Limak'tan Afrika'ya dev yatırım

Limak Çimento'ya bağlı Limak Afrika, 58 milyon Euro yatırım bedeline sahip çimento fabrikasının temellerin attı. İşletmenin 2017 yılının ilk çeyreğinde hizmete alınması planlanıyor

Limak'tan Afrika'ya dev yatırım

Limak Çimenko Grubu'nun yöresel bir ortakla kurduğu Limak Afrika isimli şirket 2017 yılında hizmete alınması planlanan Fildişi Çimento Fabrikası'nın temellerini attı. Fildişi Sahili'nin Abidjan şehrinde projelendirilen fabrika, limana yaklaşık 20 kilometrelik bir mesafede yer alıyor. Tesis tamamlandığında 1 milyon ton çimento öğütme ve paketleme ile 1 milyon ton hazır beton üretim kapasitesi ile çalışmaya başlayacak. 

Limak'tan uluslarası yatırım
Fildişi Sahili Başbakanı Daniel Kablan Duncan ve Devlet Bakanı Hamed Bakayoko gibi devlet erkanının da katıldığı temel atma töreninde Türkiye Abidjan Büyükelçisi Esra Demir ve Limak Şirketler Grubu Yönetim kurulu Başkanı Nihat Özdemir de hazır bulundu. Törende yaptığı konuşmada Fildişi Sahili'nin genç ve dinamik 23 milyonluk nüfusu ile geleceği parlak bir ülke konumunda bulunduğunu söyleyen Nihat Özdemir:

"Batı Afrika'nın en büyük ekonomilerinden biri olan Fildişi Sahili, özelikle alt yapı, enerji, konutlaşma ve telekomünikasyon alanlarında yatırımcılar için bir cazibe merkezi haline gelmeyi başarmıştır..." ifadelerini kullandı. 

İnşaatın Afrika'daki merkezi
Özdemir, ülkenin inşa sektörüne hem inovasyon hem de farklı ürün yelpazesi ile destek sunmayı hedeflediklerini belirterek, 2017 yılında tesisin devreye girmesiyle birlikte bir BIMS blok üretim tesisi ve prefabrike ürünler fabrikası yatırımı ile yola devam etmeyi hedeflediklerini söyledi. 

Limak Ankara Garı projesiyle ilgili video habere ulaşmak için tıklayın...

Özdemir: "Limak olarak çimento sektöründeki hedefimizin yanı sıra, inşaat, altyapı, enerji dağıtımı ve turizm alanlarında da Fildişi Sahili'nde yatırıma hazırız. Fildişi Sahili'nin başarılarına katkı sağlamak için harcayacağımızı paylaşmak isterim" dedi.