Konkordato talebinde bulunan inşaat firmalarının sayısı artıyor

Türkiye'nin öncü sektörlerinden inşaat sektöründe iflas ve konkordato taleplerine tanıklık etti. İflas veya konkordato isteyen şirketler hangileri? Ayrıntılar yazımızda!

Konkordato talebinde bulunan inşaat firmalarının sayısı artıyor

2018 yılı, Türkiye ekonomisinin öncü sektörlerinden inşaat alanında faaliyet gösteren çok sayıda firmanın iflas ve konkordato talebine tanıklık etti. Türkiye ekonomisinin öncü sektörlerinden inşaat, 2018 yılının ikinci çeyrek dönemi ile birlikte daralan pazar potansiyeli, döviz baskısı ve yüksek kredi faizleri gibi faktörlerden belirgin biçimde etkilenmeye başladı. Bu süre içinde sektörün köklü kuruluşlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda firma iflas ve konkordato talebinde bulundu. Son konkordato haberi de Çamlıca Kulesi projesinde çalışan Dekoral Alüminyum'dan geldi

Çamlıca Kulesi'nin alüminyum giydirmesini yapıyordu

İnşaat sektöründe faaliyet gösteren firmaların konkordato ilanı devam ediyor. SOn olarak Çamlıca'daki büyük televizyon kulesinin alüminyum giydirme işlerini yapan Dekoral Alüminyum da konkordato ilan etti. Koruma için İstanbul Anadolu 2. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne başvuruan firma, konkordato süresi için 1 yıllık kesin süre kazandı. 26 Nisan tarihinde üç aylık geçici mühlet alan firma, 26 Temmuz tarihinde de iki ay uzatma hakkı kazanmıştı. Nihai konkordato kararı ise 25 Eylül tarihinde alındı. 

Konkordato talebinde bulunan inşaat firmalarının sayısı artıyor

Yarım asırlık Palet İnşaat'tan konkordato başvurusu

Son olarak konkordato kararı aldığı açıklanan firmalar listesine Palet İnşaat da katıldı. Ankara merkezli olarak faaliyetlerini sürdüren ve spor yorumcusu Ömer Üründül'ün de ortakları arasında yer aldığı firmanın başvurusu 28 Eylül tarihide yapıldı. Hürriyet'te yer alan Dinçer Gökçe imzalı habere göre, Ankara Asliye Ticaret Mahkamese'ne başvuruda bulunan firma, mali sıkıntılar sebebiyle konkordato istedi. Firmanın iki avukatı tarafından verilen dilekçede firmanın mali sıkıntılar ve  ekonomide yaşanan olumsuz gelişmelere dikkat çekildi. Ekonomik ortamdaki nakit sıkışıklığının iş yapma sürecini etkilediğine işaret eden açıklamada, 15 Temmuz darbe girişimi, jeopolitik riskler ve kurdaki sert yükselişin firmayı zora soktuğu belirtildi. 

Konkordato talebinde bulunan inşaat firmalarının sayısı artıyor

Çok sayıda kamu ihalesine katılmıştı

Son haftada Ceylan İnşaat'ın ardından konkordato talebinde bulunan bir diğer firma Nafia İnşaat oldu. Sözcü Gazetesi'nde yer alan Deniz Gökçe imzalı habere göre çok sayıda kamu ihalesine katılan Nafia İnşaat İstanbul Anadolu 3. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne başvuruda bulunarak konkordato istedi. Başvruyu görüşen mahkeme heyeti ise şirkete yönelik 3 aylık geçici mühlet kararı alırken, konkordato talebinin onayına ilişkin ön incleme ve ilk tahkikat duruşmasının 10 Aralık 2018'de yapılacağı öğrenildi. 

Maliyetler 3 katına çıktı

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Nafia İnşaat Genel Müdürü Mehmet Emin Yıldız, döviz kurlarındaki artıştan dolayı maliyetlerin 3 katına çıktığını söyledi. Hükümetin devlet müteahhitlerine fiyat farkı kararnamesi yayınlanana kadar, çek ve kredi ödemelerindeki dengenin bozulması sebebiyle konkordato ile detbir aldıklarını söyleyen Yıldız: "Elimizdeki mevcut işleri bitirelim, teslim edelim. Aksi halde işlerimizi teslim etmekte zorluklar yaşayacaktık." dedi. 

