Kanal İstanbul güzergahındaki kentsel dönüşüm TOKİ'ye emanet

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul projesi güzergahında yapılacak olan kentsel dönüşüm için TOKİ'nin devrede olacağını açıkladı

Kanal İstanbul güzergahındaki kentsel dönüşüm TOKİ'ye emanet


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul projesi güzergahında yapılacak olan kentsel dönüşüm için TOKİ'nin devrede olacağını açıkladı. 

'Ekolojik denge bozulmayacak'

Kanal İstanbul güzergahındaki ekolojik dengenin bozulması için son derece hassas davranıldığını belirten Arslan, ÇED sürecinin de bölgede yaşayanlar ile birlikte ele alınacağını söyledi. Bakan Arslan, güzergahın kesinleşmesi ile birlikte ÇED sürecinin başlatıldığını ve bu sürecin tamamlanmasının yıl ortasını bulacağını ifade etti. 

'Kentsel dönüşüm için TOKİ devrede olacak' 

Kanal İstanbul projesinin çok sayıda bakanlık ve kurumla birlikte yürütüleceğinin altını çizen Arslan, ''“Güzergâhta kentsel dönüşüm için TOKİ devrede olacak. Tarıma elverişli alanlar ayrıca değerlendirilecek. Rüzgâr türbinleri ve enerji nakil hatları için ayrı planlama yapılacak” dedi.

17 kilometre sondaj yapıldı

Tatlı su havzalarının etkilenmemesi için de özel sistem kurulacağının altını çizen Arslan, “Kanaldan gelecek tuzlu suyun tatlı su ile karışmaması için tedbir alınacak. 17 kilometre sondaj yaptık. Amaç zeminin yapısını öğrenmek ve ona göre proje geliştirmek. Geçirgenliği önlemek için, tatlı su ile tuzlu suyun karışmaması için, kanal imalatı yapılırken, havuz sistemi gibi bir sistem kurulacak. Kanalda betonarme sistem kullanılacak ve özel malzeme enjekte edilecek” dedi. 

Kanal İstanbul güzergahı 

45 kilometre uzunluğundaki kanal, Küçükçekmece, Avcılar, Arnavutköy ve Başakşehir ilçelerinden geçecek. Kanal, Küçükçekmece Gölü'nden başlayarak Sazlıdere Barajı boyunca devam edip, Sazlıbosna Köyü'nü geçerek Dursunköy'ün doğusuna ulaşacak. Baklalı Köyü'nü geçtikten sonra Terkos Gölü'nün doğusunda Karadeniz'e ulaşacak. Detaylı güzergah için Kanal İstanbul güzergahı yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Proje Bilgisi: Kanal İstanbul