5 soruda konutta yeni güç birliği kampanyası

Konut sektörünün üç büyük çatı kuruluşu GYODER, İNDER ve KONUTDER, tüm alımlarda yüzde 20 indirim sunan güç birliği kampanyasına başladıklarını duyurdu. Dev kampanya ile ilgili önemli soruları sizler için yanıtladık

5 soruda konutta yeni güç birliği kampanyası

Türkiye'nin üç büyük çatı kuruluşu GYODER, İNDER ve KONUTDER; hükümetin konuta dastek adımları ve bankaların konut kredisi faizlerini yüzde 1'in altına düşürme adımının ardından büyük bir kampanya için anlaşmaya vardı. Kampanya ile birlikte peşin ya da kredili alımlarda yüzde 20 indirim fırsatı sunulacak. 2018'e damgasını vuracak bu kampanya ile ilgili kritik soruları sizler için yanıtladık.

Soru 1: Konutta yeni güç birliği kampanyasına kaç firma, kaç proje dahil olacak?

Yeni güç birliği kampanyasına GYODER, İNDER ve KONUTDER üyesi, 40'ın üzerinde firma katılım gösterecek. Kampanya ile birlikte 150'in üzerinde konut projesinde indirimli ve cazip satışlara olanak tanınacak.

Soru 2: Kampanya ile yatırımcıya ne gibi kolaylıklar sunulacak?

Kampanya kapsamında kredili ya da peşin alımlarda yüzde 20 indirim olanağı sunulacak. Peşinat oranının ise yüzde 5'e çekildği kampanyada konut kredisi faizleri ise yüzde 0.98 olarak uygulanacak. Diğer taraftan konut geliştiricileri kampanya süresince fiyatlara zam yapılmayacağını da taahhüt edecek. Kampanya ile birlikte örneğin, 781.000 TL'lik bir daire yüzde 20 indirimle peşin alımlarda 625.000 TL'ye düşüyor. Yine kredili alımlarda da yüzde 5 peşinat oranı söz konusu daire için 31.000 TL'ye düşmüş oluyor. Yüzde 15'lik peşinat kısmı olan 93.000 TL için ise 36 ay fırsat tanınıyor. Kalan 500.000 TL'lik kısım ise 120 ayda yüzde 0.98'lik banka kredisi ile ödenebilecek. Aylık ödemeler ise 7.000 TL düzeyine denk düşüyor. Bu sürede bu daire için ödenecek toplam bedel de 977.000 TL'ye düşmüş oluyor. Yüzde 20 indirim fırsatı olmamış olsaydı ve faizler de yüzde 1.16'dan hesaplanmış olsaydı dairenin toplam fiyatı da 1.317.000 TL seviyesine kadar çıkmış olacaktı. Böylece toplam kazanç yüzde 27, toplam bedel ise 340.000 TL daha ucuzlamış oluyor. 

Sektör temsilcileri dev kampanya hakkında ne dedi? Öğrenmek için tıklayın...

Soru 3: Kampanya ne zamana kadar sürecek?

KONUTDER, İNDER ve GYODER'in girişimleriyle başlatılan kampanya 15 Mayıs-15 Haziran tarihleri arasında 30 gün süreyle geçerli olacak. Kampanya gerekli görülürse daha da uzatılabilecek. 

Soru 4: Kampanyaya hangi firmalar katılacak?

Kampanyaya katılım gösterecek firmalar ise şöyle:

Teknik Yapı, Sur Yapı, DAP Yapı, Demir İnşaat, DKY İnşaat, Ağaoğlu, Artaş, Arven İnşaat, Ege Yapı, Fer Yapı, EYG Group, İş GYO, Kuzu Grup, MESA, Nef, Sinpaş, Torunlar GYO, Akzirve Gayrimenkul, AND Gayrimenkul, Antyapı, Babacan olding, Baysaş, Halk GYO, Polatyol, Tahincioğlu Gayrimenkul, Yigit Group ve 24 Gayrimenkul 

Soru 5: Kampanyada kaç TL'lik satış hedefleniyor?

Konutta yeni güç birliği kampanyası ile önemli bir satış ve biri satış hedefiyle ilgili bir açıklama yapılmadı. Bununla birlikte kampanyanın geçerli olacağı 1 aylık zaman zarfı içinde 3 milyar TL'lik satış beklentisi bulunuyor. Ancak bundan çok daha önemlisi kampanyanın yıl sonuna kadar sürmesi halinde 2018 yılı genelinde 1 milyon 450 bin konut satışı hedefine büyük bir destek oluşturması bekleniyor. Toplamda da hedef 25-30 milyar TL olarak açıklanıyor.