Türkiye'nin ilk Millet Bahçesi için imzalar atıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Atatürk Havalimanı'nın Millet Bahçesi'ne dönüştürüleceğini açıklamasının ardından ilk adım Eskişehir'de atıldı. 54 bin metrekarelik eski Eskişehir stat alanının Millet Bahçesi'ne dönüşümü süreci resmen başlamış oldu

Türkiye'nin ilk Millet Bahçesi için imzalar atıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Atatürk Havalimanı'nın Türkiye'nin en büyük Millet Bahçesi'ne dönüşümü müjdesini vermesinin ardından başlayan çalışmalar Eskişehir'de somut bir adıma dönüştü. Eskişehir'in 54 bin metrekarelik alana yayılan stadyum alanının Millet Bahçesi olarak dizaynıyla ilgili olarak Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ile Türk Dünyası Vakfı arasında imzalar atıldı. 

Eski stadyum alanlarının Millet Bahçesi'ne dönüşümünde ilk adım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eski stadyum alanlarının Millet Bahçesi olarak değerlendirilmesi yönündeki önerisi doğrultusunda ilk somut adım Eskişehir'de atıldı. Eskişehir stadyumunun bulunduğu 54 bin metrekarelik eski Eskişehir Stadyum alanının Millet Bahçesi'ne dönüşümü için TOKİ ile Türk Dünyası Vakfı arasında mütabakat imzalandı. İmza törenine Türk Dünyası Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Milli Eğitim Eski Bakanı Nabi Avcı ile TOplu Konut İdaresi Başkanı Mehmet Ergün Turan'ın yanı sıra Eskişehir Valısı Özdemir Çalacak da katılım gösterdi. 

Millet Bahçeleri devrim niteliğinde bir karardır

Mülkiyeti Toplu Konut İdaresi Başkanlığında olan Eskişehir stat alanının Millet Bahçesi'ne dönüştürülmesi yolunda atılan imzaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, Millet Bahçeleri projesinin yaşadığı kent için endişe duyan vatandaşlar için devrim niteliğinde bir karar olduğunu söyledi. Turan, TOKİ mülkiyetindeki Eski Eskişehir stadyumunun Millet Bahçesi olma yolunda Türk Dünyası Vakfı'na devredildğini belirterek: "Mevcut eski stadyumun yıkım işlerini Eskişehir valiliği işbirliği ile gerçekleştiriyoruz. Millet Bahçesi yapımı için Türk Dünyası Vakfı ile koordinasyon içerisinde olacağız." ifadelerini kullandı. 

7 Eski stadyum daha Hazine'ye devredilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kullanılmayan 6 kadar eski stadın Millet Bahçesi'ne dönüşümüyle ilgili açıklamasının ardından harekete geçen Toplu Konut İdaresi Başkanı, kendi mülkiyetindeki 7 eski stadyumu daha Millet Bahçesi olma yolunda Hazine'ye devredeceğini açıkladı. Toplam büyüklükleri 633 bin metrekareyi bulan bu stadyumlar  şöyle:

- Batman
- Malatya
- Sivas
- Trabzon-Akçaabat
-Giresun
- Hatay
- Samsun

Diğer taraftan daha önce satışı gerçekleştirilen Sakarya ve Diyarbakır statlarının içinde de çalışmaların sürdüğünü ve bu statların da Millet Bahçesi olacağını belirten TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, "Gerçekleştirilecek bu imarlardan elde edilecek gelirler karşılığında da diğer stadyumların tamamlanması sağlanacaktı. Ancak Cumhurbaşkanımız bu statların bütünüyle Millet Bahçesi olmasını arz etti. Biz de stat arazilerini Millet Bahçeleri olması için hazineye devrediyoruz." ifadelerini kullandı. 

İstanbul'da Millet Bahçesi yerleri belirlendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Atatürk Havalimanı'nın Millet Bahçesine dönüştürüleceği müjdesinin ardından Toplu Konut İdaresi ve Emlak Konut da yeni "Millet Bahçeleri" için yer arayışına girmişti. Kurumlar araştırmalarını tamamladı ve İstanbul Pendik ve Maslak'taki dev arazilerin de millet bahçesine dönüşümü için karar alındı. 

TOKİ arazilerine yapılacak

3 yılda 50 millet bahçesi hedefiyle çalışmalarını sürdüren hükümet, Pendik ve Maslak'taki dev arazilerin dönüşümü için çalışmalarına yakın dönemde başlamayı planlıyor. Kayaşehir, Ataköy Baruthane ve Niğde gibi lokasyonlarda pilot uygulamaları sürdürülen "Millet Bahçesi Konsepti" ile toplamda 2 milyon metrekarelik alanı kapsayan bir genişliğe ulaşılacak. Projelerin TOKİ mülkiyetindeki arazilerin üzerine yapılması planlanıyor. 

