Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları: Bir özel banka daha 0.98 kampanyasında

Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, İş Bankası ve katılım bankalarının anlaşmalı firmalardan konut alan bireysel kullanıcılara 0.98 faiz olanağı sunmasının ardından Kuveyt Türk de aynı şartlarda 0.98 faizle konut kredisi vereceğini duyurdu

Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları: Bir özel banka daha 0.98 kampanyasında

Kamu Bankaları, katılım bankaları ve İş Bankası'nın ardından Kuveyt Türk de anlaşmalı firmalardan konut satın alan bireysel müşterilere yüzde 0.98 faiz oranı ile konut kredisi vereceğini duyurdu. Bankadan yapılan açıklamada 500 bin TL'ye kadar ve 120 vade ile 0.98'lik faiz olanağı sunduklarını söyleyen Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan: "Ekonomimize katkı sunmayı hedefliyoruz." dedi. Kuveyt Türk'ün kampanyası banka ile iş birliği yapan firmaların elinde bulunan ve bitmiş sınırlı sayıda konut için geçerli olacak. 

2019 Ocak ayında konut kredisi faizleri 

Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, İş Bankası ve katılım bankalarının anlaşmalı firmalardan konut alan bireysel kullanıcılara 0.98 faiz olanağı sunmasının ardından diğer bankaların sunduğu faiz oranlarında da kademeli düşüş yaşanıyor. Bu bankaların anlaşmalı kurumlar dışındaki faiz oranlarında ise güncel değerlenmeler uygulanıyor.  İşte 2019'un ilk ayında güncel konut kredisi faizleri:

- İNG Bank:
100 bin TL kredi için 120 ay vadede yüzde 1.89 aylık faiz ve aylık taksit tutarı 2.113,46  TL
- KuveytTurk:
100 bin TL kredi için 120 ay vadede yüzde 1.94 faiz ve aylık taksitler 2.154,80 TL
- Ziraat Bankası: 
100 bin TL kredi için 120 ay vadede yüzde 1.98 aylık faiz ve aylık taksit tutarı 2.188.97 TL
- Halkbank:
100 bin TL kredi için 120 ay vadede yüzde 1.99 faiz oranı ile 2.196 TL aylık taksit. 
- Yapı Kredi:
100 bin TL kredi için 120 ay vadede yüzde 1.99 faiz oranı ile 2.196 TL aylık taksit

Yüzde 0.98 kampanyasına katılan bankalar

Vakıf Katılım 

Vakıfbank; Ziraat Bankası ve HalkBank öncülüğünde başlatılan konut kredisinde yüzde 0.98'lik faiz kararına ilk özel bankacılık sektöre katılımı haberi dün gelmişti. İş Bankası'nın 0.98 faiz oranlı konut kampanyasına katılımının ardından bugün de Vakıf Kalım, konut finansmanında 120 aya kadar vadelerde vea ylık yüzde 0.98 oranında faiz uygulayacağını açıkladı.  Vakıf Katılım'dan yapılan açıklamada alınan kararda gerek uygun maliyetlerle ev sahibi olmak isteyen müşterilere destek sunmak, gerekse konut stokunu eritmek suretiyle ülke ekonomisine katkı sunmak kaygısı ile hareket edildiğini belirterek: "Yapılan kampanya ile konut finansmanı kar oranını aylık yüzde 1.78 olarak belirledik.Bizlerle aktif olarak çalışmakta olan konut üreticisi firmaları da sorumluluk alarak maliyetin bir kısmını üstlenecek ve bu sayede oran müşterilerimize yüzde 0.98 olarak yansıyacaktır." dedi. 

Türkiye İş Bankası

 

Türkiye İş Bankası tarafından yapılan açıklamada: "Anlaşmalı konut projelerinden yapılacak kredi kullanımlarında faiz oranı aylık % 1,78’e inerken, kampanyaya dahil olan müteahhitler tarafından verilecek destek ile bu oran müşteriye %0,98 olarak yansıtılacak." ifadelerine yer verildi. 

 

HalkBank 

Konut sektörüne büyük destek sunacak konut kredisi faizlerindeki bir diğer indirim kararı da Halkbank'tan geldi. Halkbank'tan yapılan açıklamada banka ile aktif olarak ve kredili çalışmakta olan firmaların geliştirdiği konut projelerini kapsayan indirimde bu projelerden alım yapan bireysel müşterilere  aylık yüzde 0.98 oranlı faiz fırsatı sunulacak.Açıklamada konut kredisi kullanıcılarının yüzde 0.98'i aşan faiz maliyetlerini de anlaşmalı firmaların üstleneceği vurgulandı.

