Evini kredi kullanarak alanlar KDV iadesi alabilir mi?

Konut kredisi kullanılarak satın alınan konut için ödenen KDV'nin iadesinin mümkün olduğunu söyleyen Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin: "Tüketici hakem heyetlerine başvurun!" çağrısında bulundu. Ancak TÜSODER ve TBB'den aksi yönlü açıklamalar geldi.

Evini kredi kullanarak alanlar KDV iadesi alabilir mi?

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, evlerini finansal kiralama yöntemiyle satın alan tüketicinin KDV'den muaf olduğunu söyledi. Şahin: "Bu tüketiciler, konut kredisi kullanarak elde ettikleri daire için ödedikleri KDV'yi geri alabilecekler..." şeklinde konuştu. 

Tüketiciler, kendi lehlerine olan uygulamadan haberdar değil
AA'ya açıklamalarda bulunan Şahin, tüketicilerin dairelerini peşin değil de kredi ile almaları halinde tüketici lehine durumların ortaya çıktığını ancak tüketicilerin bir çoğunun bu durumdan habersiz olduğunu belirterek:

"150 metrekarenin üzerindeki dairelerde KDV oranı yüzde 8'e çıkıyor. Toplamda 200 bin liralık bir kredi çekseniz bunun KDV'si 16 bin liraya yükseliyor. Bu miktarı da inşaat firmalarına ya da müteahhitlere ödüyorsunuz. İnşaat şirketlerinin de farkında olmadığı bu durumda, sizden KDV alınmışsa bu bedeli alabilirsiniz..." şeklinde konuştu.

Haken heyetlerine başvuru koşulu
Katma Değer Vergisi Kanununun 17. maddesine atıfta bulunan Şahin, ayrıca 116 seri numaralı Katma Değer Vergisi Genel Tebliği'nin 4/2. maddesinde geçen "fazla veya yersiz olarak hesaplanan vergi, satıcı tarafından alıcıya iade edilecektir". maddesinin bu sorunda çözümleyici olacağına da dikkat çekti. Şahin, tüketicilerin alınan KDV tutarına göre il ve ilçe hakem heyetlerine, olmazsa Tüketici Mahkemeleri'ne başvuruda bulunabileceğini belirterek:

"Belirtilen kanun maddeleri uyarınca haksız alınan bedeller geri alınabilir..." ifadelerini kullandı. 

TÜSODER Başkanı'ndan karşı açıklama: KDV iadesi yok
Yapılan haberlere ilişkin bir değerlendirme yapan TÜSODER Genel Başkanı Av. Rıdvan Yıldız da KDV iadesine yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Avukat Yıldız'ın açıklamaları için tıklayın