Ordu-Giresun Havalimanı yatırım hevesini artırdı

Mayıs ayında hizmete açılan Ordu-Giresun Havalimanı, bölgeye yatırım ilgisinde önemli bir ivme yarattı. KAİAD Derneği Başkanı Murat Camadan, arsa ve konut fiyatlarında da dikkat çekici bir artış yaşandığını söyledi.

Ordu-Giresun Havalimanı yatırım hevesini artırdı

Türkiye ve Avrupa'nın deniz üzerine inşa edilen ilk havalimanı" sloganıyla Mayıs 2015 döneminde hizmete açılan Ordu-Giresun Havalimanı bölgeye yönelik yatırım ilgisinde önemli bir artışa neden oldu. Karadenizli İşadamları Derneği Başkanı Murat Camadan, başta turizm alanı olmak üzere bölgeye yatırım yapmak istiyen işadamı sayısında önemli bir artış yaşandığını belirterek;

"Özellikle Araplar yoğun ilgi gösteriyor. Havalimanının meyvelerini toplamaya başladık..." ifadelerini kullandı. 

Havalimanından doğan rant: Gayrimenkul sektörü değerlendi
Bölgeye yönelik ilginin konut ve arsa fiyatlarında da değer artışına sebep olduğunu, bu artışın da yüzde 100'e yakın bir düzey sergilediğini vurgulayan Camadan, Gülyalı ilçesinde 80 bin TL'ye satılan dairelerin 160 bin liraya kadar yükseldiğini söyledi. Camadan, metrekare birim fiyatının 100 liradan işlem gördü bir arsanın birim satış fiyatının da 300 TL'ye kadar çıktığının altını çizdi ve :

"Kent merkezi Altınordu İlçesi'nde havalimanı öncesinde 200 metrekare daire 200 bin TL civarında iken, havalimanının açılışının ardından 400 bin TL'ye sıçradı. 200 liralık daire fiyatları ise 350-500 bin TL'ye yükseldi.." dedi.

Ordu-Giresun Havalimanı, arsa fiyatlarını uçurdu... Ayrıntılı bilgi için tıklayın...

Bölgede arsa sıkıntısı yaşanıyor
Gayrimenkul sektöründeki canlılığın, mega projenin hayata girmesi ile büyük bir hızla artış gösterdiğini ve konut yapmak için arsa sıkıntısının gündeme geldiğini belirten Camadan, havalimanı açılışının Ordu Üniversitesi'nin de hızla büyümesine yol açtığını belirtti. Camadan bilimsel aktiviteler için bölgeye gelen bilim adamı sayısında da önemli bir artış kaydedildiğini vurgulayarak:

"Yeni otoyol projeleriyle birlikte bölgedeki emlak ihtiyacının daha da artması gündemde..." ifadelerini kullandı.