Konut satışında tehlike çanları

EVA Gayrimenkul tarafından hazırlanan Periskop Analiz Şubat 2016 raporu, konut satışlarının geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2'lik daralma yaşadığını gösterdi.

Konut satışında tehlike çanları

EVA Gayrimenkul Değerleme tarafından her ay düzenli olarak hazırlanan Periskop Analiz raporunun Şubat 2016 dönemine ait verileri, konut sektöründeki daralma belirtilerine vurgu yaptı. Bu dönemde, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 2 düzeyinde konut satış düşüşü yaşandığını gösteren Periskop Analiz'e göre, düşüş eğilimi İstanbul ve Ankara'da yüzde 6, İzmir'de ise yüzde 4 düzeyinde gerçekleşti. 

Konut satışlarında daralma emaresi
Periskop Analiz'in Şubat 2016 verilerine göre konut sektörü eksi yönlü bir satış ivmesi içine girdi. Raporda altı çizilen hususlardan bazıları şöyle:

- Konut kredilerindeki değişim: Ocak 2016 itibarıyla son bir yıllık zaman diliminde konut kredisi kümülatif değişimi yüzde 14 arttı. Geçen yıl yüzde 13 büyüme gösteren konut kredileri bu yılın aynı döneminde yüzde 14 büyüdü.  Kredi miktarınad 2016'nın ilk aylarında durağanlaşma bekleniyor. Yıl içinde yeniden hareketlenme yaşanacak. İpotekli konut satışlarında yüzde 25'lik düşüş kaydedildi. 

Konut satışında tehlike çanları

- Konut satışlarında gerileme: 2016 Ocak itibarıyla toplam konut satışları, yüzde 1.87 oranında düşüş yaşadı.

- Şehirlere göre konut satışlarındaki düşüş: 2015 yılı Ocak ayına kıyasla konut satışlarında yüzde 2'lik daralma kaydedildi. Son iki yılın aynı dönemindeki daralma yüzde 4 düzeyinde. İstanbul'daki satışlardaki daralma yüzde 6 düzeyinde. Bu düşüş İzmir'de yüzde 4, Ankara'da ise yüzde 6 oranında. 

Konutta rekor satışın önündeki engel: Faiz... Ayrıntılar için tıklayın...

- Şubat ayında düşüş beklentisi: Konut satışında Şubat 2016 döneminde, küçük çaplı da olsa bir düşüş ya da aynı düzeylerde seyir bekleniyor.

- Konut kredilerindeki artış: Şubat ayında 10 yıllık vadeli kredi maliyetleri yüzde 1.14-1.19 arasında değişiyor. 100.000 TL'lik kredi için 10 yıllık vadede aylık 1.533 TL, 5 yıllık vadede ise 2.310 TL düzeyinde ödeme yapıldı. Takipteki kredilerin toplam hacmi, kredi miktarı ile aynı hızda büyüme kaydetmemesi Türkiye için olumlu bir gösterge olarak değerlendiriliyor.