Ziraat, Vakıf Bank

Ziraat Bankası'nın faiz indirim kararının ardından bir diğer kamu bankası Vakıfbank da, konut kredisi faizlerini yüzde 0.98'e indiren kampanyaya başladığını duyurmuştu. Vakıfbank'tan yapılan açıklamada VakıfBank'ın aktif kredili müşterisi olan firmalar tarafından üretilen konutlardan yapılacak alımlarda bireysel müşterilere firmaların da katkısıyla aylık yüzde 0.98 faiz olanaklarının sunulacağı duyuruldu. SarıPanjur Konut Kredisi hizmeti kapsamında bireysel müşterilere 120 ay vadede ve 500 bin TL'ye kadar kredi kullanımı sağlanacak. 

Çelebi: 'Müşterilerimizin hayallerini gerçeğe dönüştürüyoruz'

Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı M. Lütfü Çelebi, müşterilerinin ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda çözüm üreten banka olarak sunulan konut kredisi kampanyaları ile ev sahibi olmayı isteyen müşterilerin hayallerini gerçeğe dönüştürmekte olduklarını belirterek: "Bu kampanya ile ayrıca konut sektörünün lokomotif olma özelliği de harekete geçirilerek 200’den fazla iş koluna da önemli katkı sağlayacağız. Önümüzdeki dönemde de her sektörde olduğu gibi konut sektöründe de farklı kampanya ve fırsatlarla müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası konut kredisi faizindeki sürpriz kampanyasına başladığını duyurmuştu. Bankadan yapılan açıklamada kurum ile aktif biçimde çalışmakta olan konut üreticilerinin projelerinde geçerli olacak şekilde ayda yüzde 0.98'lik faiz olanağı sunulacağı belirtilmişti. 120 aya kadar kullanılabilecek kredide üst limit 500.000 TL olacak.  

Ziraat Bankası'ndan açıklama

Ziraat Bankası, yüzde 2'nin altına düşen bir kaç banka ile kredili satışları sürdürmeye çalışan konut sektörüne rahatlama sunacak önemli bir adım attı. Banka tarafından yapılan bir açıklama ile yüzde 0.98 faiz, 120 ay vade ve 500 bin TL'ye kadar konut kredisi kullanma fırsatı sunulacağı belirtilerek, bu hizmetin banka ile aktif olarak kredili çalışmakta olan konut üreticilerini kapsayacağı belirtildi.

Konut üreticisi de elini taşın altına koydu

Açıklamada: "Yapılan çalışma ile bankamızca konut kredisi faiz oranlarıaylık yüzde 1.78 olarak belirlenmiştir. Bankamızla çalışmakta olan konut üreticisi firmaların da elini taşın altına koyarak faiz maliyetinin bir kısmını üstlenmeleri neticesinde müşterilerimize faiz oranı aylık yüzde 0.98 olarak yansıtılacaktır." denildi. 

Bitmiş birinci el ve yapımı devam eden konutlar

Ziraat Bankası'nın kampanyası kurum ile çalışmakta olan firmaların elinde bulunan bitmiş birinci el ve henüz tamamlanmamış inşaatı devam etmekte olan konut satışlarının finansmanına destek olacak şekilde planlandı. Ziraat Bankası açıklamasında: "Böylece firmalarımızın elinde bulunan konut stokunun eritilimseni eyönelik de önemli katkı sağlanmış olacaktır." ifadelerine yer verildi. 

Aralık ayının ikinci haftasında diğer bankalarda son durum

Bankalar tarafından sunulan konut kredilerindeki faiz oranlarının son aylardaki tırmanış hızı Kasım 2018 itibarıyla kesilmişti. Dövizdeki düşüş ve Türk Lirası'ndaki değer artışıyla birlikte başlayan düşüş eğilimine katılım büyüyor. ING Bank'ın ardından diğer bankalardan da düşüş kararı geldi. Aralık ayının ikinci haftası itibarıyla yüzde 2'nin altına düşüşler devam ediyor

Aralık ayının ikinci haftasında en uygun kredi sunan bankalar

Aralık ayının ikinci haftası itibarıyla yüzde 2'nin altındaki bankaların teklifleri şu şekilde:

