İstanbul ofis pazarı son durum: 2016 birinci çeyrek

Propin Property Investment Consultancy tarafından üç ayda bir hazırlanan "İstanbul Ofis Pazarı Genel Bakış 2016 Birinci Çeyrek Raporu" ofis stokundaki artışa dikkat çekti

İstanbul ofis pazarı son durum: 2016 birinci çeyrek

Propin Investment Consultancy tarafından hazırlanan 2016 yılının birinci çeyrek dönemine ait "İstanbul Ofis Pazarı Raporu", küçük ve orta ölçekli kiralama işlemlerinin kapandığını gösterdi. Kiralama işlemlerinin kapanışında stoka bağlı rekabetin artış gösterdiği bölgelerdeki mal sahiplerinin kira indirimlerinin ve Şubat 2016'da yaşanan döviz kuru hareketlerinin rol oynadığını vurgulayan ropar, bazı ofis binalarındaki açılışların da planlanan zamanın ilerisine ertelendiği bilgisini paylaştı. 

İstanbul Ofis Pazarı 2016 2. Çeyrek Raporuna ulaşmak için tıklayın 

Ofis stoku artıyor
Propin raporu, 2016 yılının ilk çeyreğinde İstanbul'daki ofis stokunun artış kaydettiğini de gösterdi. Bölge kategorilerinin stok paylarında herhangi bir değişikliğin yaşanmadığı bu dönemde, MİA'nın payı yüzde 38, MİA Dışı-Avrupa'da yüzde 18, MİA Dışı-Asya'da yüzde 31 ve Gelişmekte olan bölgelerde ise yüzde 13 olarak belirlendi. Gelişmekte olan bölgeler, Kağıthane, Bomonti-Piyalepaşa, Kartal-Maltepe ve Ataşehir olarak gösteriliyor.

 

İstanbul ofis pazarı son durum: 2016 birinci çeyrek

 

Kira ortalamaları nerelerde düştü?
Propin raporunda MİA'da yer alan ofis binalarındaki düşüşün son dört ay süresince devam ettiğine de dikkat çekildi. Bu bölge ve kriterde kira ortalaması metrekare başına 28.8/ay TL düzeyinde işlem gördü. Bu stabil durumun stoklardaki artış ve yükselen rekabet ortamından kaynaklandığı vurgulandı. 

Diğer taraftan MİA-Dışı Aya'da A sınıfı ofis kira ortalaması 20.1 ABD Doları/metrekare/ay olarak gerçekleşti. 

En yüksek kira artışı: Levent ve Zincirlikuyu-Esentepe-Gayrettepe
2016 birinci çeyrek dönemde en yüksek kiranın talep edildiği bölgeler ise Merkezi İş Alanları'nda yer alan Levent ve Zincirlikuyu-Esentepe-Gayrettepe oldu. Bu lokasyonlarda talep edilen en yüksek kiranın 45 ABD Doları /m² /ay düzeyinde işlem gördü.