İstanbul mu, Kanal mı?

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın güzergah vurgularıyla yeniden tartışılmaya başlanan Kanal İstanbul'un yaratacağı tahribat WWF-Türkiye raporunda kendine yer buldu. Raporda "Ya Kanal, Ya İstanbul" başlığı kullanıldı

İstanbul mu, Kanal mı?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın geçtiğimiz haftalarda, güzergah uyarısıyla yeniden tartışmaya açtığı Kanal İstanbul projesi, böylece yaratacağı ekolojik tahribatla da gündeme, yeniden gelmiş oldu. Projeyi ve olası sonuçlarını masaya yatıran uluslararası WWF Raporu, Kanal İstanbul projesini "Ya Kanal, Ya İstanbul"başlığı ile aktardı.

Marmara ölü deniz olur mu?
21 bilim insanı tarafından katkı sunulan raporda Kanal İstanbul'un gerçekleştirilmesi halinde mega şehrin doğal bir yıkım yaşayacağına vurgu yapıldı. Rapora göre balıkların göç yollarında ve kışlama alanlarında farklılaşma yaratabilecek olan çılgın projenin Marmara'yı ölü bir deniz dönüştürme ihtimali bulunuyor. Diğer taraftan bölgede yer alan tatlı su kaynaklarının büyük çoğunluğu da tuzlu su ile dolacak.

Güzergah değişikliği konut projelerini nasıl etkileyecek? Ayrıntılar için tıklayın...

Kanal İstanbul'u unutun
Kanal İstanbul projesini değerlendiren Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Saydam da, Marmara Denizi'nin dünya üzerinde tek olduğunu, denizin hem alt, hem de üst yapısının Kanal İstanbul için uygun olmadığını söyledi. "Tüm birikimimiz,Kanal İstanbul projesini unutun diyor" şeklinde konuşan Saydam:

"Şayet proje hayata geçerse Marmara, er ya da geç çürük yumurta gibi kokar. Oksijensiz kalan iç deniz,hidrojen sülfür gölü haline gelir..." dedi.

İstanbul'un sonuna hazırlanın
Projenin bölge için jeolojik felaket anlamına geldiğini savunan bir diğer isim olan Çevre Mühendisleri Odası Çevre Sorunları Araştırma Merkezi Başkanı Baran Bozoğlu da, güzergah değişikliğinin bu etkiyi azaltmayacağını belirtti. Bozoğlu:

"Çılgın proje nerede olursa olsun çevresel etkiyi azaltmak söz konusu değil. Proje hayata geçerse yeraltı su kaynakları, deniz ekosistemi ve bitki örtüsü zarar görür.” ifadelerini kullandı.