Noter Vekalet Ücreti

Noter Vekalet Ücreti 27.02 TL ile 46.57 TL arasında değişiyor. Fiyatlar her yıl farklılık gösterebiliyor

Noter Vekalet Ücreti

Noter Vekalet Ücreti demeyin bana. Öyle pahalıymış ki. İnsanın noter olası geliyor bu ücretleri görünce. Noter ne mi yapıyor? Araştırdım buldum. Noter; hukuki güvenliği sağlamak ve anlaşmazlıkları önlemek için işlemleri belgelendirir ve kanunlarla verilen başka görevleri yaparlar.

Noterler üç sınıfa ayrılır. İlk defa üçüncü sınıf bir noterliğe atanarak mesleğe girenlerin, işe başladıkları tarihte üçüncü sınıf hizmeti başlar. Noterin ikinci ve üçüncü sınıfta asgari hizmet süresi dörder yıldır. Bu sürenin sonunda noterin sınıfının yükselebilmesi, Adalet müfettişi tarafından hakkında düzenlenen son hal kağıdında olumlu kanaat belirtilmiş olmasına bağlıdır. Noterliğin sınıfının yükseltilmesi noterin sınıfına tesir etmez.

Noter Vekalet Ücretini öğrenir öğrenmez noter olmayı kafamıza koyduysak, bakalım nasıl olunuyormuş onu da öğrenelim. Bunun için öncelikle hukuk fakültesi mezunu olmak gerekiyor. Avukatlık stajı sonrasında noter olmak isteyenler, noterlik belgesi almak durumunda. Bu belgeyi de Adalet Bakanlığı veriyor. Son olarak da Münhal Bulunan Noterlik İlanlarını takip etmeli ve başvuruda bulunmalı.

Noter Vekalet Ücreti ne kadar?
Normal vekalet ücreti: 46.57 lira,

İmza sirküleri vekaleti: 33.27 lira,

Araç satış vekaleti: 62.62 lira,

Diploma tasdik ücreti: 27.02 lira.