İstanbul ofis pazarında son durum

İstanbul'un Merkezi İş Alanı'nda yer alan A sınıfı ofis binalarında boşluk oranı, 2015 yılının son çeyreğinde yüzde 25.6 oldu. En yüksek kira metrekare başına 45 ABD doları ile Levent-Zincirlikuyu, Esentepe-Gayrettepe'de ödendi

İstanbul ofis pazarında son durum

Propin Property Investment Consultancy tarafından üç ayda bir hazırlanan İstanbul Ofis Pazarı raporunun 2015 yılına ait son verileri açıklandı. 2015 yılı Dördüncü Çeyrek Raporu'na göre, Merkezi İş Alanı (MİA) üzerinde yer alan A sınıfı ofis binalarındaki boyluk yüzde 25.6 oldu. Bu bölgede yer alan B sınıfı ofis binalarında ise bu oran yüzde 10 düzeyinde.

A sınıfı ofislerde kiralar metrekare başına 30 dolar sınırına yaklaştı
Propin tarafından hazırlanan veriler, Merkezi İş Alanı üzerinde yer alan ofis binalarındaki kira ortalamasının ise bu dönemde metrekare başına 29.7 ABD Doları düzeyinde olduğunu gösterdi. B Sınıfı ofis binalarındaki aylık kira ise metrekare başına 14.9 ABD doları olarak işlem gördü.

İstanbul ofis pazarında son durum

MİA dışındaki ofis profili
Yürütülen araştırma, Merkezi İş Alanı dışında yer alan ve Avrupa yakasında yer alan A sınıfı ofis binalarındaki boşluğun 14.9 düzeyinde gerçekleştiğini de gösterdi. Bu kriterde aylık kira ortalaması ise metrekare başına 17.9 ABD doları oldu. MİA Dışı-Asya yakası A Sınıfı ofis binalarındaki boşluk ise yüzde 17.2 olarak gerçekleşirken, bu bölgede kiralar metrekare başına 20.6 ABD doları oldu. 

En yüksek kira: Levent-Zincirlikuyu aksı
Propin verilerine göre 2015 yılı dördüncü çeyreğinde en yüksek kira bedeli MİA'da yer alan Levent-Zincirlikuyu-Esentepe-Gayrettepe aksında saptandı. Son iki çeyrek dönemde bu bölgelerde alınan aylık kira metrekare başına 45 ABD doları oldu.