Limak'tan 3. Havalimanı itirafı

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, 3. Havalimanı proje alanı zemininin "elverişsiz" olduğu yönündeki açıklamaları doğrulayarak: "Bozuk malzemenin bu kadar çok olduğunu tahmin etmemiştik..." dedi

Limak'tan 3. Havalimanı itirafı

Üçüncü Havalimanı'nın zemininin inşaat için elverişsiz olduğu yönündeki açıklamaları doğrulayan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, dolgunu bu derecede bozuk olabileceğini tahmin etmediklerini açıkladı.

3. Havalimanının zemini: Yük taşımayan ve sıkışmayan bozuk malzeme
Özdemir, söz konusu toprağı, yük taşımayan, sıkışmayan bozuk malzeme olarak tanımlayarak: "Bunu itiraf edebiliriz. Biz başlangıçta, tüm balçığı kaldıracağımızı düşünmemiştik. Zemin, yük taşımayan, sıkışmayan bozuk malzemeden oluşuyor ve bu biz bu malzemenin bu kadar çok olabileceğini tahmin etmemiştik..." ifadelerini kullandı. 

 

Limak'tan 3. Havalimanı itirafı

 

Özdemir'den çevre hassasiyeti
Doğal çevre üzerindeki olumsuz etkisiyle kamuoyu ve ekolojist hareketler tarafından eleştiriye maruz kalan 3. Havalimanı çalışmaları sırasında sorumlulukları olmamasına rağmen ÇED raporu oluşturduklarını da söyleyen Özdemir, proje nedeniyle kesilen ağaçların yerine 5 katını dikeceklerini de vurguladı. Özdemir: "Anlatamadığımız, doğa dostu işlerimiz oldu. Bölgede ilkel madencilik sonucu doğa talan ediliyordu." dedi. 

Üçüncü Havalimanı Kule Tasarım Yarışması'nı kim kazandı? Öğrenmek için tıklayın...

Çalışmalar hızlandı, açılış 10 ay erkene alındı
Açıklamaları sırasında, Üçüncü Havalimanı Projesinin ilk etabının 26 Şubat 2018 tarihine çekildiğini de belirten Özdemir, isteğin Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın isteği üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın doğum gününe denk gelecek şekilde planlandığını da belirtti. Özdemir:

"Ayrıca Bakanımız, 3. Havalimanının birinci etabının 2018'in ilk çeyreğinde tamamlanmasının ticari yönden ve Türkiye'nin çıkarlarına uygun olduğunu vurguladı. Bu durumda sözleşmeye göre 2018'in son çeyreğinde bitmesi planlanan birinci etabın 10 ay önce tamamlanması hedefleniyor. " dedi.