- İNG Bank: 100 bin TL kredi için 120 ay vadede yüzde 1.89 aylık faiz ve aylık taksit tutarı 2.113,46  TL
- ICBC: 100 bin TL kredi için 120 ay vadede yüzde 1.92 aylık faiz ve aylık taksit tutarı 2.138,24 TL
- KuveytTurk: 100 bin TL kredi için 120 ay vadede yüzde 1.94 faiz ve aylık taksitler 2.154,80 TL
- Ziraat Bankası: 100 bin TL kredi için 120 ay vadede yüzde 1.98 aylık faiz ve aylık taksit tutarı 2.188.97 TL

 

 

Yüzde 2'nin altına düşüş Kasım'da başladı

Son haftanın en önemli gelişmesi ise yüzde 2'nin altında faiz sunan tek banka olan Ziraat'e yakın tekliflerin artması oldu.  1.98 ile Ziraat Bankası en uygun kredi sunan ikinci banka iken bu yerini ICBC'ye bıraktı., ICBC de faizleri 1.92'ye düşürdü.  Vakıfbank da konut kredisi faizlerini düşürürken İş Bankası'nda artış gözlemlendi. 

 

En uygun konut kredisi koşulu: Yüzde 1.89

Gayrimenkul sektörünün ekonominin ana unsurlarından biri olduğunu söyleyen ING Bank Bireysel Bankacılık Genel Müdürü Alper Gökgöz:"Hem sektörü ve ekonomiyi desteklemek, hem de farklı gelir gruplarındaki müşterilerimizin en uygun koşullarda ev sahibi olmasına katkıda bulunabilmek için konut kredisi faiz oranlarımızı güncelleyerek, şu an piyasada 120 ay vade için en düşük oran olan yüzde %1.89’a çektik." dedi.

Kasım 2018'de en uygun konut kredisi faizi sunan 3 banka

Kasım ayı itibarıyla 100.000 TL kredi ve 120 ay vade ile en uygun konut kredisi faizi sunan bazı bankalar şu şekilde belirlendi

- ING Bank: Yüzde 1.89 faiz oranı ile 2.113 TL'lik aylık ödemeler.
- ICBC: yüzde 1.92  faiz ile aylık ödeme 2.138.81 TL 
- Ziraat Bankası: Yüzde 1.98 faiz oranı ile aylık taksitler 2.188,24 TL 

Kasım 2018'in son haftası itibarıyla yüzde 2'nin üstündeki en uygun bankalar

-Kuveyttürk: Yüzde 2.04 faiz ile aylık  2.238,38 TL ödeme.
- Halkbank: Yüzde 2.09 faiz oranı ile 100.000 bin TL için ayda 2.280,57  TL taksit.
- Vakıfbank: Yüzde 2.09 faiz oranı ile 100.000 TL için aylık taksit 2.281 TL 
- Türkiye İş Bankası: Yüzde 2.40 kredi faizi ile ayda 2.547,98 TL taksit. 

 

Eylül ve öncesinde durum neydi?

Konut Kredisi faizleri Temmuz ayındaki artışın ardından Ağustos'un ortalarında tırmanışa geçmişti. Faizlerdeki yükseliş konut satış istatistiklerini negatif yönde etkilemeye devam ederken, çok yakında yüzde 2'nin altında konut kredisi faizi bulmak da güçleşecek. 24 Eylül 2018 itibarıyla en düşük konut kredisi faizi sunan  Ziraat Bankası'nın faizleri yüzde 1.98 seviyesinde işlem görüyor. ICBC'nin kurumsal sitesi ise aylık net faiz oranını yüzde 1.96 olarak gösteriyor. Denizbank ve Akbank'ın konut kredisi faizleri ise 3 puan seviyesine dek yaklaşırken HSBC 3.15'ten kredi veriyor. 

