Konutta dev kampanya başlıyor

Türkiye konut sektörünün 3 çatı kuruluşu KONUTDER, GYODER ve İNDER, Eylül ayında başlatacaklarçı yeni bir konut kampanyası için hazırlanıyor. Söz konusu kampanyada konut kredi faizinin yüzde 0,95'e kadar çekilmesi planlanıyor

Konutta dev kampanya başlıyor


GYODER, KONUTDER ve İNDER'in Eylül ayında başlatmayı planladığı konut kampanyasında yüzde 2'yi aşan konut kredi faizinin düşmesi planlanıyor. Eylül ayında başlaması planlanan kampanya ile 120 ay vadeli konut satışında faizin yüzde 0,95 - 0,98 bandına çekilmesi hedefleniyor.Yüzde 20 olan peşinat oranın ise yüzde 5-10 bandına indirilmesi planlanıyor. 

GYODER, KONUTDER ve İNDER'in Eylül ayında başlatmayı planladığı konut kampanyasında yüzde 2'yi aşan konut kredi faizinin düşmesi planlanıyor. Eylül ayında başlaması planlanan kampanya ile 120 ay vadeli konut satışında faizin yüzde 0,95 - 0,98 bandına çekilmesi hedefleniyor.Yüzde 20 olan peşinat oranın ise yüzde 5-10 bandına indirilmesi planlanıyor. 

Emlak Konut destek verecek 

Hürriyet'te yer alan habere göre KONUTDER Başkanı Altan Elmas, İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım ve GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Keleş ile Genel Müdürü Hakan Gedikli’yi ziyaret etti. Ziyarete İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kiptaş’ın Genel Müdürü İsmet Yıldırım da katıldı. Daha önce yapılan kampanyada sadece 3 dernek varken, bu defa kamunun da desteği alındı. Böylece kampanyanın etki alanı artacak. Sektörün değerlendirildiği görüşmede konut pazarını hareketlendirmek için ortak çalışma kararı çıktı. Sektör temsilcileri bu ay birkaç defa bir araya gelerek kampanyaya son şeklini verecek.

Konutta dev kampanya başlıyor

15 Mayıs-15 Haziran tarihleri arasında da kampanya yapılmıştı

İlk etapta 41 firmanın katılacağı kampanyada indirimi başlatan şirketler şöyle; Sur Yapı, Teknik Yapı, Ağaoğlu, Artaş, Arven, Çukurova, DAP Yapı, Demir İnşaat,  DKY İnşaat, Ege Yapı, EYG Group, Fer Yapı, Garanti Koza, Gürallar Yapı, İş GYO,  Kuzu Grup, Mesa, Nef, Sinpaş, Solid, Torunlar GYO, Akkuş Gayrimenkul, Akzirve  Gayrimenkul, AND Gayrimenkul, Antyapı, Babacan Holding, Baysaş, Cathay Group, Çalık Gayrimenkul, Gedizler, Haldız İnşaat, Halk GYO, Hasanoğlu Müh. İnş, Kiler  GYO, Kütahya Seramik, Nuhoğlu, Obaköy Gayrimenkul, Polatyol, Tahincioğlu  Gayrimenkul, Yiğit Group, 24 Gayrimenkul, Roya Yapı.

Kampanyaya İş GYO da dahil oldu 

İş GYO, GYODER, İNDER ve KONUTDER'in ortak girişimi ile başlatılan dev kampanyaya dahil oldu. Kampanya süresince konut alıcıları, Kartal Manzara Adalar projesinde yüzde 20 indirime ek olarak yüzde 5 peşinat ve yüzde 0,98 faiz oranı fırsatlarından yararlanabilecek. Aynı zamanda Nef ortaklığı ile hayata geçirilen İnistanbul projesinde de ev sahibi olma fırsatı sunuluyor. Her iki projede de konut sahibi olmak isteyenler için daireler hemen teslim edilebiliyor. Kampanya 15 Mayıs-15 Haziran 2018 tarihleri arasında geçerli olacak ve devlet tarafından uygulamaya alınan KDV ve tapu harcı indirimlerinden de yararlanılabilecek. 

Türkiye konut sektörünün üç çatı kuruluşu, KONUTDER, GYODER ve İNDER, 2018'e damgasını vuracak yeni konut kampanyası için yeniden bir araya geldi. 15 Temmuz darbe girişim sonrasında başlatılan ve sektördeki sıkışıklığın aşılmasında büyük rol oynayan girişimlerde olduğu gibi, konut alımını özendirmek ve oluşan stokları eritmek amacıyla gerçekleştirilen kampanyaya 40'ın üzerinde firmanın geliştirdiği 150'yi aşkın proje dahil olacak. İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, kampanyadan 3 milyar TL'lik gelir hedeflendiğini açıkladı. 

15 Haziran'a kadar tüm alımlarda yüzde 20 indirim

Geçtiğimiz haftalarda konutta KDV oranları ve tapu harçlarının düşürülmesi, sonrasında ise başta kamu bankaları olmak üzere başlatılan konut kredisi faizleri oranlarını yüzde 1'in altına düşürme girişimi, sektörün en büyük çatı kuruluşlarından büyük bir destek aldı. KONUTDER, GYODER ve İNDER, gerçekleştirdikleri basın toplantısı ile konutta yeni bir güç birliği kampanyasının başladığını duyurdu. 15 Haziran'a kadar geçerli olacak kampanya ile birlikte kredili ya da peşin alımların tümüne yüzde 20'lik indirim uygulanacak. Diğer taraftan kampanyadan yararlanmak isteyen vatandaşlar için peşinat tutarı da yüzde 5'e çekilecek. 

