Konut fiyat artışında Türkiye ilk 10'a girdi

Türkiye, Global Property Guide tarafından yayınlanan konut fiyat endeksine göre konut fiyatlarının en çok yükseldiği 7. dünya ülkesi oldu.

Konut fiyat artışında Türkiye ilk 10'a girdi

2015 yılının birinci çeyreği bazında Türkiye, tüm Dünya'da konut fiyatlarının en çok yükseldiği 7. ülke olma özelliğini Ocak 2016 döneme ait verilerde de sürdürdü. Global Property Guide tarafından yayınlanan  global konut fiyat endeksini yorumlayan Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, bu dönemde en yüksek artışın, İrlanda, Hong Kong, Estonya, İsveç, İsrail ve Porto Rico'da yaşandığı bilgisini verdi. 

Türkiye Avrupa gayrimenkul sektörünün en önemli oyuncularından
Türkiye'nin mütevazi ekonomik büyümesine karşın emlak ve konut sektöründe Avrupa'nın en iyi oyuncularından biri olduğunu dile getiren Yazıcı, 2013 Aralık 2014 Aralık ayları arasındaki artış oranının yüzde 16 iken, bu rakamın İstanbul'da yüzde 25.5 olarak gerçekleştiğini söyledi. Yazıcı, konut fiyatlarının 2014 Ekim-2015 Ekim döneminde yüzde 18.6, İstanbul'da ise yüzde 26.4 düzeyinde artış kaydettiğini belirterek: "Küresel tabloya bakıldığında Türkiye'deki ekonomik ve siyasi belirsizliğin olduğu dnemlerde de tüketiciler konuta yatırım yapmayı sürdürüyor." ifadelerini kullandı.

Markalı konutlar en çok hangi ilçelerde değerlendi? Ayrıntılar için tıklayın...

Konut kredisi büyümelerinde Türkiye birinci sırada
IMF tarafından yapılan son araştırmaya referansla, Türkiye'nin konut kredisindeki reel artışta 44 ülke arasında ilk sırada geldiğini de vurgulayan Yazıcı, Türkiye'deki reel arttışın yüzde 17.1, Kolombiya'daki reel artışın ise yüzde 14.9 olarak gerçekleştiğini belirtti. Bu kategoride üçüncü sırada yer alan Çin'deki artış ise yüzde 13.1 oldu.

Yazıcı Türkiye'de konut yatırımının belirsizlik dönemlerinde bile etkileyici bir performans sergilediğini aktararak, 2016 yılının sektör açısından kritik olduğunu belirtti.