Ekim 2018 konut kredisi faizleri ve taksit düzeyi

Eylül 2018 Konut Kredisi Faiz Oranları

Yüzde 2'nin altında faiz sunan banka

- Ziraat Bankası: Yüzde 1.98 faiz oranı ile aylık taksitler 2.188,10 TL
- ICBC: Yüzde 1.96 faiz oranı ile aylık 2.171,43 TL

Yüzde 2'nin üstünde faiz sunan bankalar ve taksit oranları

- Halkbank: Yüzde 2.09 faiz oranı ile 100.000 bin TL için ayda 2.280,57  TL taksit

- ING Bank: Yüzde 2.17 faiz oranı ile aylık taksit 2.348,65TL

- Kuveyt Türk: Yüzde 2.26 faiz oranları ile aylık taksit 2.426,04

- Türkiye İş Bankası: Yüzde 2.35 faiz oranı. Aylık taksitler 2.504,22 TL

- Albaraka Türk: yüzde 2.45 faiz. Aylık ödeme 2.591,97  TL

- Yapı Kredi: Yüzde 2.46 faiz oranı. Ayda 2.600,79 TL taksit

- Vakıfbank: Yüzde 2.50 faiz oranı ile 100.000 TL için aylık taksit 2.636,18 TL 

- Garanti Bankası: Yüzde 2.55 faiz oranı. Ayda 2.680,60 TL taksit.

- TEB: Yüzde 2.58 faiz oranı,3.028,21 TL  aylık taksit.

- Akbank: Yüzde  2.95 faiz oranı. Aylık Taksit 3.042,92 TL

 - Deniz Bank: Yüzde 2.90 faiz. Ayda 2.997 TL taksit

- Akbank: Yüzde  2.95 faiz oranı. Aylık Taksit 2.610 TL

Eylül'den sonra Ekim'de de artışlar sürüyor

Eylül ayı itibarıyla faiz oranlarını sabit tutan tek banka olan  Ziraat Bankası'nın da artışa yöneldiği saptanmıştı. En uygun kredi oranı olarak Ziraat'in yüzde 1.80 olarak saptandığı 10 Eylül 2018 döneminde Vakıfbank'ın da konut kredisi faizlerini yüzde yüzde 2.25'e 'a yükselttiği görülmüştü. Bu bankanın faizi de 1.79 düzeyindeydi. Böylece 100.000 bin TL ve 120 ay vadeli bir konut kredisinin taksitleri Ziraat'te 2.039 TL, Vakıfbank'ta ise 2.417,40 TL seviyesine çıkmıştı. Bir diğer kamu bankası Halkbank'ın ise herhangi bir artışa gitmediği görülmüştü.

.

Konut kredisi faizlerinde son durum  

Bu dönemde 100.000 TL'lik kredi için 120 ay vadeli faiz oranları ve bankalar şu şekilde hesaplandı:

Eylül 2018 Konut Kredisi Faiz Oranları

Yüzde 2'nin altında faiz sunan bankalar

- ICBC: Yüzde 1.96 faiz, 2 bin 171,43 TL aylık ödeme

- Ziraat Bankası: Yüzde 1.98 faiz oranı ile aylık taksitler2.188,10 TL

 

Yüzde 2'nin üstünde faiz sunan bankalar

- Halkbank: Yüzde 2.09 faiz oranı ile 100.000 bin TL için ayda 2.280,57  TL taksit

- Türkiye İş Bankası: Yüzde 2.10 faiz oranı. Aylık taksitler 2.289,05

- Kuveyt Türk: Yüzde 2.26 faiz oranları ile aylık taksit 2.426,04

- Vakıfbank: Yüzde 2.25 faiz oranı ile 100.000 TL için aylık taksit 2.417,40 TL

- Albaraka Türk: yüzde 2.30 faiz. Aylık ödeme 2.461 TL

- ING Bank: Yüzde 2.17 faiz oranı ile aylık taksit 2.350TL

- Yapı Kredi: Yüzde 2.457 faiz oranı. Ayda 2.698 TL taksit

- Garanti Bankası: Yüzde 2.55 faiz oranı. Ayda 2.681 TL taksit.

- Akbank: Yüzde  2.70 faiz oranı. Aylık Taksit 2.815 TL

 - Deniz Bank: Yüzde 2.90 faiz. Ayda 2.997 TL taksit

- Akbank: Yüzde  2.95 faiz oranı. Aylık Taksit 2.610 TL

- TEB: Yüzde 2.58 faiz oranı,3.043 TL  aylık taksit.

