İşçi ölümlerinden sektörel kâr maksimizasyonuna

Sanayi Bakanlığı Girişimci Bilgi Sistemi Verileri'ne göre 2006-2014 yılları arasında en yüksek kârlılık düzeyine, ölümlü iş kazalarının en yoğun olarak yaşandığı madencilik, inşaat ve ulaştırma sektörlerinde ulaşıldı.

İşçi ölümlerinden sektörel kâr maksimizasyonuna

Türkiye aktif çalışma hayatı sırasında yaşamını yitiren işçi sayısında dünya rekoruna koşarken, işçi ölümlerinin yoğun olarak yaşandığı sektörlerdeki karlılık oranındaki artış da dikkatlerden kaçmıyor. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi tarafından hazırlanan veriler 2006-2014 tarihleri arasında işçi ölümlerinin en çok yaşandığı sektörleri inşaat, madencilik ve ulaştırma göstermeye devam ediyor. Bu verileri tamamlayıcı istatistik ise Sanayi Bakanlığı Girişimci Bilgi Sistemi Verileri'nden geldi. Buna göre söz konusu sektörlerdeki kârlılık madencilikte yüzde 288, inşaat ve ulaştırmada ise yüzde 216 düzeyinde artış kaydetti.

İşçi ölümlerinden sektörel kâr maksimizasyonuna

 

Ne kadar işçi ölümü, o kadar kâr
Söz konusu sektörlerin 2014 yılı kârlılık düzeyine de yer veren Sanayi Bakanlığı verilerine göre, madencilik sektörünün yalnızca 2014 yılı içindeki kârlılık oranı yüzde 10.4 ile 4.2 milyar TL'ye ulaştı. Diğer taraftan ulaştırmada ulaşılan kârlılık yüzde 2.3, inşaatta ulaşılan kârlılık ise 1.8 oldu. 

Her ay yayınladığı istatistiklerle ölümlü iş kazalarını masaya yatıran İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi verilerine göre ise söz konusu iş kolları ölümlü iş kazalarına en çok tanık olunan sektörler olma özelliğini koruyor. 

İşçi ölümlerinde son 4 yılın Şubat rekoru... Ayrıntılar için tıklayın...

2016'da işçi ölümleri sürüyor
Son yayınlanan veriler doğrultusunda Türkiye'nin 2016 yılında da işçi ölümü rekoruna doğru koştuğu görülüyor. Buna göre yalnızca Ocak-Şubat 2016 döneminde yaşamını yitiren işçi sayısının en az 255 kişi olduğu vurgulanıyor. Söz konusu işçilerin yüzde 27'si inşaat ve yol-ulaşım sektörlerinde çalışmaktaydı. 

İşçi ölümlerinden sektörel kâr maksimizasyonuna