Konut sektöründeki seferberlik yabancı yatırımcıyı etkilemedi

15 Temmuz etkilerinin kırılmasına yönelik hamleler yabancı yatırımcıyı etkilemedi. TÜİK verilerine göre, yabancıya konut satışındaki düşüş devam ediyor

Konut sektöründeki seferberlik yabancı yatırımcıyı etkilemedi

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan Ağustos 2016 dönemine ait konut satış istatistiklerini iki farklı açıdan okumak mümkün. Bunlardan ilki, sektörün konjonktürel-dönemsel sorunları ve bunlara eklenen 15 Temmuz geriliminin yarattığı baskının çok çabuk kırıldığını gösteriyor. Elbette bunda GYODER ve Emlak Konut gibi öncü kuruluşların geliştirdiği kampanyalar ve Hükümetin yaptığı baskı ile konut kredisi faizlerinin yüzde 1'in altına düşmesi gibi önlemlerin büyük bir rol oynadığı açık. İkinci ve olumsuz tabloda ise, yabancı yatırımcıların Türkiye konut piyasasına yönelik ilgi kaybının sürdüğünü görüyoruz.

Yabancılara Konut Satışı Mayıs/Ağustos(Kaynak TÜİK)
Nisan 1.581
Mayıs 1.612
Haziran  1.543
Temmuz 1.044
Ağustos 1.512

 

 

 

 

 

 

Yabancıya satış dışındaki kritik kategorilerde düzelme eğilimi
Alınan önlemler, sektörün darboğazı aşmasında önemli bir rol oynamış gibi gözüküyor. Konut satışını ilgilendiren kritik kategorilerin hemen hemen bütününde yaşanan yükselme eğilimi bunu doğruluyor. Bu kategorileri ve artış oranını şöyle sıralayabiliriz: 

- Toplam satışlar 2015 yılının Ağustos ayına göre yüzde 2;

- İpotekli satışlarda 2015 yılının Ağustos ayına göre yüzde 1.2,

- Birinci el konut satışlarında 2015 yılının Ağustos ayına görü yüzde 1.1...

Söz konusu artış oranlar kuşkusuz önemli bir yükselmeye işaret etmiyor. Ancak neredeyse kriz olarak nitelendirilebilecek uzun süreli bir gerileme eğiliminin de sonlandığı ve küçük çapta da olsa yükselmenin yaşandığını göstermek gibi bir önem taşıyor.

Yabancıya satış kategorisi kan kaybetmeyi sürdürüyor
Atılan adımlar ve alınan önlemlerin sektörde iyimser bir hava yaratacağına kesin gözüyle bakabiliriz. Ancak, özellikle 2016 yılını rekor satış hedefiyle kapatmayı hedefleyen sektör açısından büyük önem taşıyan "Yabancıya Konut Satışı" kategorisi için aynı şeyi söylemek mümkün değil.

 

Yabancıya Konut Satışındaki Düşüş-Son 6 ay(Kaynak TÜİK)
Mart %0.9
Nisan %14.4
Mayıs %18.7
Haziran  %31.6
Temmuz %48.5
Ağustos %26

 

 

 

 

 

 

Yabancıya satışta yüzde 26'lık düşüş

TÜİK verilerine göre 2016 yılının Ağustos ayında yabancılara yapılan konut satışı 1.512 adette kaldı. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 26 oranındaki bir düşüş yaşandı. Bu rakamlardan iki önemli sonuç çıkarabiliriz: 

1. 2016 yılının neredeyse büyük bir bölümünde yabancı yatırımcının Türkiye'den konut satın almasını engelleyen faktörlerde herhangi bir iyileşme yaşanmadı. Yabancı yatırımcının Türkiye konut piyasasına ilgisizliği sürüyor

2. 15 Temmuz sonrasında geliştirilen kampanyalar ve Hükümet hamleleri, iç piyasanın canlanmasını sağlasa da, yabancı yatırımcı üzerinde herhangi bir etkide bulunmadı. Ya da, yabancıya satış kategorisindeki çok daha vahim bir düşüşün önüne geçmekten başka bir şeye yaramadı. 

Iraklılar ilk sırada
Ağustos 2016 döneminde uyruklarına göre yabancı alımlarında ilk sırayı Iraklılar aldı. 267 konut satın alan Iraklıları 173 konut ile Suudiler, 155 konut ile Kuveyt ve 117 konut ile de Ruslar izledi. Yabancıların en yoğun ilgi gösterdiği şehirler ise 390 satış ile İstanbul, 370 satış ile Antalya ve 111 satış ile Bursa takip etti.