Sektörün, Rusya'ya karşı B planı: Suudi Arabistan

Rusya ile yaşanan krizin ardından alternatif pazar arayışlarına yoğunlaşan Türk müteahhitleri rotasını, Suudi Arabistan ve Afrika'ya çevirdi. Pana Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Ufuk: "Hem Rusya'da kaybedilen cirolar kapatılır, hem de istihdam sağlanır..." dedi.

Sektörün, Rusya'ya karşı B planı: Suudi Arabistan

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizi ve takip eden günlerde Rusya'nın aldığı diplomatik ve ekonomik ambargo kararları bu ülkede faaliyetlerini sürdüren Türk müteahhitlerinin işlerinde ciddi daralmalara neden oldu. Bu şirketler, Rusya'dan doğan kayıpların giderilmesi adına alternatif pazar arayışlarına girerken, diplomatik görüşmeler sonrasında en güçlü odak olarak Suudi Arabistan ve Afrika belirmeye başladı. 

Suudi Arabistan'ın açığını Türk müteahhitleri kapatacak... Ayrıntılı bilgi için tıklayın...

Rusya'dan iş almak zora girdi
Sürece ilişkin bir değerlendirmede bulunan Pana Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Ufuk, Rusya krizi ile birlikte Türk firmalarının pazarı kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını ve yeni arayışlara girdiğini söyledi. Bu arayışın sonucunda Suudi Arabistan ve Afrika pazarlarının büyük bir önem kazanmaya başladığını, artık iş almanın zora girdiği Rusya pazarının karşısında söz konusu ülkelerle ilişkinin önem kazandığını söyleyen Ufuk:

"Kendimize yeni pazarlar aramalıyız. Bunlardan biri de Suudi Arabistan olabilir. Suudi Arabistan’ın yaklaşık 2 milyon sosyal konuta ihtiyacı var ve bu ihtiyacı karşılamak için de hükümetle görüşmeler yapılıyor. Eğer Suudi Arabistan’daki işleri yüklenebilirsek Rusya’daki açığı kapatabiliriz"ifadelerini kullandı. 

Suudi Arabistan'da TOKİ kozu
Rusya piyasasının kriz nedeniyle daraldığı ve Irak piyasasının da eski canlılığını yitirdiği bu dönemde Suudi Arabistan'a yönelik girişimlerin sektöre önemli kazançlar sağlayacağını da belirterek, özellikle TOKİ üzerinden yürütülecek çalışmaların önemli bir fark yaratacağını söyledi. Ufuk, Afrika ülkelerine ilişkin değerlendirmesinde de Çinli firmalar ile çalışmaktan yorulan Afrikalılara yönelik doğru politikaların Rusya krizinden doğan kayıpların da önüne geçeceğini söyledi. 

Firma Bilgisi: Pana Yapı