İstanbul'un tarihi yapısı lüks otele dönüştü

1720 yılında Kaptan-ı Derya Kaymak Mustafa Paşa tarafından yaptırılan Tarihi Çeşme Hamamı ve XIX. yüzyılda inşa edilen La Banque de Constantinople binalarında restorasyon tamamlandı. 180 yıllık bu tarihi binada uluslararası bir otel markası hizmet verecek.

İstanbul'un tarihi yapısı lüks otele dönüştü

İstanbul'un Osmanlı döneminde inşa ettirilen iki önemli yapısının yenilenme süreci tamamlandı. Lale Devri'nde Kaptan-ı Derya olarak görev yapan Kaymak Mustafa Paşa tarafından 1720 yılında inşası gerçekleştirilen Tarihi Çeşme Hamamı ve XIX. yüzyılda tamamlanan La Banque de Constantinople binaları hizmete açıldı. 180 yıllık La Banque de Constantinople binasında dünyaca ünlü AccorHotels çatısı altında faaliyet gösteren MGallery markası hizmet verecek

Markaların Türkiye ekonomisine güveni

İstanbul'un tarihi binaları arasında yer alan ve restorasyon çalışmaları uzun süredir devam etmekte olan iki bina turizme kazandırıldı. Kazandırılan binalardan 1836-1842 tarihleri arasında inşası tamamlanan La Banque de Constantinople'de MGallery Markasının Türkiye'deki ilk oteli  ‘The Galata İstanbul Hotel MGallery by Sofitel’ hizmet verecek. Tarihi binaların açılışını ise Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi gerçekleştirdi. Açılış sırasında yatırımcılarla birlikte kurdele kesen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Türkiye'nin bugüne dek kendisine güvenerek yatırım yapan hiç bir firmayı mahçup etmedini belirtti. Bakan Tüfenkçi: "

“Bugün tarihi bir binanın ayağa kalkması, farklı bir fonksiyonla nice yüzyıllara doğru hizmet vermesi, tarihi, hemen yanı başındaki hamamın tekrardan hizmet verebilmesi, bu noktada yatırımcı arkadaşlarımızın elini taşın altına koyması esasında Türkiye’ye ve Türk ekonomisine güvenmesindendir.” dedi.

İstanbul'un tarihi yapısı lüks otele dönüştü

Demircan: Atılan büyük adımlar

Açılış törenine katılım gösteren Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da, yeni otel ile birlikte Beyoğlu'nun önemli bir değer daha kazandığını belirterek: " 2004’te Beyoğlu’nun sadece 6 bin yatak vardı. Bugün Beyoğlu’nda 50 bin turistik yatak var… 3 milyar Dolar’dan fazla turizm yatırımı yapıldı. Beyoğlu’nda bugün turizm ve ticaretin büyüklüğü 1.9 milyar Dolar.” ifadelerini kullandı. 

Avrupa'nın en büyük otel zincirlerinden biri

Tarihi binada hizmet verecek olan AccorHotels Avrupa'nın en büyük otel zincirlerinden biri olarak gösteriliyor. Marka bünyesinde faaliyet gösteren MGallery'nin Türkiye'de gerçekleştireceği ilke otel olan “The Galata İstanbul Hotel MGallery by Sofitel” Karaköy’de 180 yıllık tarihi binada misafirlerini ağırlamaya başladı. Restorasyonu yaklaşık 3 sene devam eden 180 yıllık binanın açılışına katılan isimler arasında AccorHotels Lüks Markalar Başkanı Uğur Talayhan, yatırımcılar Abdülbaki Kent ve Naim Bilginoğlu ile Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi de yer aldı.

Hedef yılda 51 bin ziyaretçi

The Galata İstanbul Hotel MGallery By Sofitel Yönetim Kurulu Başkanı Abdulbaki Kent de İstanbul'un kültürel ve tarihi öğelerini ortaya koymaya çalıştıklarını ve 1700'lü yıllardan kalan binalara yönelik çalışmaların otantik değerleri canlandıracağını belirtti.  Kent 1700’lü yıllardan kalan ve tüm üniteleriyle restore edilerek otel bünyesine dahil edilen tarihi Çeşme Hamamı'nın, geleneksel Türk hamamı ve SPA uygulamalarına tanıklık edeceğini de belirterek: "Yerli lezzetler, meze kültürü ve Osmanlı’dan günümüze kadar aktarılan Türk eğlence anlayışını yaşatacak olan Civarda Peran Restoran ile ziyaretçilerimize İstanbul’un tarihi ve kültürel potansiyelini olduğu gibi yaşatmayı hedefliyoruz. Amacımız yılda 51 bin ziyaretçi ağırlamak olacak.” şeklinde konuştu.

The Galata İstanbul Hotel MGallery By Sofitel

Haliç ve Boğaz manzarasına sahip The Galata İstanbul Hotel MGallery By Sofitel tarihi dokunun korunduğu bir restorasyon sürecinin ardından turizme açıldı. Birbirinden farklı 83 odadan meydana gelen yatırım bünyesinde banka binası olarak hizmet verdiği dönemden kalma büyük kasa kapıı ve küçük banka kazalarının da korunduğu görüldü. Otelde  4 executive suite, 7 junior suite, 19 deluxe, 41 superior ve 12 klasik oda  bulunuyor.