Narmanlı Han restorasyonu yıkımla başladı

Tarihi Narmanlı Han'ın restorasyonu, bahçede yer alan ağaçların kesimiyle başladı. Sivil toplum kuruluşları tepkili...

Narmanlı Han restorasyonu yıkımla başladı

İstiklal Caddesi üzerinde XIX. yüzyılın ortalarına dek giden tarihiyle dikkat çeken Narmanlı Han'da restorasyon çalışmaları tartışmalar eşliğinde başladı. Sivil toplum örgütlerinin büyük tepki gösterdiği çalışmalarda ilk iş olarak handaki ağaçlar kesildil

Narmanlı Han tartışması: Ağaçlar kesildi, duvarlar tahrip edildi
Tarihi Narmanlı Han restorasyonu Beyoğlu Kent Savunması ve Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi tarafından İstanbul 2 No'luKoruma Bölge Müdürlüğü'ne verilen şikayet dilekçesi eşliğinde devam ediyor. Narmanlı Han gibi kültür varlığına zarar verenlerle ilgili gerekli denetimlerin yapılması ve yasal yollar kullanılarak inşai faaliyetlerin acilen durdurulmasının istendiği Beyoğlu Savunması dilekçesinde , han duvarlarının tahrip edildiği ve avluda bulunan ağaçların kesildiği belirtildi. 

Narmanlı Han iskelesine suç duyurusu... Ayrıntılar için tıklayın..

Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi de yürütülen restorasyon çalışmaları ve bahçedeki ağaçların kesimiyle başlayan restorasyon çalışmaların durdurulması gerektiğini talep ederek:

"Narmanlı Han ve bölgedeki diğer yapıların içinde yapılacak her türlü kazının İstanbul Arkeoloji Müzeleri denetimine girmesi gerekmektedir. Müze denetimi dışında yapılacak kazılar içeriği bilinmeyen arkeolojik katmanların belgelenemeden yitirilmesine neden olabilir.” dedi.

Narmanlı Han
1831 yılında inşa edilen Narmanlı Han, Narmanlı ailesi tarafından 57 milyon dolara Mehmet Erkul ve Tekin Esen'e satılmıştı.