 

Konkordato talebinde bulunan inşaat firmalarının sayısı artıyor

 

Ceylan İnşaat'tan konkordato talebi

İnşaat sektöründe uzun ve köklü bir faaliyet geçmişine sahip olan Ceylan İnşaat, yaşadığı mali problemlerden ötürü konkordato talebinde bulundu. Bu sürecin en dikkat çekici markalarından biri olan Ceylan İnşaat, hacizlere karşı koruma talebi ile yaptığı başvuruda mahkeme tarafından koruma kararı elde etti. Mahkeme Ceylan İnşaat davasında üç kişilik komiser heyeti atanmasına karar verdi. 

 

Konkordato ve iflas talebinde bulunan inşaat firmaları

 

Bakırköy 3. Asliye Ticaret mahkemesine konkordato talebinde bulunan Ceylan İnşaat hakkında alınan kararda başvuruyu takip eden dönemde 3 aylık geçici mühlet verildi. Şirket faaliyetlerinin denetimi için atanan hakem heyeti Prof. Dr. Murat Atalı, Türkan Özdemir ve Ayşe Rüya Özturan yer aldı. 

Daha ayrıntılı bilgi için Konkordato Nedir? konulu haberimizi inceleyebilirsiniz

Yeşil GYO'dan borç yapılandırması açıklaması

Konkordato ilanında bulunan bir diğer firma ise işçi protestoları ile gündeme gelen Yeşil GYO oldu. Innovia 4 projesindene konut satın alanların da katıldığı eylemler sonrasında KAP'a açıklamada bulunan Yeşil GYO, artan maliyetler e gecikme sebebiyle mali yük oluşturduğunu, buna karşın bankalardan ilave kaynak ve varlıklardan bir kısmının satılması yoluyla inşaatları tamamlamayı planladığını duyurdu. 

Yeşil GYO, Innovia 4 projesi  ve borç yapılandırmasıyla ilgili  olarak Kamuyu Aydınlatma Platformu'na önemli açıklamalarda bulundu. Firmanın finansal sektöre olan kredi borçlarının yeniden yapılandırılması için gerekli görüşmelere başlandığını açıklayan firma, Innovia 4 projesinin de yaratılacak kaynaklarla tamamlanacağını bildirdi. 

Borç yapılandırma açıklaması

Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamanın ilk bölümünde firmanın finansal sektöre olan borçlarının ödenmesi problemi ele alındı. Yeşil GYO'dan yapılan açıklamada: "Finansal Sektöre Olan Borçların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Yönetmelik kapsamında, finansal sektöre olan kredi borçlarının yeniden yapılandırılması işlemlerine yönelik şirketimiz gerekli çalışmaları yaparak görüşmelere başlamıştır." ifadelerine yer verildi. 

Innovia 4 projesi tamamlanacak

Yeşil GYO, Innovia 4 projesinde de artan maliyetler ve gecikme sebebiyle mali yükün oluştuğu ve ödemelerde aksaklıkların yaşandığı doğrulanırken: "Bankalardan ilave kaynak elde ederek ve varlıklarımızdan bir kısmını satma yolu gibi çözümler üreterek inşaatlarımızı tamamlamayı planladığımızı, finans kurumları ile Çerçeve Anlaşma imzalanıncaya kadar inşaatı durdurduğumuzu kamuoyuna ve yatırımcılarımıza saygıyla sunarız" açıklaması yapıldı. 

 

Yeşil GYO'dan Innovia 4 ve yapılandırma açıklaması

Konkordato sonrası işçiler eyleme gitmişti

Yeşil Holding bünyesindeki şirketlerin konkordato kararı sonrasında akıbeti merak edilen Yeşil Yapı'da da önemli gelişmeler yaşanmaya başladı. Yeşil Yapı işçilerinin Yeşil Plaza önünde eyleme başlaması sonrasında şirketin hisselerinde belirgin bir düşüş yaşandı. 

Yeşil Yapı mağdurları burada, devlet nerede

İstanbul Topkapı'daki plaza önünde toplanan ve "Yeşil Yapı Mağdurları burada, devlet nerede" yazılı pankart açan işçilere, emniyet güçlerinin TOMA ve gözaltı araçlarıyla eşlik ettiği görüldü. Basına açıklama yapan işçiler aylardır maaş alamadıklarına dikkat çekerek, yasal haklarının iadesini ve ücretlerin ödenmesini talep etti.   