Ağustos 2018 konut kredisi faiz oranları

Yüzde 2'nin altındaki krediler

- Türkiye İş Bankası: Yüzde 1.63 faiz oranı. Aylık taksitler 1.903 TL
- Ziraat Bankası: 1.67 faiz oranı ile 100.000 bin TL için ayda 1.935 TL taksit
- Halkbank: Yüzde 1.68 faiz oranı ile 100.000 bin TL için ayda 1.943 TL taksit
- Deniz Bank: Yüzde 1.90 faiz. Ayda 2.122 TL taksit
- Kuveyt Türk: Yüzde 1.96 faiz oranları ile aylık taksit 2.171TL

Yüzde 2'nin üzerindeki kredi teklifleri

- Albaraka Türk: yüzde 2.25 faiz. Aylık ödeme 2.417 TL
- ING Bank: Yüzde 12.29 faiz oranı ile aylık taksit 2.452TL

- Yapı Kredi: Yüzde 2.15 faiz oranı. Ayda 2.332 TL taksit
- Garanti Bankası: Yüzde 2.10 faiz oranı. Ayda 2.289 64 TL taksit.
- Akbank: Yüzde  2.47 faiz oranı. Aylık Taksit 2.610 TL

Konut kredisi faizlerinde yeni düzenleme. Ayrıntılar için Konut Kredileri Yasal Düzenleme haberimizi inceleyebilirsiniz

Hükümetin baskısına rağmen faizler yükselmişti

Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Hükümet kanadından gelen konut kredisi faizlerini düşürme baskısı ile birlikte Mayıs ayı ile başlayan düşüşler Temmuz itibarıyla sonlandı. Bu dönemde konut kredisi faizlerini düşürme kararı alan bankalar faizlerini güncelledi ve ağırlıklı düzey yüzde 1.5 ve üstü seviyesine ulaştı. Bugün itibarıyla en düşük faiz oranları Ziraat Bankası ve Halkbank yüzde 0.98 olarak sürdürüyordu. Bununla birlikte bu bankaların da faiz artırımına gittiği görüldü. Temmuz ayının ortası gelmeden banka faiz oranlarında yeni artışlar saptandı. 

Konut kredisi faizleri son durum: Temmuz 2018

Bugün itibarıyla uygulanan uygun konut kredisi faizleri şöyle (100.000 TL ve 10 yıl geri ödemeli kredi faizleri için):

- Ziraat Bankası: 1.25'ten 1.38'e çıktı

- Halkbank: 1.27'den 1.38'e
- Türkiye İş Bankası: 1.27'den 1.55'e
- Yapı Kredi: 1.34'den 1.45'e
- Garanti: 1.41'den 1.70'e yükseldi


- Alternatif: Yüzde 1.41
-  Ziraat Katılım: Yüzde 1.42
- QNB: Yüzde 1.46'dan 1.55'e çıktı.
- Bankpozitif: 1.49 olarak kalmaya devam etti. 
- Vakıf Katılım: Yüzde 1.49
- Kuveyttürk: 1.57'de kalmaya devam etti. 
- Şeker-Finans: 1.60'dan 1.70'e çıktı. 
- Türkiye Ekonomi Bankası: Yüzde 1.68'den yüzde 1.63'e düştü
- Akbank: 1.63 olarak sürdürüyor


- Denizbank 1.69 olarak kalmaya devam etti. 
- Şekerbank: Yüzde 1.95
- Anadolu: 1.99
- Odea: 1.99
- ICBC: 1.99
- HCBC: 2

Konut kredilerinde dönemsel düşüş sonlandı... Ayrıntılar için Konut Kredisi Faizleri başlıklı haberimizi inceleyebilirsiniz...

Daha önce nasıldı?

Özellikle Hükümetin çağrılarıyla birlikte finans kuruluşlarının uyguladığı konut kredisi faizleri şu aşamaya kadar gerilemişti. 

Vakıfbank: % 0,98 

Ziraat Bankası: % 0,98

Halkbank: % 0,98

Şekerbank: % 0,98 

Vakıf Katılım: % 0,98 

ICBC Turkey: % 1,24

Ziraat Katılım: % 1,17

İş Bankası: % 1,32

Yapı Kredi: % 1,27

ING Bank: % 1,29

QNB Finansbank: % 1,26

Garanti Bankası: % 1,30 

TEB: % 1,35 

Kuveyt Türk: % 1,37

Albaraka: % 1,39 

Akbank: % 1,39 

Fibabanka: % 1,43 

Burgan Bank: % 1,45 

bankpozitif: % 1,49 

Denizbank: % 1,49 

Dev konut kampanyası bitti... Rakamlar ve ayrıntılı analiz için Konutta Güç Birliği Kampanyası haberimizi inceleyebilirsiniz tıklayın..,

