Rusların konuta ilgisi sürüyor

Türkiye-Rusya ilişkilerindeki gerilimin yabancıya konut satışını nasıl etkileyeceği sorusu gündemdeki önemini korumayı sürdürüyor. TÜİK tarafından açıklanan son verilere göre ise Rusların ilgisinde herhangi bir düşüş gözlemlenmiyor.

Rusların konuta ilgisi sürüyor

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan gerilimin Rus yatırımcının Türk konut sektörüne ilgisinde bir düşüş yaratıp yaratmayacağı konusu ülke gündemini uzun süre meşgul etti. Türk Gayrimenkul sektörü temsilcileri iki ülke arasındaki gerilime ilişkin açıklamalarında temkinli bir üslup tuttursa da "tehlikenin" potansiyelinin farkındaydı. Zira turizm başta olmak üzere, Rusya'da faaliyetlerini sürdüren Türk şirketlere yönelik ambargo kararıyla büyüyen "zarar çizelgesinin" aşağı yönlü ivmelenmesi olasıydı. 

2015'te Ruslara 2 bin 36 konut satıldı
Ancak ilk emareler, korkulanın gerçek olmadığını gösterdi. Kasım ayının üçüncü diliminde yaşanan ve Rus yatırımcının Türk konut piyasasına yönelik ilgisinde bir düşüş yaşanıp yaşanmayacağına ilişkin tahminleri destekleyecek ilk geçerli verilere, TÜİK aracılığıyla bugün ulaştık. Aralık 2015 dönemine ait Konut Satış İstatistikleri'ni kamuoyu ile paylaşan Türkiye İstatistik Kurumu, 2015'in bütününde Ruslara toplam 2 bin 36 adet konut satıldığını açıkladı.

İnşaat şirketlerinin Rusya'ya karşı B planı: Suudi Arabistan... Ayrıntılar için tıklayın...

Rusların ilgisi Aralık ayında da sürdü
Ancak bundan çok daha önemlisi uçak krizinin ardından yeterli bir tepki gösterme süresi bulunan Rusların ilgisinde herhangi bir düşüşün yaşanmaması oldu. TÜİK verilerine göre Ruslar, Aralık 2015 döneminde Türkiye'den 150 konut satın aldı.

Önceki aylarda nasıldı?
Bu rakam Rusların Türk konut piyasasına ilgisinin, en azından reaksiyonel bağlamda olumsuz yönde etkilenmediğini gösterdi. Kasım 2015'te Ruslara 136, Ekim 2015'te ise 191 konut satışı gerçekleşmişti. Bütüncül olarak yılın en sert düşüşünün yaşandığı Eylül 2015 döneminde de Ruslara yapılan satış, 115 adedi bulmuştu. Ruslara Ağustos ayında 155, Temmuz ayında 195 satışı gerçekleştirilmişti.