Konut alımında KDV iadesi karmaşası

Dün Tüketiciler Birliği Başkanı Şahin'in, konut kredisi alanların KDV iadesi alabileceği yönündeki haberler bir başka sivil toplum kuruluşu TÜSODER tarafından yalanlandı. TÜSODER yapılan açıklamaları: "Hukuki dayanağı yok..." şeklinde yorumladı

Konut alımında KDV iadesi karmaşası

Dün Anadolu Ajansı tarafından servis edilen ve Tüketiciler Birliği Başkanı Mahmut Şahin'in evini konut kredisi ile satın alanların KDV iadesi alabilecekleri yönündeki açıklamalarını içeren haberler, bir diğer tüketici kuruluşu Tüketici Sorunları Derneği-TÜSODER tarafından yalanlandı. TÜSODER Genel Başkanı Avukat Rıdvan Yıldız tarafından yapılan açıklamada, medyada yer alan haberlerin hukuki dayanağının bulunmadığı belirtilerek, KDV iade koşulları hakkında değerlendirmelerde bulunuldu.

KDV iadesi koşulları
Konuyla ilgili olarak TÜSODER'in resmi internet sitesinde bir açıklamada bulunan Yıldız, KDV istisnalarının içerisinde "teminat gösterilmek suretiyle" Konut Kredisi Kullanılarak alınan konutların bulunmadığına dikkat çekti. Yıldız KDV istisnasının yalnızca, kredi ödemeleri yapılmayan ve bu nedenle cebri icra satışına giden konutlar için geçerli olduğunu açıkladı.

Konut alımında KDV iadesi karmaşası

Bir diğer yanlış: İtiraz mercii Vergi Mahkemeleri
Haberde geçen, KDV iadesi bir karafa, vergi iadeleri ile ilgili başvurulara ilişkin karar merciinin de Tüketici Hakem Heyetleri ya da Tüketici Mahkemeleri olmadığını söyleyen Yıldız: "Bu konuda karar mercileri Vergi Mahkemeleridir" şeklinde konuştu. 

Bir yanlış anlaşılma: Konut kredisi değil, finansal kiralama
Söz konusu haberlerin yayınlanmasının ardından çok sayıda tüketicinin müteahhit firmalara yönelik yoğun talebiyle karşılaştığı görüldü. Konuyla ilgili yasal prosedürü araştırmak zorunda kalan müteahhitlerin yanı sıra çeşitli haber siteleri de KDV iadesi ile ilgili yorumlarında kafaların daha da karışmasına neden oldu. ahaber.com'da yayınlanan bir habere göre, Şahin'in kastettiği şey bireysel tüketicilerin değil, firmaların tercih ettiği  "Finansal kiralama" yöntemiyle ev alımıydı.