İstanbul ofis pazarında stok problemi büyüyor

İstanbul ofis pazarı 2017 yılının 4'üncü çeyrek dönemini boşluk oranlarındaki artışla tamamladı. Ana ofis bölgelerindeki boşluk oraları Asya'da yüzde 14.17, Avrupa'da ise yüzde 20.72 seviyesine yükseldi.

İstanbul ofis pazarında stok problemi büyüyor

İstanbul ofis pazarında stok problemi, piyasaya yönelik yeni arzlarla büyümeye devam ediyor. Pamir&Soyuer tarafından yayınlanan 2017 yılının 4'üncü çeyrek dönemine ait Türkiye Gayrimenkul Sektörü Raporu'na göre, stoklara yeni eklenen ofis projeleriyle birlikte boşluk oranlarında hatırı sayılır bir artışa tanıklık edildi. 

Ana ofis bölgelerindeki boşluk oranları büyüyor

Yayınlanan verilere göre bu dönemde ana ofis bölgelerindeki boşluk oranları Asya Yakası'nda yüzde 14.17'ye, Avrupa Yakası'nda ise yüzde 20.72 seviyesine çıktı. Boşluk oranları bir önceki dönemde Asya'da yüzde 12.97, Avrupa'da ise yüzde 18.82 seviyesindeydi. Böylece toplam boşluk oranı da yüzde 18.45'e çıkmış oldu. 

Semtlere göre ofis boşluk oranları

Pamir&Soyuer Raporu'na göre boşluk oranlarında en dikkat çekici artış Kozyatağı ve Maslak bölgelerinde yaşandı yaşandı. Kozyatağı'nda yüzde 18.11 olarak ölçülen boşluk oranları, 4'üncü çeyrekte yüzde 21.51 seviyesine çıktı. Maslak ofis bölgesinde ise piyasaya giren yeni binalarla birlikte boşluk oranlarının yüzde 15.22'den yüzde 21.24 düzeyine ulaştığı saptandı. Boşluk düzeylerinde gerileme yaşanan bölgeler ise şöyle:

- Ümraniye: Ümraniye pazarında yeni kiralama işlemleri ile birlikte boşluk oranları yüzde 8.61'den yüzde 7.44'e geriledi
- Şişli-Zincirlikuyu-Maslak: 2017 yılının 4'üncü çeyrek döneminde boşluk oranları yeni kiralama işlemlerindeki artışla birlikte yüzde 19.15'ten yüzde 18.78 düzeyine düştü.
- Levent-Etiler: Boşluk oranları sınırlı düzeyde de olsa yüzde 21.80'den yüzde 21.62 seviyesine geriledi. 

En yüksek işlem ve kira değerleri

2017 yılının 4'üncü çeyrek döneminde İstanbul Ana Ofis Bölgelerindeki A sınıfı ofis arzı 3.52 milyon metrekareye ulaştı. Bu düzeyde en büyük katkı Ataşehir, Maslak ve Şişli bölgelerindeki yeni arzlarla yaşandı. İstanbul'un ana ofis bölgelerinde tüm işlemlerin yüzde 54.2'sine denk düşen 30 bin 245 metrekarelik yeni kiralama işlemi kayıtlara geçti. Yeni kiralama düzeyi, geçen yılın aynı çeyrek dönemine kıyasla yüzde 64.2 oranında artışa işaret etti. Bu işlemlerin alan bazında en büyük payı yüzde 56.3 ile Kozyatağı, yüzde 24.5 ile Ümraniye ve yüzde 7.6 ile Şişli-Zincirlikuyu-Beşiktaş ana ofis bölgelerinde yaşandı. İşlemlerin yüzde 6.3'ü Maslak'ta yüzde 5.3'ü ise Levent-Etiler bölgesinde gerçekleşti. Bu süreçte en dikkat çeken kiralama ise Bahçeşehir Üniversitesi'nin Altunizada bölgesinde, Ümreniye Bengi Plaza ve Schnidler'in Ataşehir My Newwork'te gerçekleştirdiği işlemler oldu. Kiralama bedeli açısından da Levent-Etiler bölgesi 44 ABD doları/metrekare/ay düzeyiyle dikkat çekti. 

Gelecek arzlarla boşluk oranlarının artışı bekleniyor

Halen İstanbul'un ana ofis bölgelerinde inşaat ya da planlama sürecinde bulunan 1.38 milyon metrekarelik yeni ofis alanı yer alıyor. Gelecekteki ofis arzının yüzde 43'lük bölümü ise İstanbul Asya Yakası'ndaki İstanbul Finans Merkezi oluşturacak. 2020 yılı sonuna ilişkin ana ofis bölgelerindeki A sınıfı ofis arzı tahmininin ise 4 milyon metrekare düzeyine ulaşması bekleniyor.