Maslak ve Pendik'e de millet bahçesi geliyor

İstanbul Atatürk Havalimanı'nın hava ulaşımına kapanmasının ardından nasıl bir işlev göreceği yolundaki tartışmalara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta nokta koymuştu. Erdoğan, Atatürk Havalimanı'nın Millet Bahçesi'ne dönüştürüleceğini açıklayınca, hava eğitim ve sınırlı uçuş gibi daha önce tanımlanan sektörel faaliyet planı ya da otel, AVM ve konut gibi yapılaşmaya açma stratejileri de rafa kaldırılmıştı. Dünyanın en büyük Millet Bahçesi ve parkının oluşum haberinin ardından Toplu Konut İdaresi Başkanlığı da belirlenen hedefler doğrultusunda yeni yer arayışına girdi. 2023 senesine kadar ülke genelinde çok sayıda Millet Bahçesi inşa hedefini üstlenen TOKİ bunun için İstanbul'daki yer arayışlarına da başladı. Elde edilen bilgiler özellikle Maslak ve Pendik'te Toplu Konut İdaresi mülkiyetindeki arsaların "Millet Bahçesi' olarak değerlendirilmesi yönünde mutabakata ulaşıldığını gösteriyor. 

Atatürk Havalimanı 234 milyar değerinde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Atatürk Havalimanı'nı Millet Bahçesi'ne dönüştürme planını açıklamasının ardından değerleme uzmanları, bölgedeki birim fiyat hareketliliğini izleme çalışmalarına başladı. 11.7 dönümlük alana yayılması beklenen ve dünyanın en büyük şehir parkı hüvviyeti taşıyacak Atatürk Havalimanı arsasının metrekare değerlerinin 20 bin TL seviyesine çıkaracağı tahmin ediliyor. 

Atatürk Havalimanı arsa değeri 234 milyar TL

Mega kent İstanbul'a mega bir park kazandırma planı heyecan yarattı. Projenin hayata geçmesi ile birlikte Atatürk Havalimanı'na komşu parsellerde ve imarlı arsalarda önemli bir değer artışı yaşanacak. Milliyet'te yer alan habere göre Atatürk Havalimanı çevresinde Şenlikköy, Yeşilköy, Yeşilyurt, Ataköy 2, Ataköy 5 ve Ataköy 6 ile Ataköy 7, Ataköy 8, Ataköy 9 ve Ataköy 10 mahalleleri  bulunuyor. Mevcut arsa değeri 234 milyar TL olan Atatürk Havalimanı'nın imara açılmaması ve bütünüyle park alanına dönüştürülmesi halinde söz konusu mahallelerde büyük bir değerlenme bekleniyor. Dünyanın en büyük 3'üncü parkı olma statüsü taşıyacak projeyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye Veri İŞleme Merkesi Strateji ve İş Geliştirme Direktörü Ömer Türkoğlu, ortalama metrekare arsa değerlerinin 20 bin TL'nin üzerine çıkma olasılığı üzerinde durdu.

Dünyanın en büyük üçüncü parkı olacak

Atatürk Havalimanı'nın Millet Parkı'na dönüştürülmesiyle birlikte dünyanın en büyük 3'üncü şehir parkına İstanbul sahip olacak. Halen dünyanın en büyük parkı Rusya'daki Bitsevsky Park'ın toplam büyüklüğü 18 dönüme ulaşırken, 500'ün üzerinde bitki türünün bu park bünyesinde korunduğuna dikkat çekiliyor. Amerika Los Angeles'teki Griffith Park ise 17.4 dönümlük bir alana yayılıyor. Atatürk HAvalimanı'nın şehir parkına dönüştürülmesi halinde 11. 700 dönümlük büyüklüğüyle dünyadaki çok sayıda benzerlerinin üstüne çıkılmış olacak. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamıştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uzun süredir yapılaşmaya açılacağı yönündeki tartışmaların merkezinde oturan Atatürk Havalimanı arazisiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. AK Parti'nin seçim beyannamesinde çok sayıda kentte millet bahçelerinin kurulması planının bulunduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan: "En büyük müjde bu. Atatürk Havalimanı millet bahçesi olacak." dedi. 

