Maketten konut satışında bunlara dikkat!

Maketten konut satışlarında mağdur olmak istemiyorsanız, aşağıda sıraladığımız hususlara azami ölçüde dikkat etmeniz gerekir. Maketten konut satışlarında bunlara dikkat!

Maketten konut satışında bunlara dikkat!

Maketten konut satışları için son yıllarda yapılan yasal düzenlemeler, vatandaşın mağdur olmasını ortadan kaldırmasa da önemli. İnşaatı tamamlanmamış ya da inşaat halindeki bir konut projesinin maketi üzerinden yapılan satışlarda oldukça önem arz eden hususlar bulunuyor. Siz de böyle bir alım gerçekleştirecekseniz, dikkat etmeniz gereken konuları aşağıda açıkladık. Maketten konut satışında bunlara dikkat!

Peşinatı az tutun…

Maket üzerinden bir konut alacaksanız, öncelikle yapmanız gereken, projeyi yapan inşaat şirketinin güvenirliliğine dikkat etmeniz. Bunun için söz konusu şirketin daha önce tamamladığı, teslim ettiği projelerdeki durumuna bakarak, sıkı bir incelemeden geçirebilirsiniz. Tabii peşinat miktarını elinizden geldiği kadar düşük tutmanız da yararınıza olacaktır.

Uzmanından yardım alın…

Maketten ev alacakların sadece sunulan makete bakarak karar vermemeleri gerekir. Nitekim maketten beğenerek aldığınız ev, teslim edildiğinde bir hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Bunun için ise yapmanız gereken, inşaat şirketinden ruhsatı incelemek üzere istemeli ve mümkünse bir uzman yardımıyla bu değerlendirmeyi yapmalısınız.

MAKETTEN KONUT SATIŞI SÖZLEŞMESİ İÇİN TIKLAYIN... 

Sözleşme önemli…

İnşaat şirketi ile yapacağınız sözleşmelerin anlaşılır olması da oldukça önemli. Sözleşmelerin 12 punto ile yazılması ve ekinde mahal listesi denilen dairenin içerisinde ve projede kullanılacak malların listesi istenmeli.

Maketten konut satışında bunlara dikkat! 

Maketten konut satışından cayma hakkınız var mı?

Bu satışlarda kanun size cayma hakkı da tanıyor. Yani şüpheye düştüğünüz herhangi bir durum oluştuğu takdirde, istediğiniz her an cayma hakkınız kanunlarca sağlanmış durumda. Eğer cayma hakkınızı kullanırsanız, bu durumda ödediğiniz tüm paraları da alırsınız. Fakat burada unutmamanız gereken, şirketin paranızı proje bitene kadar ödememe hakkına sahip olduğudur.