Yalnızca işçiler değil konut mağdurları da var

Yeşil Yapı genel müdürlüğü önünde gerçekleştirilen eylemlere yalnızca işçiler değil Yeşil GYO mağdurlarının da katıldığı belirtildi. 2014 yılında Innovia4 projesinden daire almalarına karşın dairelerinin kendine teslim edilmediğini bildirenler de çeşitli bahanelerle evlerin geciktirilmesini eleştirdi. 

 

Konkordato ve iflas talebinde bulunan inşaat firmaları

 

Neo Yapı için iflas istemi

Sürecın dikkat çeken bir diğer firması ise Neo Yapı oldu. Göktür ve Arnavutköy'de lüks villa ve konut projelerine imza atan firma, projelerden ev satın alan yatırımcıların banka ipotekleri sebebiyle hacze uğraması vesilesiyle gündeme gelmişti. Kadir Aydın ve Feridun UZunyol yönetimindeki firmanın piyasa borçları ve banka ödemeleri sebebiyle zor duruma düştüğü belirtiliyor. Alacaklı durumundaki bir girişimcinin İstanbul Asliye Ticaret Mahkemesi'ne yaptığı başvuru ile iflası istenen Neo Yapı'nın merkezini kapattığı ve  170 milyon TL'yi aşkın borç yükü sebebiyle yetkililerden de haber alınamadığı konuşuluyor.

 

Konkordato ve iflas talebinde bulunan inşaat firmaları

 

Sedyol İnşaat'tan konkordato başvurusu

Özellikle inşaat ve altyapı alanlarında faaliyetlerini sürdüren Sedyol İnşaat da konkordato talebini Bursa 1. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne yapmıştı. Firma Ayvalık ilçesi yollarına bitümlü asfalt ve Malkara-Tekirdağ Ayr-Liman bağlantısı yolunda önemli yapım projelerini üstlenmişti.  

Ali Ağaoğlu'ndan iflas iddialarına yanıt: Ayrıntılar için Ali Ağaoğlu İflas Açıklaması konulu haberimizi inceleyebilirsiniz

Topuz İnşaat'tan başvuru

Bornova, Karşıyaka, Menemen gibi bölgelerde çok sayıda sanayi tesisi inşasının yanında konut projesi üretiminde de bulunan Topuz Yapı da iflas erteleme talebinde bulundu.İzmir S. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne başvuruda bulunan Topuz Yapı'nın halen inşaat halinde büyük bir konut projesi bulunuyor. 

 

Konkordato ve iflas talebinde bulunan inşaat firmaları

 

Payas İnşaat'tan Konkordato talebi

Yine altyapı ve inşaat çalışmaları alanında faaliyet gösteren Payas İnşaat da konkordato talebini İstanbul Anadolu 2. Asliye Ticaret mahkemesine yaptı. Konkordato komiseri olarak İcra İflas Hukukçusu Mehmet kamil Yıldırım, İnşaat Mühendisi Mehmet Ali Güldal ve Yeminli Mali Müşavir Emie Leyla Kıyat'ın atandığı firma, Sancaktepe-Sultanbeyli Metro projesinde aktif görev almıştı. 

İzmirli vergide altın madalyalı firmadan konkordato talebi

Konkordato talebinde bulunan bir diğer güçlü firma ise İzmir'de önemli altyapı projelerine imza atan Atak İnşaat oldu. Sabuncubeli Tüneli'nin fere kazık zemin işlemlerini yapan, Konak Tüneli'ni inşa eden ve Hilal Aktarma İstasyonu İnşaatı ve Akıncılar Alt geçidi gibi projelere imza atan firma, İzmir 1. Asliye Ticrate Mahkemesi'ne konkordato talebinde bulundu. 2001 yılında vergide altın madalya kazanan firma 1994 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürüyordu

 

Konkordato ve iflas talebinde bulunan inşaat firmaları

 

