Konut kredisi faizleri nasıl düşer?

İnder Başkanı Nazmi Durbakayım, son bir senede yüzde 0.85'lerden 1.10 bandına sıçrayan konut kredisi faizlerinin "mortgage yasasının" sağlıklı biçimde işlemesi halinde düşüş kaydedebileceğini söyledi

Konut kredisi faizleri nasıl düşer?

Son bir sene içerisinde konut kredi faizlerinde yaşanan ani sıçramayı değerlendiren İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, mortgage yasasının sağlıklı işlemesi durumunda yeniden bir düşüş kaydedilebileceğini açıkladı. Geçen yıla aylık yüzde 0.85 faiz oranıyla başlayan konut kredi faizlerinin 1.10 bandına yükseldiğini vurgulayan Durbakayım:

"2016'da istikrarın en belirleyici faktörü konut kredisi faiz oranlarında olacak. Mevcut faizler aylık 1-1.2 düzeyinde. Eğer mortgage yasası tam işlerse faizler aylık yüzde 0.60-0.70 seviyelerine inebilir." ifadelerini kullandı. Durbakayım bu koşullarda konut alıcısının üzerindeki yükün de büyük ölçüde kalkacağını savundu.

Takipteki kredilerde düşüş
Son 10 yılda kredi kullanarak konut satın alımlarının 414 milyon liradan 141 milyar TL'ye yükseldiğini, bu artışın da 340 kat anlamına geldiğini vurgulayan Durbakayım, takibe düşen kredi miktarında da son on yılın en düşük seviyesine gerileme yaşandığını söyledi. Durbakayım, bankalardan kullanılan 141 milyar liralık kredinin 667 milyon liranın yüzde 0.5'lik kısmının sorunlu kredi olarak ortaya çıktığını vurgulayarak: "Bu oran diğer sektörlerde yüzde 3 düzeyindedir..." ifadelerini kullandı. 

Tüketiciye yüzde 10 ek yük
Konut kredi faiz artışının tüketiciye yüzde 10'luk bir ek yük getirdiğini söyleyen Keller Williams Ülke Direktörü Emre Erol da, gayrimenkulün güvenli bir yatırım aracı olmasından dolayı satışların yükseleceğini belirtti. Erol, buna rağmen, konut kredi faizlerindeki yüksekliğin borçlanma ile satın alma eğiliminde düşüşe neden olacağını da sözlerine ekledi.