Türkiye işçi ölümlerinde rekora koşuyor

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi tarafından yayınlanan istatistikler, işçi ölümlerinin tüm hızıyla sürdüğünü gösterdi. Şubat 2016 döneminde yaşamını yitiren işçi sayısı 140 oldu. Bu rakam son 4 yılın en yüksek düzeyine işaret ediyor.

Türkiye işçi ölümlerinde rekora koşuyor

Hükümetin işçi ölümlerini sonlandırmaya yönelik hukuki düzenleme çalışmalarının yetersizliği 2016 yılının ilk iki ayında bir kez daha kanıtlandı. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi tarafından sunulan verilere göre, 2016 yılının ilk iki ayında en az 255 işçi, aktif çalışma halindeyken yaşamını yitirdi. 

Ocak ayında 115, Şubat ayında 140 işçi hayatını kaybetti

İşçi ölümlerinde son 4yılın Şubat rekoru


İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi tarafından, yazılı, görsel ve dijital medya organlarında yer alan haberlerden hareketle belirlenen verilere göre, Ocak ayında en az 115 işçinin çalışma halindeyken hayata gözlerini yumduğu belirlendi. Bu zaman diliminde yaşamını yitiren işçilerin yüzde 27'lik kısmı inşaat ve yol sektörlerinde çalışıyordu. 

 

Şubat ayında son 4 yılın rekoru

İşçi ölümlerinde son 4yılın Şubat rekoru


Meclis verilerinin dikkat çektiği en önemli husus ise Şubat 2016 döneminde işçi ölümlerindeki ani sıçrama oldu. Son 4 yılın en yüksek düzeyinin yaşandığı Şubat 2016 döneminde 140 işçinin yaşamını yitirdiği belirlendi. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin verilerine göre, bu rakam 2013 yılında yaşanan ölümlerin iki katından daha fazla. 2013 Şubat ayında 60, 2014 Şubat döneminde 84 ve 2015 Şubat döneminde de 85 işçi hayatını kaybetmişti.

 

3. Köprüdeki işçi ölümleri TBMM gündeminde... Ayrıntılar için tıklayın... 

Bu dönemde de en yüksek ölüm oranı yüzde 14 ile inşaat ve yol sektöründe gerçekleşti. 

Mart ayında ölümler sürüyor
Meclisin Mart ayı verileri Nisan ayında yayınlanacak. Ancak şimdiden Türkiye'nin yeni bir rekora koştuğunu tahmin etmek zor değil. Zira her geçen gün yeni bir işçinin yaşamını yitirdiği haberleri geliyor. Bugün haber merkezlerine düşen bir haberde de TANAP Erzurum şantiyesinde iş makinesinin patlayan lastiğinden fırlayan bir jantın 24 yaşındaki Ahmet Emirhan Yavuz'un ölümüne sebep olduğu bildirildi.