Bakan Kurum'dan Millet Bahçeleri açıklaması

16 ülkeden belediye başkanlarının katılımıyla gerçekleştirilen Dünya İdare Kentler Birliği 1. Genel Kurulu'nda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Millet Bahçeleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu

Bakan Kurum'dan Millet Bahçeleri açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Millet Bahçeleri projesi ile her yaştan insanın yararlanabileceği, sosyal alanlarla zenginleştirilmiş yaşam alanlarının oluşturulacağını söyledi. 16 ülkeden belediye başkanlarının katılımıyla gerçekleştirilen Dünya İdare Kentler Birliği 1. Genel Kurulu'nda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: "Ankara'da 2 milyon metrekarelik ek yeşil alan oluşturulacak." dedi.

Yeşil alan İstanbul'da yüzde 10, Ankara'da yüzde 6 büyüyecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, ilk etap olarak belirlenen 100 günlük süre zarfında 33 kentte millet bahçesi yapılacağını ve yerel seçimlere kadar da 81 ile Millet Bahçesi yapma planlarının bulunduğunu vurguladı. Bugün itibarıyla Ankara'da projelendirilen Millet Bahçeleri'nin büyüklüğünün yaklaşık 2 milyon metrekareye ulaştığını vurgulayan Murat Kurum: "Bu Millet Bahçeleri ile Ankara'daki yeşil alan miktarını yaklaşık yüzde 6 oranında artırıyoruz. Çok önemli bir oran bu. İstanbul'da Atatürk Havalimanı'nın yerine de Millet Bahçesi Yapılacak. Böylece İstanbul'da kişi başına düşen yeşil alan miktarı da yüzde 10 oranında artacak..." dedi. 

Millet Bahçesi için son adres Nakkaştepe

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son seçimler öncesinde kamuoyu ile paylaştığı Millet Bahçeleri projesine dahil olacak mekanlar belirleniyor. Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre Millet Bahçesi olacak yerler arasına Üsküdar Belediyesi sınırları içinde yer alan ve İstanbul Boğazı'nın incilerinden biri olarak kabul edilen Nakkaştepe de girdi. 

Eylül ayında açılacak

Yaklaşık 50 bin metrekarelik alanlda hayata geçirilmesi planlanan bu proje için çalışmaların hız kazandığı öğrenildi. Nakkaştepe'nin Millet Bahçesi olarak şekillenmesi ve hizmete alınması ise Eylül ayını bulacak. Proje bünyesinde açık ve kapalı oyun sahalarının yanı sıra Macera Adası gibi tematik eğlence alanları yer alacak. Piknik bölgeleri, spor ve egzersiz aletleri, yaya yürüyüş yolları, biyolojik gölet ve ahşap uçlu yollarla da zenginleştirilecek Nakkaştepe Millet Bahçesi'nde, ahşap seyir terasları, köprüler, mini spor sahası, kamp alanları, okuluk alanları ve doğal keyif atölyelerine de yer verilecek. 

Zeytinburnu'na 94 bin metrekarelik Millet Bahçesi

Türkiye'de hizmete açılacak ilk Millet Bahçesi için çalışmalar son aşamaya geldi. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yaklaşık 4 senedir üzerinde çalışılan projede ilk kazma önümüzdeki aylarda vurulacak. Proje 94 bin metrekarelik alan üzerine yayılacak

Türkiye'nin ilk Millet Bahçesi Beştelsiz Mahallesi'nde

22 Mart 2016 tarihinde tapusu alınan ve ilk proje çalışmaları başlatılan Beştelsiz Mahallesi'ndeki askeri lojmanlar üzerinde hayata geçirilecek Millet Bahçesi için çalışmalar sonbahar aylarında başlayacak. Millet Bahçesi'ne dönüşen alan üzerinde yaşayan askeri personelin ise Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Başakşehir 5'inci Etap'ta inşa edilen askeri lojmanlara taşınması planlanıyor. 

Zeytinburnu Millet Bahçesi'nin detayları

- 94 bin metrekarelik dev bir alan üzerinde inşa edilecek
- Projede 3.500 metrekarelik biyolojik gölet, spor sahaları, renkli bitki deresi, 6 adet egzersiz istasyona bulunacak.
- 3 adet çocuk alanı
- 3 metre genişliğinde 2 kilometrelik koşu alanı
- Kaya bahçeleri
- Şifalı Bitkiler Bahçesi

 

Zeytinburnu'na 94 bin metrekarelik Millet Bahçesi

 

Millet Bahçeleri için çalışmalar sürüyor

Millet bahçeleri için hazırlıklar son aşamaya geldi. Taslak çalışmaya göre 17 ilde, 28 millet bahçesi yapımı planlanıyor. Planlanan millet bahçeleri için yaklaşık olarak 3 milyar liralık harcama öngörüldü. 

Mangal ve tesis olmayacak

İstanbul’da Validebağ, Zeytinburnu Beştelsiz, Ayazma’nın da aralarında olduğu 11 millet bahçesi planlanırken, Ankara için Atatürk Kültür Merkezi ve Gölbaşı belirlendi. Yetkililer ise yapılacak olan millet bahçelerinde restoran, cafe, tesis gibi binalar ile mangal yapılacak alanların düşünülmediğini belirtti. 

Toplam 712 bin metrekarelik alan Millet Bahçesi olacak 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kullanılmayan 6 eski stadın 'Millet Bahçesi' olacağını açıklamasının ardından mülkiyeti Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'ne ait olan Batman, Malatya, Sivas, Trabzon, Akçaabat, Giresun, Hatay ve Samsun stadyumları Millet Bahçesi olması için hazineye devredilecek. Böylece 712 bin metrekarelik alan Millet Bahçeleri olarak vatandaşların hizmetine sunulacak. 

Peki, hangi stadlar Millet Bahçesi olacak, Millet Bahçesi nerelere yapılacak? 

Millet Bahçeleri nerelere yapılacak? 

1- Diyarbakır Atatürk Stadı / 49,723 metrekare
2- Sakarya Stadı / 30 bin metrekare 
3- Samsun 19 Mayıs Stadı / 102,800 metrekare
4- Hatay Stadı / 46,346 metrekare 
5- Giresun Stadı / 30,339 metrekare
6- Trabzon Akçaabat Stadı / 22,440 metrekare 
7- Sivas Stadı / 55,316 metrekare 
8- Malatya Stadı / 38,587 metrekare
9- Batman Stadı / 22,584 metrekare 
10- Mersin Stadı / 50,926 metrekare
11- Adana 5 Ocak Stadı / 45,510 metrekare
12- Eskişehir Atatürk Stadı / 54,442 metrekare
13- Gaziantep Kamil Ocak Stadı / 45,030 metrekare
14- Trabzon Avni Aker Stadı / 57,624 metrekare 
15- Bursa Atatürk Stadı / 61,319 metrekare 

Türkiye'nin ilk Millet Bahçesi için 'Türkiye'nin ilk Millet Bahçesi için imzalar atıldı' haberimizi inceleyebilirsiniz.