Pimi çekilmiş bir bomba: Akkuyu

Rusya ile Türkiye arasında yaşanan diplomatik kriz sonrasında Akkuyu'da çalışan Rus uzmanların ülkeyi terk ettiği haberlerini gündeme taşıyan CHP Mersin Milletvekili Atıcı, Akkuyu Nükleer'i pimi çekilmiş bir bombaya benzetti

Pimi çekilmiş bir bomba: Akkuyu

Rus uçağının düşürülmesinin ardından Türkiye ile Rusya arasında yaşanan ve başta ortak projeler ve inşaat olmak üzere ekonominin temel sektörler üzerinde ani yansımaları gözüken kriz her gün yeni bir boyut kazanıyor. Son olarak yaşananların ardından Akkuyu'da yapılmakta olan Nükleer Santralde çalışan Rus uzmanların Türkiye'yi terk ettiği açıklamaları gündeme düşerken, bu gelişmeyle birlikti "Ya santral çalışıyor olsaydı en olurdu?" sorusunu gündeme getirdi. 

CHP milletvekili gündeme taşıdı: Ruslar ülkeyi terk mi etti?
Söz konusu iddiayı gündeme, Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı taşıdı. Dün Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yaptığı bir basın toplantısı ile, Akkuyu'da çalışan Rus uzmanların ülkeyi terk ettiği iddialarını gündeme getiren Atıcı:

"Ya santral çalışıyor olsaydı; bu santral çalışırken Rusla ülkeyi terk etseydi... Rusların burayı bıraktığını düşünebiliyor musunuz? Milyonlarca insan için ölüm ve kanser tehlikesi belirecekti." ifadelerini kullandı.

Akkuyu'dan istifa eden müdürden şok açıklamalar...

Akkuyu: Pimi çekilmiş bir bomba
Yapılan anlaşmalar gereği Akkuyu Nükleer Santrali'nin işletmesinin Türkiye tarafından üstlenilemeyeceğini ve bu doğrultuda işletmenin "pimi çekilmiş bir bomba"ya benzetilebileceğini vurgulayan Atıcı, Rusların bu bombayı istedikleri zaman patlatma olanağı bulunduğunu söyledi. İki ülke arasındaki bozulan ilişkilerin Nükleer Santrali Türkiye için bir tehdit haline getirdiğini de belirten Atıcı:

"Bu hususta hükümete yol gösterilmesi gerekli oldu. Nükleer santralin yaratacağı her türlü zararın ve ulusal güvenlik ristlerinin ortaya konması gerekmektedir.." dedi.