Moody's yüklenmeye devam ediyor: TOKİ ve 6 bankanın da notu düştü

Moody's, Türkiye'nin kredi notunu düşürme kararının ardından İBB, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ'nin de notunu düşürdü. Kurum ayrıca 6 Türk bankasının da tahvil notlarını aşağıya çektiğini duyurdu

Moody's yüklenmeye devam ediyor: TOKİ ve 6 bankanın da notu düştü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin kredi notunu düşürme kararının ardından, T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin de notunu düşürdüğünü açıkladı. Moody's, 6 Türk bankasının da tahvil notlarını aşağıya çektiğini açıkladı.

Türkiye yatırım yapılabilir seviyesinin altına düşerken
Türkiye'nin kredi notunu düşüren ve kredi notunu yatırım yapılabilir düzeyin altına düşüren Moody's'in merceğine TOKİ, iki büyük belediye ve 6 Türk Bankası girdi. Bugün yapılan açıklamada İstanbul Büyükşehir Belediyesi, TOKİ ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ile 6 Türk Bankası'nın teminatlı tahvil notunu düşürdüğünü açıkladı.

Moody's'in gözünden Türkiye
Türkiye'nin 15 Temmuz şokunu atlattığı yönündeki açıklamalarının hemen ardından kredi notunu Baa3 düzeyinden Baa1 düzeyine çekme kararı alan ve Hükümet tarafından "siyasi bir karar" almakla suçlanan Moody's tarafından alınan bugünkü kararlarda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, TOKİ ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kredi notu: Baa3'ten Baa1'e çekti ve "görünümü" durağan olarak belirledi. 

6 bankaya kötü not
Diğer taraftan Moody's Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası, Akbank, Garanti Bankası, Şekerbank ve Denizbank'ın da teminatlı tahvil notlarını düşürdüğünü açıkladı.