Konut kredisi faiz oranları 2017

Vakıfbank : % 0,96

ICBC Turkey : % 1,01

QNB Finansbank : % 1,03

Ziraat Bankası : % 1,03

Yapı Kredi : % 1,04

İş Bankası : % 1,05

Halkbank : % 1,08

Akbank : % 1,11

ING Bank: % 1,12

Kuveyt Türk : % 1,13 

Konut kredisi faiz oranları 2016

Vakıfbank           %1,17    %1,17

Yapı Kredi           %1,19    %1,19

DenizBank          %1,20    %1,20

Albaraka Türk* %1,16    %1,20

Finansbank        %1,20    %1,20

Kuveyt Türk*    %1,19    %1,23

Halkbank             %1,20    %1,24

Akbank                %1,25    %1,25

HSBC     %1,25    %1,25

İş Bankası            %1,25    %1,25

DD Mortgage    %1,26    %1,26

Ziraat Bankası    %1,25    %1,27

Garanti Bankası                %1,29    %1,29

TEB        %1,29    %1,29

Fibabanka           %1,19    %1,29

ING Bank            %1,29    %1,29

ICBC Bank           %1,35    %1,35

Türkiye Finans*               %1,20    %1,35

Şekerbank          %1,35    %1,35

Anadolubank    %1,40    %1,40

Abank   %1,37    %1,46* 

Konut kredisi faiz oranları 2015 

Bankaların 5 ve 10 yıllık vadelerde Şubat 2015 konut kredisi faiz oranları aşağıda yer alıyor;

DenizBank %0,87 %0,87

DD Mortgage %0,89 %0,89

Kuveyt Türk* %0,86 %0,89

Yapı Kredi %0,91 %0,91

Abank %0,88 %0,98

Albaraka Türk %0,95 %0,99

Ziraat Bankası %0,99 %1,01

Akbank %1,05 %1,05

Türkiye Finans %0,99 %1,06

Anadolubank %1,09 %1,09

İş Bankası %1,09 %1,09

Vakıfbank %1,12 %1,12

Finansbank %1,14 %1,14

Halkbank %1,10 %1,15

Şekerbank %1,19 %1,19

Garanti %1,24 %1,24

Tekstilbank %1,21 %1,25

HSBC %1,25 %1,25

TEB %1,29 %1,29

ING Bank %1,29 %1,29

Fibabanka %1.35 %1.45

Konut kredisi faiz oranları 2014

Yapı Kredi: %0.91 - %0.91

Kuveyt Türk: %0.89 - %0.93

DD Mortgage: %0.97 - %0.97

Denizbank: %0.98 - %0.98

Albaraka Türk: %0.95 - %0.99

Ziraat Bankası: %0.99 - %1.01

Akbank: %1.05 - %1.05

Türkiye Finans: %0.99 - %1.06

İş Bankası: %1.09 - %1.09

Vakıfbank: %1.12 - %1.12

Anadolubank: %1.14 - %1.14

Finansbank: %1.14 - %1.14

Şekerbank: %1.19 - %1.19

Garanti Bankası: %1.24 - %1.24

Abank: %1.10 - %1.24

Tekstilbank: %1.21 - %1.25

Halkbank: %1.20 - %1.25

HSBC: %1.25 - %1.25

TEB: %1.29 - %1.29

ING Bank: %1.29 - %1.29

Fibabanka: %1.35 - %1.45 

Bankaların konut kredisi vadeleri

Bankalar konut kredisi kullandırırken uyguladıkları vadeler birbirinden farklılık gösterir. Çoğu banka 10 yıl vadeli konut kredisi hesaplaması yapar ve daha uzun süre için yüksek faiz uygular. 

10 yıl vadeye kadar konut kredisi kullandıran bankalar

Akbank
Burgan Bank
ING Bank
ICBC Turkey Bank
Türkiye İş Bankası
Kuveyt Türk Katılım Bankası
Şekerbank
Türkiye Ekonomi Bankası
VakıfBank
Yapı Kredi Bankası
Ziraat Bankası

10 yıl üzeri vadelerle konut kredisi kullandıran bankalar

Halkbank (15 yıl)
QNB Finansbank (15 yıl)
Garanti Bankası (20 yıl)
DenizBank (25 yıl)
Şeker Finans (30 yıl)

En uygun konut kredisi veren banka hangisi?

