konut satışlarından elde edilecek KDV ile fazlasıyla geri dönecektir diye düşünüyoruz. Fakat en önemli katkı, sektöre sağlayacağı sinerji ile genele yaygın bir katma değer olacaktır." dedi

Seçimlerden sonra fiyatlar artacak

Seçim sonunda arsa ve konut fiyatlarına ilişkin tahminlerini de aktaran Umut Durbakayım: "Seçim sonucu ne olursa olsun, konut fiyatlarında yukarı doğru bir miktar düzeltme yaşanacaktır. Dün açıklanan enflasyon rakamı, alternatif yatırım araçlarının sektör üzerindeki baskısı, bu fiyat artışının oranını belirleyecektir. Bu nedenle konut/ofis almak için içinde bulunduğumuz dönemin kaçırılmayacak bir fırsat sunduğunu söyleyebilirim." dedi. 

 

"

 

 

Firma Bilgisi: Teknik Yapı