Yeni havalimanı 29 Ekim'de açılacak, eskisi millet bahçesi olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nda katıldığı bir programda Türkiye'nin dört bir yanında millet bahçesi ve çevreci yatırımlar gerçekleştireceklerini açıkladı. Kendilerinin çevreci bir iktidar olduğunu ve milyarlarca ağaç diktiklerini dile getiren Erdoğan: "Bazı illerimizde millet bahçeleri kuracağız. Konya'da Konya stadı vardı örneğin. Onun yerine millet bahçesi yapacağız." şeklinde konuştu. Erdoğan, İstanbul'da 3. Havalimanı'nın açılma planı ile birlikte yapılaşma ve imara açılma tartışmalarının merkezinde bulunan Atatürk Havaliman ile ilgili olarak da:  "Yeni Havalimanı 29 Ekim'de açılacak. Mevcut Atatürk Havalimanında da millet bahçesi olacak. En büyük müjde bu..." ifadelerini kullandı. 

Mega projelerin dönemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16 yıl içinde Avrasya Tüneli, Marmaray ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi girişimleri hayata geçirdik. Körfezin yıllardır süren çilesini bitirdik. Cumhuriyet tarihi boyunca 25 havalimanı yapılmış. Biz 26 tane daha ilave ettik. Havayolu halkın yolu oldu.  Siyasetin gücünü başkanlık sistemiyle dinamik hale getiriyoruz." ifadelerini kullandı. 

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan'ın açıklamaları

İstanbul'un 3. Havalimanı'nın hizmet vermeye başlamasına az bir zaman kala Atatürk Havalimanı ve arazinin akıbetinin ne olacağı sorusu yeniden gündeme geldi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bu alanın AVM ya da konut alanı olarak tahsis edileceğine ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek: "Atatürk Havalimanı İstanbul'a nefes aldıracak bir alan olarak düzenlenecek. Konut ya da alışveriş merkezine dönüşüm söz konusu bile değil..." ifadelerini kullandı

3. Havalimanı'na taşınma planının ayrıntılarını öğrenmek için tıklayın...

3. Havalimanı'nda sona doğru

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yüzde 73'lük kısmı tamamlanan İstanbul'un 3. Havalimanı'nın hizmete girmesiyle birlikte Atatürk Havalimanı arazisinin ne olacağı sorusunu yanıtladı. Habertürk'ten Esra Nehir imzalı habere göre Ahmet Arslan Atatürk Havalimanı'nın kentin ihtiyaçları doğrultusunda şekilleneceğini söyledi. Yeni Havalimanı'nın ilk etabının 29 Ekim 2018 tarihinde hizmete açılacağını vurgulayan Bakan Ahmet Arslan: "3. Havalimanı'ının bu etabı yılda 90 milyon yolcuya hizmet verecek." şeklinde konuştu.

İki havalimanını da kullanma imkanı yok

Bakan Ahmet Arslan, 3. Havalimanı'nın açılışının ardından Atatürk Havalimanı'nın devre dışı kalacağını, iki havalimanını da kullanmanın olanaksız olduğunu vurgulayarak: "Atatürk Havalimanı'nı ve İstanbul Yeni Havalimanı'nın aynı anda kullanamayız. İkisi de aynı hava koridorunu kullanıyor." şeklinde konuştu. Atatürk Havalimanı'nın yapılaşmaya açılacağı yönündeki söylentileri de değerlendiren Bakan Arslan: "Burası yapılaşmaya açılmayacak. İstanbul'a nefes aldıracak bir alan olarak kullanılacak. Burada çok sayıda bina ve terminal var. Belki fuar alanı olarak hizmet eder. İsteğimiz bu yönde. Ancak herhangi bir şekilde imara açılması ya da konut ve Alışveriş Merkezi şeklinde bir uygulama yaşanmayacak..." ifadelerini kullandı. 

Küçük uçaklar kullanmaya devam edecek

Atatürk Havalimanı'nın yeni düzen ile birlikte sınırlı sayıda iniş ve kalkış için yönlendirileceğini vurgulayan Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan: "Atatürk Havalimanı küçük uçakların iniş yapabileceği bir alan olarak kullanılabilecek." ifadelerini kullandı. Atatürk Havalimanı'nın daha önce sivil havacılık ve fuarcılık faaliyetlerine kanalize edilebileceği açıklanmıştı. 

Kanal İstanbul'da son durum

Diğer taraftan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul projesiyle ilgili olarak da: "Seçilen proje alanı üzerinde çalışmalar yapılacak. Bu çalışmalar jeoteknik, hidrolik modelleme gibi saha etüdü niteliği taşıyacak. Etüt proje bağlamında porjenin gerçekleştirilebilmesine yönelik finans modelleri üzerinde de çalışıyoruz. 2018 yılında yapım ihalesine çıkmayı planlıyoruz..." dedi.