Son güncellenen konut kredisi faiz oranlarına göre en uygun konut kredisi veren banka 10 yıl vade ile yüzde 0,96 faiz oranıyla Vakıfbank. Vakıfbank'ı yüzde 1,01 ile ICBC Turkey izlerken, 1,03 faiz oranı ile QNB Finansbank üçüncü sırada yer alıyor. 

Kredi faizi nasıl hesaplanır? 

Kredi için ödenecek olan faiz tutarı her taksit döneminde kalan anaparaya tekrar faiz uygulanarak hesaplanır. Bunun için kalan anapara ile kredi faiz oranı çarpılır ve konut kredisi hariç vergiler eklenir. Kredi ödeme planı oluşturulurken aylık ödemeler sabitlenir ve kredi taksit tutarı belirlenir. Daha sonra her ay ödenecek kredi faizi ve vergiler aylık taksitten düşülerek kredi anapara ödemesi hesaplanır. 


Benzer Haberler

Zirai ipotek nedir?

Zirai ipotek nedir?

Kentsel Dönüşüm kredisi Deniz’den

Kentsel Dönüşüm kredisi Deniz’den

Eminevim taksit hesaplama!

Eminevim taksit hesaplama!

Vakıfbank'tan kiracıyı da ev sahibini de sevindiren haber

Vakıfbank'tan kiracıyı da ev sahibini de sevindiren haber

Kampanyadan beri kredi faizleri 700 baz puan arttı

Kampanyadan beri kredi faizleri 700 baz puan arttı

Avni Çelik: 'Bankalara faizi indir demek gerçekçi değil'

Avni Çelik: 'Bankalara faizi indir demek gerçekçi değil'

Çanakkale Köprüsü son durum: Geçiş garantisi tartışması daha güçlü geliyor

Çanakkale Köprüsü son durum: Geçiş garantisi tartışması daha güçlü geliyor

Millet Bahçeleri'ne Millet Konakları eşlik edecek

Millet Bahçeleri'ne Millet Konakları eşlik edecek

İstanbul Havalimanı'na taşınma tarihi netleşti

İstanbul Havalimanı'na taşınma tarihi netleşti

Gebze Halkalı Marmaray durakları: Ayrılık Çeşmesi 1.5 aylığına  kapatıldı

Gebze Halkalı Marmaray durakları: Ayrılık Çeşmesi 1.5 aylığına kapatıldı

Çekmeköy askeri arazi için hazırlanan dönüşüm planı İBB'de

Çekmeköy askeri arazi için hazırlanan dönüşüm planı İBB'de

2018'de müteahhitlerin en büyük pazarları: Rusya, Arabistan, Katar

2018'de müteahhitlerin en büyük pazarları: Rusya, Arabistan, Katar

Gayrimenkul Nedir?

Gayrimenkul Nedir?

Konkordatodan dönüş başladı

Konkordatodan dönüş başladı

Yılda en az 300 bin konut dönüşümü

Yılda en az 300 bin konut dönüşümü

Bakan Kurum: Emlak Bankası çok yakında açılıyor

Bakan Kurum: Emlak Bankası çok yakında açılıyor

Marmaray seferlerine kısa süreli değişiklik

Marmaray seferlerine kısa süreli değişiklik

Cemil Candaş cinayeti davasında karar çıktı

Cemil Candaş cinayeti davasında karar çıktı

Kira artışlarında yeni kriter: TÜFE

Kira artışlarında yeni kriter: TÜFE

5 yılda çevre korumaya 133.4 milyar harcandı

5 yılda çevre korumaya 133.4 milyar harcandı

Kadınlar 2018'de en çok hangi kentten ev satın aldı?

Kadınlar 2018'de en çok hangi kentten ev satın aldı?

İnşaat sektörü 2018'de dip noktayı gördü

İnşaat sektörü 2018'de dip noktayı gördü

Antalya 'dan İzmir'e Yüksek Hızlı Tren

Antalya 'dan İzmir'e Yüksek Hızlı Tren

Ulaştırma Bakanı'ndan Havalimanı inşaatında ölen işçilerle ilgili açıklama

Ulaştırma Bakanı'ndan Havalimanı inşaatında ölen işçilerle ilgili açıklama

Mimarlardan Ankapark uyarısı: 'Zemin tema park  için uygun değil...'

Mimarlardan Ankapark uyarısı: 'Zemin tema park için uygun değil...'

EN ÇOK OKUNANLAR