40'ın üzerinde firma, 150'yi aşkın proje

Haziran'ın 15'ine kadar geçerli olacak kampanyaya KONUTDER, İNDER ve GYODER üyesi olan 40'ı aşkın firma tarafından geliştirilen 150'yi aşkın proje dahil olacak. Kampanyaya Ağaoğlu, Sur Yapı, Sinpaş, Teknik Yapı, Tahincioğlu, Demir İnşaat, DAP Yapı, Nef, İş GYO, Kuzu Grup, Artaş ve Babacan İnşaat gibi firmalar katılım gösterecek. 

Elmas: İnşaat sektörüne yapılan her yardım, ekonomiye destektir

Gayrimenkul sektörünün Türkiye ekonomisinin lokomotifi olma niteliğini her zaman sürdürdüğünü söyleyen KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, ekonominin yüzde 8'lik büyüme eğiliminde inşaat sektörü ve 250 alt sektörünün doğrudan etkide bulunduğunu hatırlattı. Elmas,  sektörlerin büyüme ve istihdamını önemli ölçüde etkileyen inşaata yönelik her adımın ekonomiye destek anlamına geldiğini vurgulayarak: "Atılan her adım ülke ekonomisine pozitik etki yapıyor. Her zaman faizin düşmesinden yanaydık. Faizlerin düşmesi halinde çarklar döner ve ekonomi canlanır." ifadelerini kullandı.  

Konutta dev kampanya başlıyor

Konut destek programı için hükümete teşekkür

Altan Elmas, konut satışları ile birlikte Türkiye ekonomisinin kazandığını ve hükümetin kısa süre önce gerçekleştirdiği tapu harcı ve KDV indirimleri için de Maliye Bakanlığı'na teşekkür etti ve: "Bu indirimleri önemsiyoruz. Yüzde 1'in altındaki faiz oranı psikolojik önem taşıyor. Bu rakamı üzerine çıkılmasıhalinde satışlarda durgunluk yaşanıyor." ifadelerini kullandı. 

Fiyatlarda artış olmayacak

Oluşturulan yeni kampanya vizyonuyla konut sektörünün güçlenme ivmesine destek katmayı hedeflediklerini ve kampanya kapsamında fiyatların asla artmayacağını dile getiren Elmas: "Türkiye'nin önde gelen 41 gayrimenkul firması kampanyaya dahil. Sabit fiyat garantisi ile kampanya sonuna kadar ilerleyeceğiz. 48 ya da 60 ay gibi sıfır faizli kampanyalar devam edecek. " şeklinde konuştu.

Sosyal devlet projesi

Altan Elmas, geliştirilen kampanyada esas hedeflerinin 25, 30 ve 40 gibi genç yaş gurubu olduğunu ve yüzde 14 ve 15'lere varan mevduat faiz döneminde yüzde 12 ile kredi kullandırmanın gerçek bir sübvansiyon olduğunu da vurgulayarak: "Sosyal devlet olmanın gereği olarak toplumun ihtiyaç duyan kesimlerinin konut edinmesi için yürütülen bir çalışmadır." dedi. 

Durbakayım: Verme zamanı da var

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım da devletin sektöre böylesine destek sunduğu ve bu kadar ehemmiyet verdiği bir dönemde özel sektör olarak da bir şeyler yapılması gerektiğine karar verdiklerini belirterek: "Her zaman alamazsınız. Verme zamanı da var. Bugün o gün." şeklinde konuştu. Kampanya ile birlikte 781.000 TL'li bir dairenin 625.000 TL'ye geldiğini ve yüzde 5 peşinat olarak ödenecek miktarı ise 31.000 TL olduğunu söyleyen Durbakayım:  "Böylece bu daire 977.000 TL'ye geliyor. Faizler 0.98 değil yüzde 1.16 olsaydı bu daire için ödenecek para 1 milyon 317 bin TL olacaktı."

İnanç Kabadayı: Yüksek talep bekliyoruz

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı H. İnanç Kabadayı, gayrimenkul sektörünün önde gelen markalarının çatı kuruluşları KONUTDER, GYODER ve İNDER'in gerekleştirdiği kampanyanın tüketicilere önemli bir fırsat sunduğunu söyledi. Hükümetin açıkladığı KDAV ve tapu harçları indiriminin ardından kamu bankalarından gelen faiz indirim kararına özel sektörün önemli markalarının destek kararı aldığını dile getiren Kabadayı:

"Birlikten güç doğar ve Türkiye kazanacak sloganı ile sadece 30 gün geçerli olacak peşin ve banka kredili satışlarda geçerli olacak yüzde 20 indirim kampanyasını hayata geçirdik. Sadece %5 peşinat ile sınırlı sayıdaki stok için geçerli olacak. Markalı geliştiricilerin katılımı ile hayata geçen bu kampanya özellikle orta gelir grubunun da ev sahibi olmasının önünü açacak.  Hem yatırım amaçlı hem yaşama amaçlı daire alacaklar için özellikle 15 Haziran’a kadar çok ciddi bir fırsat var. Ege Yapı olarak projelerimizle kampanyaya katıldık ve yüksek bir talep bekliyoruz." dedi.