Müteahhitlerin planı: Rusya'ya karşı Afrika ve Amerika

Türkiye Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün, Rusya, Irak ve Libya pazarlarındaki daralmanın, Sahra Altı Afrika ve Güney Amerika ülkeleriyle yapılan görüşmelerle aşılmaya çalışıldığını söyledi.

Müteahhitlerin planı: Rusya'ya karşı Afrika ve Amerika

Körfez ülkelerinde yaşanan güvenlik sorunları ve Libya'da yaşanan siyasi karışıklıkların ardından gelen Rusya krizi ile birlikte Türk müteahhitlerin yaşadığı pazar kaybı yakın tarihe dek gündemin en önemli maddeleri arasında yer alıyordu. Özellikle Rusya ile yaşanan "uçak krizi" ve sonrasında gelen ambargolarla birlikte zor günler geçiren Türk müteahhitlerinin alternatif anlaşmalarla kendine çıkış yolu bulduğunu söyleyen Türkiye Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mithan Yenigün, Sahra Altı Afrika ve Güney Amerika ülkelerinin bu stratejide önemli bir rol oynadığını vurguladı.

Afrika ve Güney Amerika'nın vaat ettiği
Ankara'da gerçekleştirdiği basın toplantısında Türkiye ekonomisi ve inşaat sektörünün durumu hakkında açıklamalarda bulunan TMB Başkanı Yenigün, yine de "Türkiye'nin geleneksel pazarları" olarak nitelediği Libya, Irak ve Rusya Federasyonu'nda yaşanan sıkıntıların, tüm dünyada Hükümetin desteğiyle yürütülecek arayışlarla bütünüyle aşılabileceği kanaatini aktardı. Yenigün:

 

Müteahhitlerin planı: Rusya'ya karşı Afrika ve Amerika

 

"Sektörün mevcut performansını sürdürebilmesinin, firmalarımızın önümüzdeki dönemde Orta Doğu, Orta Asya ve bazı Kuzey Afrika ülkelerindeki etkinliklerini devam ettirmeleri, Sahra Altı Afrika Ülkeleri gibi potansiyel arz eden pazarlardaki faaliyetlerini arttırmaları ve Güney Amerika Ülkeleri gibi yeni pazarlara girmeleri ile mümkün olabileceği düşünülmektedir. " dedi.

Bu doğrultuda yürütülen çalışmalarla Kongo, Panama, Gana ve Kamerun ile yeni sözleşmelerin imzalandığına, ayrıca Şili, Peru ve Ekvator pazarlarında da önemli adımlar atıldığına da dikkat çeken Yenigün, ambargonun kalkması ile dünyaya entegre olan İran'ın dev bir potansiyel içerdiğini de hatırlattı. 

Müteahhitler Birliği'nden 1 Kasım seçimleri değerlendirmesi... Ayrıntılar için tıklayın...

İnşaat sektöründen "lokomotif" vurgusu
Toplantıda, Devletin çeşitli kademelerinde yer alan bürokratların farklı dönemlerde, Türkiye ekonomosinin lokomotifi olarak "inşaat sektörü" vurgusuna itirazlarına rağmen, Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün'ün sektörü yeniden ekonominin "lokomotifi" olarak nitelediği görüldü Türk Müteahhitlik firmalarının 1972 yılından 2015 yılı sonuna dek, dünyanın 107 ülkesinde 8 bin 662 proje üstlendiğini ve bu projelerin toplam bedelinin de 322 milyar TL'ye ulaştığını vurgulayan Yenigün, GYSMH'nın yüzde 6'sını yaratan inşaat sektörünün 2 milyon kişiye istihdam sağladığını belirtti. Yenigün:

"sağlayan inşaat sektörü Türkiye'nin ekonomik kalkınmasında çok önemli bir rol oynamaktadır. Diğer sektörler üzerindeki doğrudan ve dolaylı etkileri dikkate alındığında, inşaat sektörünün Türk ekonomisindeki payı %30'lara ulaşmaktadır." dedi.