Konuta devlet desteği için geri sayım

Konut satın almak isteyenlere 15 bin TL'lik devlet katkısı öngören Konut Hesabı 26 Ağustos'ta başlıyor. Bankalara açtıkları hesapla programa katılım sağlayan yatırımcılar, 60 ayda 75 bin TL biriktirmeleri halinde 15 bin TL devlet katkısı alacak

Konuta devlet desteği için geri sayım

64. Hükümet Eylem Planı'nda yer alan ve konut alıcısına 15 bin TL'ye kadar destek sunmayı hedefleyen "Konut Hesabı" uygulaması 26 Ağustos'ta başlayacak. 26.02.2016 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğü giren "Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik" ile ayrıntıları belli olan uygulamayla, ilk kez konut satın alacak Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarına 15.000 TL'yi geçmeyecek şekilde devlet katkısı sunulacak. 

İlk ödemeler 2019 tarihinde yapılacak
26 Ağustos tarihinde başlayacak uygulama ile 3 yıl boyunca, açtıkları mevduat hesabı ya da katılım fonu hesabı ile düzenli birikim sağlayan yatırımcılara 15.000 TL tutarında bir destek sunulacak. Gayrimenkul sektörü tarafından olumlu ama geliştirilmesi gereken bir proje olarak nitelendirilen "Konut Hesabı" uygulamasında devlet ilk ödemesini 2019 yılında yapmaya başlayacak. 

Konut hesabından yararlanmanın koşulları
Konut hesabı ve devlet desteğinden yararlanmak isteyen kişiler ilk olarak bankalardan mevduat hesabı ya da katılım fonu hesabı açmakla yükümlü olacak. Konut sahibi olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yararlanabileceği uygulama kapsamında başvuruda bulunun kişiler, bu koşulları yerine getirdiklerine dair sorguya tabi tutulacak. 

Konut edinim tarihinin yüzde 20'si kadar destek
Konut destek programıyla ilgili olarak uygulamaya alınacak esaslar şöyle:

- Ortak konut hesabı açmak mümkün olmayacak
- Bir kişinin birden fazla hesabı olamayacak.
- Bir bankada açılan hesap başka bir bankaya taşınamaycak.
- Devlet katkısı konut edinim tarihindeki birikimi esas alacak. Bu birikimin yüzde 20'si Devlet tarafından ödenecek.
- Devletin toplam katkısı ise 15.000 TL ile sınırlı olacak. 
- Hesaba, bir defaya mahsus olmak üzere 30 bin TL'ye kadar toplu para yatırma hakkı sunulacak. 
- Düzenli ödemeler 250 TL ile 2.500 TL arasında değişecek.