İnşaatçılardan yeni dönem ve yapısal reform vurgusu

İnşaat ve ilişkili sektörlerin çatı kuruluşları, seçim sonrasında acilen ekonomiye dönülmesi çağrısında bulundu.

İnşaatçılardan yeni dönem ve yapısal reform vurgusu

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin atlatılmasıyla birlikte iş dünyası "ekonomiye acil dönüş" çağrılarını farklı boyutlardan seslendirmeye başladı. İnşaat ve ilişkili sektörlerin çatı kuruluşları da yayınladıkları mesajlarla 'ekonomiye' dönüş ve yapısal reformların hızlı biçimde hayata geçirilmesi çağrısında bulundu. 

KONUTDER Başkanı Elmas: Sırada yapısal reformlar var

Seçim sonuçlarına göre Cumhur İttifakı'nın Türkiye'nin geleceğini tayin rolünün teyit edildiğini söyleyen Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, kazananın tüm Türkiye olduğuna değindi. Altan Elmas, seçim beklentisine girmiş piyasaların üzerindeki belirsizliğin bugün itibarıyla sonlandığını ve bundan böyle ekonominin pozitif bir etkileşim havasına gireceğini vurgulayarak: "2023 hedeflerine giden yolda önemli bir viraj aşılmış oldu. Bürokrasinin azaldığı ve ekonomiye yansımaların olumlu olduğu bir dönem yaşayacağız ve yapısal reformlara öncelik verilmesini bekleyeceğiz." şeklinde konuştu. 

Yeni dönemde bakanlıklar nasıl şekillenecek? Ayrıntılar için tıklayın. 

İNDER Başkanı Durbakayım: Hükümetten beklentilerimiz...

Seçimlerin ikinci tura kalmadan sonuçlanmasını olumlu bir gelişme olarak niteleyen INDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım da, sivil toplum kuruluşları ve bakanlıklarla ortak çalışmalarını gelecek dönemde de sürdüreceklerini söyledi. Nazmi Durbakayım, inşaat sektörü olarak yeni dönemde hükümetten bürokrasinin azaltılması, kentsel dönüşümün önündeki engellerin kaldırılmasını istediklerini belirterek: "Aynı zamanda dövize bağlı olmayan yerli üretimin kullanımının teşviki, kredi faiz oranlarının makul düzeylere gerilemesi, alım satım vergilerinin toplamda yüzde 1 indirilmesi ve konutta KDV teşvikleri  ile sağlanan kazanımın kalıcı hale getirilmesini bekliyoruz." yorumunda bulundu. 

Erdoğan: "Yapısal düzenlemelerin tamamlanmasını temenni ediyoruz"

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan da, Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü olarak yılın ikinci yarısının üretim odaklı bir anlayışla yönetilmesinin önemine işaret ederek: "Seçimlerin hemen ardından istikrarın sağlanması ve devamı için ekonomideki sorunlara öncelik verilmesi ve uzun vadeli yapısal düzenlemelerin hızla tamamlanması en büyük temennimizdir. Kuruluşundan bu yana geçen 34 yılda, Türk inşaat sanayini gerek yurt içinde gerekse yurt dışında temsil eden bir sivil toplum örgütü olarak, seçim sonuçlarının ve yeni yönetim sistemimizin ülkemizin refahının artırılmasına ve huzur ortamının sağlanmasına vesile olmasını diliyoruz." şeklinde konuştu.  

Son konut satışı verileri rekor umudunu güçlendirdi...

Kabadayı: Daha hızı hareket ve çözüm dönemi

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı H. İnanç Kabadayı da, yeni dönemde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile beraber daha hızlı hareket edileceğini ve bürokratik açıdan da yaşanan problemlerin aşılacağına inanç duyulduğunu belirterek: "İstikrarın devam edecek olmasıyla beraber piyasaların rahatlayacağını söyleyebilirim. Gayrimenkul, enerji, tarım, bilişim, gıda, hizmet sektörleri gibi ekonomiye yön veren başlıklarda ciddi atılımlar yapılacağını düşünüyorum. Ege Yapı olarak biz de hedeflerimiz doğrultusunda yatırımlarımızı hayata geçirmeye ve daha çok istihdam sağlamaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.