İstanbul'da iflas ya da konkordato talebinde bulunan inşaat firmaları
- Hatipoğlu İnşaat-Tasfiye'de
- Aksal İnşaat Turizm Sanayi
- İmren Marmara Turizm İnş-Tasfiye'de
- İkiel Gıda İnşaat
-  Özgür Nakliyat İnşaat-Tasfiyede
- Üçkardeşler İnşaat Taahhüt
- PEMA İfşaat-Tasfiyede
- Versus İnşaat Turizm
- Uygurtek İnşaat Hafriyat
- Olimpus İnşaat
- Pirgi Turizm İnşaat-Tasfiyede
- Kaan İnşaat Tic. Ltd
- Aksal İnşaat
- Teknik İş Makina
- K Global Makine İnşaat. Taah. San. İstanbul
- Rota İnşaat Turizm ve Tic
- Fast Denizcilik İnşaat-Tasfiyede
- Sehil İnşaat Endüstri ve Ticaret Ltd
- Özçelik İnşaat 
- Belek Emlak İnşaat ve Ticaret
- Negi Mühendislik İnşaat
- Günaylar İNşaat Nakliyat
- Ys İnşaat Müh. Taah. 
- Yeni Sarp İnşaat
- Öz Akar Elektrik
- Nevtaş Madencilik İnş
- Hatipoğlu İnşaat
- Bulut İnşaat

İnanlar İnşaat Patronu twitter'den iflas açıklamıştı

Geçen yıl Fethullahçı Terör Örgütü ve Paralel Devlet Yapılanması soruşturmaları kapsamında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan, bu hafta sonunda da yurt dışına kaçtığı iddia edilen İnanlar İnşaat'ın Patronu Serdar İnan, kişisel sosyal medya hesabıdan firmasının iflasını istediğini yazdı. Serdar İnan, "Türkiye'deki şirketimizin mal varlığı rahatlıkla borçlarının kapanmasını sağlayacak seviyedederi. Bu sebeple şirketimizin üzülerek iflasını istiyorum. İlgili resmi makamlardan ricam işlemlerin bu yönde yapılamsıdır. Böylece hak sahiplere alacaklarını rahatlıkla alabileceklerdir." dedi. 

İnan: FETÖ ile hiç bir ilgim yok

İnanlar İnşaatın sahibi Serdar İnan, kişisel twitter hesabından firmasının iflasını istediğini duyurdu. Açıklamasında 1965 yılından bu yana Türkiye'de 220 proje gerçekleştirmiş oldukalrını ve 53 senedir faaliyet gösteren bir firma olarak kaderlerinin 16 Ağustos 2016 tarihinin ardından değişdiği belirten İnnan: "Hiç bir ilgim olmamasına karşın FETO Terör örgütüne üyelik ve mali ayağı olmak ithamı ile gözaltına alındım. 8 gün nezarethanede kaldım ve serbest bırakıldım. Bu 8 gün 53 yıllık şirketimizi maddi ve manevi yıkıma uğratmıştır. " ifadelerini kullandı. 

Kriz bankacılık sektörünü sıkıştırıyor. Bankaların elinde biriken gayrimenkuller hakkında bilgi almak için 19 bankanın elinde 13 bin gayrimenkul konulu haberimizi inceleyebilirsiniz

20 aydır yazılamayan iddianame

Serdar İnan, 16 Ağustos 2016 tarihinde açılan dosyasının aradan geçen 20 aya karşın yazılamadığını ve serbest kalması ve hiç bir suçunun olmasına karşın suçsuzluğunun tescil edilemediğini belirterek:"Bankalardan ve müşterilerimizden gelen şüphe ve ithamlara resmi bir cevap veremedik. 20 ay üönce üzerimize atılan bu zan ile 600 çalışanımızın ve taahütlerimizin yükü bizleri maddi ve manevi anlamda bitirdi." dedi. 

150 milyon TL ödenmiş sermaye

Açıklamasında firmanın 150 milyon TL ödenmiş sermayesi bulunduğunu ve elindeki malların değerinin bu zan olmasa yaklaşık 300 milyon Tl değerinde bulunduğunu vurgulayarak: "Aarabam ve teknem dahil şirketin tüm varlıkları Türkiye'dedir. Tüm borçların nakit karşılığı 200 milyon olan, artı 100 milyon TL değerindeki bir varlığı maalesef, uğruna şiirler yazdığmı Türkiye"me gömdük. " ifadelerini kullandı.